Amin Nasser elmondta, hogy 2027-re napi 13 millió hordóra növelné a kapacitásait a jelenlegi 12 millióról, de ezen nem tud gyorsítani, hiába kérik az olajcéget a világ vezetői, az energiaválságra reagálva. Pillanatnyilag naponta 10,5 millió hordót termel ki Szaúd-Arábia, vagyis a globális kínálat tizedét és az év végére 11 millió hordóra nőhet az ország kitermelése a tervek szerint.
A világon jelenleg kevesebb mint 2 százalék a szabad kapacitás az olajpiacon.
A koronavírus-járvány előtt a légiközlekedés 2,5 millió hordóval több olaj-egyenértékest használt el, ha igazán belendül a repülés, akkor komoly problémával nézünk szembe. A kínai koronavírus-korlátozások sem fognak sokáig tartani, így a globális olajkereslet vissza fog térni a növekedéshez – mondta el a világ legnagyobb olajvállalatának vezetője.
Az orosz-ukrán háború háttérbe szorította a valódi folyamatokat, azt, hogy a beruházások hiánya következtében egy energiaipari válsággal nézünk szembe.
Az olajipar és a politikusok között zajló párbeszéd a fosszilis energiahordozókról való áttérés kapcsán problémás a szaúdi olajvállalat vezetője szerint. „Nem hiszem, hogy konstruktív párbeszéd folyik. Nem mindig hívnak meg minket a tárgyalóasztalhoz, például a tavaly Glasgowban tartott ENSZ éghajlatváltozási konferenciára sem” – mondta el Amin Nasser.
Hozzátette, hogy a Nemzetközi Energia Ügynökség tavalyi üzenete, miszerint a világ olajkereslete csökkenni fog és nincs szükség új beruházásokra fosszilis tüzelőanyagokba, mélyreható hatással volt.
Ha azt mondják az iparágnak, hogy 2030-tól nincs szükség rá, akkor miért kezdene el bárki egy 6-7 éves beruházási projektet.
Ennek a részvényesek sem örülnének - indokolta véleményét.
Az energetikai transzformáció kaotikus és diszruptív lehet. Ha nincs egy kész, jó B-terved, akkor nem kell démonizálni az A-tervet. A nyomás és a retorika megnehezíti a vezérigazgatók számára a beruházásokat, akik attól tartanak, hogy feleslegesség válnak a beruházások, mert végül kihasználatlanok maradnak a kapacitások - fejtette ki véleményét.
A Saudi Aramco mind fosszilis energiahordozókba, mind az energia átmenetbe beruház, de ez nem elegendő a világ energiabiztonságának megteremtéséhez – mondta el.
Címlapkép: Getty Images