Egy hétfői elemzésben a JP Morgan 146 ezer dolláros hosszú-távú célárat határozott meg a jelenleg is tűzforró kriptodevizára, amelyet az aranyhoz hasonlított, mint „alternatív pénz", illetve menedékeszköz.
A bitcoin piaci kapitalizációja – a forgalomban lévő bitcoinok darabszámát beszorozva az árral – jelenleg több mint 575 milliárd dolláron áll. Tehát a JP Morgan szerint ennek 4,6-szorosára kellene növekednie ahhoz, hogy megfeleljen a magánszektor aranybefektetéseinek, amelyek 2,7 ezermilliárd dollárt tesznek ki.
Ahhoz, hogy a bitcoin piaci értéke elérje ezt a szintet, az kellene, hogy az eszköz volatilitása csökkenjen, ami meghozná a nagy intézményi befektetőket a piacra. A tegnapi leszúrás is jól példázza, hogy mennyire volatilis a bitcoin, néhány óra alatt, több mint 5 ezer dollár veszített az értékéből az eszköz, miután 16 százalékos mínuszban is járt, ahonnan végül visszakorrigált 30 ezer dollár fölé.

A JP Morgan szerint a bitcoin és az arany piaci kapitalizációjának kiegyenlítődésének feltétele, hogy a bitcoin volatilitása hosszú távon konvergáljon az aranyéval. Ez azért fontos, mert a legtöbb intézményi befektető számára az egyes eszközosztályok volatilitása számít a portfólió kockázatkezelésének szempontjából, és minél nagyobb az eszközosztály volatilitása, annál nagyobb a kockázati tőke, amelyet ez az eszközosztály felemészt.
Sokszor elhangzott a bitcoin mostani ralijával kapcsolatban, hogy a nagy különbség a mostani, és a 2017-es száguldás között, hogy most már az intézményi befektetők is beszálltak, és kevésbé spekulatív a mozgás. Ezen a véleményen van a JP Morgan is.
A volatilitások konvergenciája a bitcoin és az arany között nem valószínű, hogy gyorsan bekövetkezik, és a mi fejünkben többéves folyamatról van szó. Ez azt jelenti, hogy a fenti 146 ezer dolláros elméleti bitcoin célárat hosszú-távú célkitűzésnek, tehát erre az évre nézve fenntarthatatlan célárnak kell tekinteni
– áll az elemzésben.
Sok intézményi befektető olyan befektetési eszközöket használ, mint a Grayscale Bitcoin Trust, a bitcoinban történő kitettség-szerzés eszközeként. A JPMorgan szerint több mint 3 milliárd dollár áramlott be a Greyscale Bitcoin Trustba október közepe óta, míg az arany ETF-ekből 7 milliárd dollár áramlott ki. A bank szerint tehát a
bitcoin már elkezdte felvenni a versenyt az arannyal.
Címlapkép: Dan Kitwood/Getty Images