650 pontos mínuszban zárt a Dow
Több mint 650 pontos eséssel zárta a hétfői kereskedést a Dow, a blue chip-index 2 százalékkal került ma lejjebb. Az S&P 500 3,2 százalékos eséssel fejezte be a kereskedést, míg a Nasdaq 4,3 százalékot veszített az értékéből.
Az olaj árfolyama is nagyot esett, a WTI 6,7 százalékot, a brent 6,5 százalékot zuhant, 102,2, illetve 105,1 dollárra.
A volatilitást mérő VIX-index több mint 15 százalékot ugrott ma.
Fontos szint alatt az S&P 500
Tovább esnek az amerikai indexek a kereskedés végéhez közeledve, az S&P 500 a 4000 pontos szint alá került, 3 százalékos mínuszban áll.
Egyéves mélyponton az S&P 500
Nem javul a hangulat az amerikai tőzsdéken, az S&P 500 index új egyéves mélypontra esett, miközben a 10 éves amerikai államkötvényhozam 2018 óta nem látott magasságban, 3 százalék felett jár.
A Dow 550 pontos mínuszban áll, ami 1,7 százalékos mínuszban felel meg, az S&P 500 2,7 százalékot esett, a technológia-túlsúlyos Nasdaq pedig 3,5 százalékkal került lejjebb.
A Dow index leggyengébben teljesítő papírjai mai a Boeing, amely 8,4 százalékot esett, valamint a Chevron olajvállalat, amely 6,1 százalékos mínuszban áll.

Ütik az utazási és technológiai részvényeket
Nagy mínusszal zártak az irányadó európai indexek, a Stoxx 600 2,8 százalékos csökkenéssel fejezte be a hétfői kereskedést. Különösen az utazási és technológiai részvények estek, a két Stoxx szektorindex 5,8 százalékkal és 4,8 százalékkal került lejjebb.
Nagy esés lett a vége a magyar tőzsdén

A Richter teljesített a legrosszabban a blue chipek közül.
Tovább a cikkhezHatalmasat zuhantak idén a tőzsdék - Mikor jöhet a várva-várt fordulat?

Számos globális bizonytalansági tényező árnyékolja be idén a részvénypiacokat, elég az orosz-ukrán háborúra, a kínai koronavírus-helyzetre vagy az amerikai inflációs várakozások körüli bizonytalanságokra gondolni. Ebben a környezetben jelentős tőkepiaci szakadást láthattunk eddig idén a legfontosabb indexeknél is, sokakban merülhet fel ilyenkor a kérdés, hogy mikor ér véget (legalább ideiglenesen) az esés. Erre a kérdésre keresve a választ cikkünkben megnézzük a legfontosabb technikai jelzőket, megvizsgáljuk, hogy vajon "megérhetett-e" már a helyzet egy kisebb-nagyobb felpattanásra.
Tovább a cikkhezAz olajat is ütik
Az olajpiacon is durva esés alakult ki a hétfői kereskedésben, ennek részben a dollárerősödés az oka, de a keresleti oldali aggályok is szerepet játszik az esésben, miután Kínában, a világ legnagyobb olajexportőr országában folyamatosak a koronavírus miatti lezárások. Mindezek mellett az eszközosztályokon átívelő eladási hullám is szerepet játszik abban, hogy a júliusi leszállítású határidős Brent árfolyama 4,5 százalékot esett.

Egyre nagyobb mínuszok
Bő egy órával a kereskedés megkezdése után komoly esés van ismét kibontakozóban a tengerentúli tőzsdéken, a Nasdaq már 3,1 százalékot esett, míg az S&P 500 2,2 százalékkal, a Dow pedig 1,5 százalékkal került lejjebb. A múlt heti amerikai kamatemelés után továbbra is elsősorban az aggasztja a piacokat, hogy vajon képes lesz-e a Fed anélkül megfékezni az inflációt, hogy a gazdaságot recesszióba taszítaná.

Komoly esés a tengerentúli tőzsdéken
Jelentős eséssel kezdik a mai napot a vezető tengerentúli tőzsdék, a Dow 1,6 százalékkal került lejjebb, az S&P 500 1,3 százalékot esett, míg a Nasdaq 1,7 százalékos mínuszban van.

Hamarosan kiderül, hogy hatott az orosz-ukrán háború és a forintgyengülés a Richterre

Mind a bevétel, mind az eredmények szintjén kétszámjegyű növekedést várnak a Richternél az elemzők 2022. első negyedévére az előző év azonos időszakához képest – derül ki a Portfolio által készített elemzői konszenzusból. A hazai gyógyszergyártó, amely rendelkezik oroszországi kitettséggel is, május 10-én teszi közzé első negyedéves számait.
Tovább a cikkhezNagyon úgy fest, hogy még nincs vége az olajár robbanásnak

Bár piaci közhely, hogy az olaj és az egyéb energiahordozók árfolyama idén, sőt: az elmúlt fél év során szárnyalt, valójában többségük immáron két hónapja nem tudott új maximumot megütni. A technikai elemzés képe alapján most az tűnik valószínűbbnek, hogy a korrekciónak lassan vége és az árfolyamok hamarosan akár ismét felrobbanhatnak. Hiába volt komoly emelkedés eddig is, a történelmi olajár sokkok tapasztalata alapján szélsőséges helyzetekben - mint a mostani háború - ennél sokkal durvább emelkedések is előfordultam már.
Tovább a cikkhezElindult a kereskedés a napelemes cég részvényeivel a magyar tőzsdén

Ma kezdődik a kereskedés a magyar tőzsde Xtend piacán az EU-Solar napelemes cég részvényeivel – derül ki a BÉT-en közzétett határozatból. A háztartási méretű naperőművek, illetve napelemrendszerek telepítésére specializálódott pécsi székhelyű társaság tavaly került a Budapesti Értéktőzsde látókörébe – előbb csatlakozott a BÉT vállalatfejlesztési képzéséhez, az ELITE Programhoz, majd a „BÉT50 – Ötven hazai vállalat sikertörténete” című kiadványban részletesebben is bemutatkozott a tőkepiac szereplői számára. A tőzsdére lépéssel a vállalat célja többek között a hazai és a nemzetközi piacon történő terjeszkedés.
Tovább a cikkhezTöbb, mint 30 millió forintért vásárolt OTP-részvényeket az igazgatósági tag cége

Több mint 30 millió forint értékben vásárolt részvényeket pénteken a tőzsdén az OTP egyik igazgatósági tagjával szoros kapcsolatban álló cég.
Tovább a cikkhezÖntik a kriptovalutákat, rossz a hangulat a tőkepiacokon

Sok a bizonytalansági tényező a tőkepiacokon, többek között a kínai koronavírus-helyzet fokozódására figyelnek a befektetők és az aggasztja még a piacokat, hogy vajon képes lesz-e az amerikai jegybank anélkül megfékezni az inflációt, hogy a gazdaságot recesszióba taszítaná. A részvénypiacok esése mellett a kriptovalutákat sem kímélik a befektetők, 2021 júliusa óta nem látott szintre esett a bitcoin jegyzése, de komoly mínuszban van az ethereum is.
Tovább a cikkhezEgyre rosszabb a helyzet Európában
A koradélutáni órákban egyre rosszabb a hangulat a kontinens tőzsdéin, a német DAX már 1,7 százalékot esett, a francia CAC pedig 2 százalékos mínuszban van.
A múlt héten kifejezetten rossz volt a hangulat a világ tőzsdéin, miután az amerikai kamatemelés után a befektetőket továbbra is elsősorban az aggasztja, hogy vajon képes lesz-e a Fed anélkül megfékezni az inflációt, hogy a gazdaságot recesszióba taszítaná.

Egyre nagyobb az esés a magyar tőzsdén

A hazai blue chipek közül a Richter esett eddig a legnagyobbat.
Tovább a cikkhezEszköztámogatásokkal segíti a Mol az ukrajnai energetikai hálózat működését

A Mol-csoport szolidaritást vállal a háború által sújtott ukrán energetikai szektorral, és eszköztámogatással segíti az energetikai hálózat folyamatos és biztonságos működését, áll a vállalat közleményében. A Mol eddig összesen 290 ezer eurónak megfelelő támogatást ajánlott fel, és az ukrán fél visszajelzése alapján 50 ezer euró értékben szállít eszközöket a határhoz.
Tovább a cikkhezEgyre rosszabb a helyzet Európában
A késődélelőtti órákban egyre rosszabb a hangulat a vezető európai tőzsdéken, a német DAX már 1,3 százalékos mínuszban van, míg a francia CAC 1,7 százalékkal került eddig lejjebb. Az előzetes várakozásokkal ellentétben nem érkezett a mai orosz ünnepségen fontos, háborúval kapcsolatos bejelentés Putyin elnök részéről.

Kisebb eséssel indul a nap Európában
Mérsékelten rossz hangulatban indult a nap az európai tőzsdéken, a DAX 0,4 százalékos mínuszban van, míg a CAC ugyancsak 0,4 százalékot esik, a FTSE 100 pedig 0,2 százalékkal került lejjebb. A milánói börze 0,1 százalékot esett, a spanyol tőzsde pedig stagnál a kereskedésben.

A sztárbefektető elmondta, mit érdemes venni, amikor emelkednek a kamatok

Ahogy az amerikai kamatlábak emelkednek, a befektetők úgy kereshetnek pénzt, ha olyan vállalatokat keresnek az S&P 500-ban, amelyek képesek árakat emelni és fenntartani árrésüket - mondta Kevin O'Leary a CNBC-nek.
Tovább a cikkhezKisebb mínuszban nyitott a magyar tőzsde
Lejjebb került a magyar tőzsde a kereskedés elején, a BUX 0,5 százalékos mínuszban nyitott. A hazai blue chipek felemás képet mutatnak, a vezető papírok közül az OTP 0,7 százalékkal került lejjebb, míg a Mol 0,3 százalékot erősödött, a Richter 0,3 százalékos mínuszban van, a Magyar Telekom pedig stagnálással indítja a napot.

Brutális a romlás: két évtizedes csúcson a magyar külkereskedelmi hiány

Márciusban az előzetes adatok szerint 503 millió eurós hiány keletkezett a külkereskedelmi mérlegben, ez 1,3 milliárd eurós romlás a tavaly márciusi pozícióhoz képest. Az első negyedévben így már 863 millió euró a deficit, ennél nagyobbat utoljára 2003-ban, közel húsz éve láttunk.
Tovább a cikkhezTöbb, mint 9 millió forintért vett saját részvényt a PannErgy

A Budapesti Értéktőzsde oldalán tájékoztatta a befektetőket a társaság.
Tovább a cikkhezMa nagy nap van Oroszországban, lehet, hogy az ukrajnai háború is megváltozik - Legfontosabb híreink hétfőn

Ma tartja a náci Németország felett aratott győzelem ünnepségét Oroszország és több volt szovjet tagköztársaság. Több nyugati tisztségviselő is arra utalt a napokban, hogy Vlagyimir Putyin olyan bejelentést tehet, amely megváltoztathatja az ukrajnai háború menetét. Eddig úgy tűnik, változás nélkül folytatódik az ukrajnai háború: heves összecsapások történtek a Donyec-térségben és Ukrajna déli részén. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború aktualitásaival.
Tovább a cikkhezEséssel nyithat Európa
Mik az aktuális események a tőzsdéken?
- Eséssel zártak legutóbb a vezető amerikai részvényindexek, a Dow Jones 0,3 százalék mínuszban fejezte be a napot, a S&P 500 0,6 százalék mínuszban zárt, míg a Nasdaq 1,2 százalékkal került lejjebb.
- Az ázsiai tőzsdéken ma reggel felemás hangulat látszik, a Nikkei 2,5 százalékot esett, a Hang Seng 1,52 százalékos mínuszban van, míg a CSI 300 2,48 százalékkal került feljebb.
- Kedvezőtlen nyitást jeleznek előre az európai határidős részvényindexek, a DAX 1,21 százalék mínuszban nyithat, a CAC 0,33 százalékot eshet, míg a FTSE 0,95 százalékkal kerülhet lejjebb.
- Eséssel nyithatnak az amerikai tőzsdék, a határidős részvényindexek jelenlegi állása alapján a Dow Jones 1,08 százalék mínuszban nyithat, a S&P 500 1,09 százalékkal kerülhet lejjebb, míg a Nasdaq 1,04 százalékot eshet.
Mi várható makro fronton?
Ma az MNB értékpapír-statisztikákat közöl, valamint a KSH ismerteti a márciusi külkereskedelem első becslését. Ezen kívül érkezik az áprilisi költségvetési egyenleg is. Külföldön a japán jegybank legutóbbi kamatdöntésének jegyzőkönyvét ismerjük meg. Az ülés után a jegybank bejelentette, hogy korlátlanul fog állampapírokat vásárolni. A döntéssel sikeresen menedzselik a hozamgörbét, a jen viszont jelentős leértékelődésbe kezdett. Ezen kívül a kínai külkereskedelmi egyenlegre is érdemes egy pillantást vetni: megtudjuk belőle, mennyire vetette vissza az exportot és importot a kiterjedt lezárás. Nem szabad elfelejteni, hogy ma ünneplik Oroszországban a győzelem napját, ahol várhatóan Vlagyimir Putyin bejelent valamit az ukrajnai háború kapcsán - ennek pedig óriási piacmozgató hatása lehet, amely a nyersanyag-, részvény- és devizapiacot is érintheti.
2022. május 9. - május 15. Makronaptár | ||||||
Magyar makrogazdaság | ||||||
május | 9. | hétfő | 8:30 | MNB | Értékpapír-statisztikák | márc. |
május | 9. | hétfő | 9:00 | KSH | Külkereskedelem (első becslés) | márc. |
május | 9. | hétfő | 11:00 | PM | Előzetes ÁHT | ápr. |
május | 10. | kedd | 9:00 | KSH | Infláció | ápr. |
május | 10. | kedd | 11:30 | ÁKK | 3 hónapos dkj aukció | |
május | 12. | csütörtök | 9:00 | MNB | Egyhetes betéti tender (kamat) | |
május | 12. | csütörtök | 15:00 | MNB | Egyhetes betéti tender (elfogadott összeg) | |
május | 13. | péntek | 8:30 | MNB | Statisztikai mérleg | ápr. |
május | 13. | péntek | 9:00 | KSH | Építőipar | márc. |
május | 13. | péntek | 9:00 | KSH | Ipar (második becslés) | márc. |
Nemzetközi makrogazdaság | ||||||
május | 9. | hétfő | 1:50 | Japán | BoJ jegyzőkönyv | |
május | 9. | hétfő | 4:00 | Kína | Külkereskedelem | ápr. |
május | 11. | szerda | 3:30 | Kína | Infláció | ápr. |
május | 11. | szerda | 14:30 | USA | Infláció | ápr. |
május | 11. | szerda | 20:00 | USA | Államháztartás | ápr. |
május | 12. | csütörtök | 8:00 | UK | GDP | Q1 |
május | 12. | csütörtök | 14:30 | USA | Termelői árak | ápr. |
május | 13. | péntek | 11:00 | EU | Ipar | márc. |
május | 13. | péntek | 16:00 | USA | Michigan-index | máj. |
Forrás: Portfolio-gyűjtés |
Mi történt eddig a tőzsdéken?
- A vezető amerikai, ázsiai európai és régiós részvényindexek közül idén 0,0 százalékos elmozdulással a FTSE index áll az élen, a sereghajtó 22,2 százalékos eséssel a Nasdaq index.
- A hazai blue chipek közül idén a legjobban a Mol részvénye teljesített 16,2 százalékos emelkedéssel, a sor végén az OTP papírja áll 38,3 százalékos eséssel.
- A fontosabb nyersanyagok közül év eleje óta a WTI árfolyama már 46,0 százalékot emelkedett.
Fontosabb instrumentumok | |||||||
Árfolyam | 1 nap | 1 hét | 1 hónap | Idén | 1 év | 5 év | |
Amerikai részvényindexek | |||||||
Dow Jones | 32 899,37 | -0,3% | -0,2% | -4,6% | -9,5% | -4,8% | 56,6% |
S&P 500 | 4 123,34 | -0,6% | -0,2% | -8,0% | -13,5% | -1,9% | 71,9% |
Nasdaq | 12 693,53 | -1,2% | -1,3% | -12,5% | -22,2% | -6,8% | 124,8% |
Ázsiai részvényindexek | |||||||
Nikkei | 27 003,56 | 0,7% | 0,6% | -1,3% | -6,2% | -7,9% | 38,9% |
Hang Seng | 20 001,96 | -3,8% | -5,2% | -9,4% | -14,5% | -30,2% | -18,3% |
CSI 300 | 3 908,81 | -2,5% | -2,7% | -8,3% | -20,9% | -22,8% | 15,6% |
Európai részvényindexek | |||||||
DAX | 13 674,29 | -1,6% | -3,0% | -3,4% | -13,9% | -10,0% | 7,5% |
CAC | 6 258,36 | -1,7% | -4,2% | -3,7% | -12,5% | -1,6% | 15,2% |
FTSE | 7 387,94 | -1,5% | -2,1% | -2,6% | 0,0% | 4,4% | 1,2% |
FTSE MIB | 23 475,72 | -1,2% | -3,2% | -4,0% | -14,2% | -4,2% | 9,3% |
IBEX | 8 322 | -1,3% | -3,1% | -1,9% | -4,5% | -7,4% | -25,3% |
Régiós részvényindexek | |||||||
BUX | 42 108,63 | -1,0% | -3,1% | 1,2% | -17,0% | -5,3% | 28,1% |
ATX | 3 120,26 | -1,0% | -5,0% | -1,5% | -19,2% | -5,7% | 1,7% |
PX | 1 305,87 | -1,0% | -2,1% | -2,1% | -8,4% | 19,1% | 29,8% |
WIG20 | 55 237,12 | -0,4% | -4,4% | -14,0% | -20,3% | -9,3% | -10,7% |
Magyar blue chipek | |||||||
OTP | 10 250 | -2,4% | -5,1% | -4,2% | -38,3% | -28,0% | 29,2% |
Mol | 2 928 | -2,1% | -4,3% | 6,7% | 16,2% | 35,9% | 7,0% |
Richter | 7 090 | 1,6% | -0,8% | 2,5% | -18,7% | -17,3% | 2,4% |
Magyar Telekom | 400 | 2,8% | 3,0% | 0,4% | -2,8% | -2,6% | -18,2% |
Nyersanyagok | |||||||
WTI | 109,77 | 1,4% | 4,9% | 14,1% | 46,0% | 69,6% | 137,5% |
Brent | 112,61 | 1,5% | 4,4% | 11,2% | 43,6% | 65,2% | 128,5% |
Arany | 1 885,9 | 0,3% | -1,2% | -2,2% | 3,5% | 3,9% | 53,6% |
Ezüst | 22,46 | 0,0% | -2,8% | -8,3% | -3,5% | -18,0% | 37,8% |
Devizák | |||||||
EURHUF | 382,3250 | 0,3% | 1,1% | 0,9% | 3,7% | 6,8% | 22,8% |
USDHUF | 361,2634 | -0,2% | 0,8% | 4,1% | 11,5% | 21,7% | 27,5% |
GBPHUF | 446,8101 | 0,0% | -1,0% | -1,9% | 1,7% | 8,3% | 21,5% |
EURUSD | 1,0583 | 0,5% | 0,3% | -3,1% | -6,9% | -12,2% | -3,7% |
USDJPY | 130,2400 | 0,0% | 0,5% | 5,3% | 13,1% | 19,4% | 15,6% |
GBPUSD | 1,2353 | -0,2% | -1,6% | -5,6% | -8,8% | -11,1% | -4,7% |
Kriptovaluták | |||||||
Bitcoin | 36 019,22 | -1,4% | -6,7% | -16,6% | -22,1% | -36,2% | 2 277,7% |
Állampapírok | |||||||
10 éves amerikai állampapírhozam | 3,13 | 1,8% | 8,3% | 19,8% | 108,6% | 100,2% | 32,9% |
10 éves német állampapírhozam | 1,14 | 9,1% | 26,3% | 83,8% | -735,8% | -594,8% | 172,2% |
10 éves magyar állampapírhozam | 7,39 | 1,5% | 5,4% | 11,3% | 61,4% | 159,3% | 123,9% |
Forrás: Refinitiv, Portfolio |
Címlapkép forrása: Oscar Wong/Getty Images