A keresletnövekedés nagy részét Kína fogja generálni, miután az ország kilábal a járványból, míg a fejlett gazdaságok várhatóan a romló gazdasági kilátásokkal és a féktelen inflációval fognak küzdeni.
Eközben az IEA várakozásai szerint a kínálat növekedése elmarad a kereslet mögött, melynek következtében piacon napi 500 000 hordós hiány lesz. Az amerikai olajtermelők várhatóan jövőre is támogatni fogják a kínálat növekedését, míg a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének tagjai továbbra is küzdenek a termelési célok teljesítésével.
A nyersolaj iránti kereslet 2023-ban napi 2,2 millió hordóval napi 101,6 millió hordóra emelkedik, ami a világjárvány kezdete óta először haladja meg a 2019-es szintet - közölte a párizsi székhelyű ügynökség szerdán a nagy figyelemmel kísért olajpiaci jelentésében. Ez az első alkalom, hogy az IEA 2023-ra vonatkozó előrejelzést adott.
Az európai és észak-amerikai fejlett országok járultak hozzá leginkább a 2022-es kereslet fellendüléséhez, de a kevésbé fejlett gazdaságok, amelyek nem tagjai a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezetnek (OECD), a 2022-es olajkereslet-növekedés 80 százalékát fogják kitenni - közölte az IEA.
Kínában, ahol a gazdasági növekedés idén a járvány miatt nehézségekbe ütközött, 2023-ban várhatóan napi 930 000 hordóval nő az olajkereslet, ami segít helyreállítani az ország „globális olajkereslet-növekedés elsődleges motorjaként betöltött pozícióját" – írja az IEA.
Eközben az ügynökség szerint a nemzetközi utazások jövő évi fellendülése miatt a repülőgép-üzemanyag iránti kereslet napi 990 000 hordóval fog megugrani 2023-ban.
Az olajtermelők azonban várhatóan nehezen tudnak majd lépést tartani az olajkereslet gyors ütemű fellendülésével. Az IEA várakozásai szerint a globális olajkínálat napi 1,3 millió hordóval napi 101,1 millió hordóra emelkedik 2023-ban, ami napi 500 ezer deficitet fog jelenteni kereslethez képest.
Az európai és észak-amerikai országok, amelyek évek óta a zöldebb energiaforrások felé terelik gazdaságukat, vonakodtak több olajat a piacra juttatni az Ukrajna elleni orosz invázió nyomán kirobbant ellátási válság enyhítése érdekében. Az OPEC+-t alkotó főbb olajtermelők technikai problémák és kapacitáskorlátozások miatt nehezen tudták teljesíteni a kínálat mérsékelt növelésére vonatkozó célkitűzéseiket.
Az ellátási problémák miatt a múlt hónapban napi 2,8 millió hordó volt a hiány a csoport tervezett és a tényleges termelés között.
Az IEA arra számít, hogy az OPEC+ problémája 2023-ban is fennmarad. Az ügynökség előrejelzése szerint az OPEC+ termelése napi 500 ezer hordóval napi 51,1 millió hordóra csökken 2023-ban. Eközben a nem OPEC+ tagok kínálata az előrejelzések szerint napi 1,8 millió hordóval napi 50 millió hordóra emelkedik.
Az IEA a folyó évre vonatkozó keresleti előrejelzését változatlanul napi 99,4 millió hordón tartotta. A világjárvány kitörése előtt, 2019-ben a kereslet 100,4 millió hordó volt.
Az IEA napi 600 ezer hordóval napi 99,8 millió hordóra emelte 2022-es olajkínálati előrejelzését. Ez azt jelenti, hogy az ügynökség 400 ezer hordó/nap többletet lát az olajpiacon az idén.
Eközben az olajár továbbra is emelkedő trendben halad, jelenleg az augusztusi Brent 121 dollár közelében jár.

(WSJ)
Címlapkép: Getty Images