Június-július óta nem látott mértékű emelkedés volt hétfőn az amerikai részvénypiacokon, ami persze a világ más tőzsdéin is hatott, Ázsiában és Európában is 1-3 százalékkal emelkedtek a vezető részvényindexek. Nehéz lenne egy hírre visszavezetni a fordulatot, inkább több tényezővel magyarázható a felpattanás.
Elsősorban technikai okai vannak:
- Több fontos instrumentumban túladottság (S&P 500, Nasdaq, DAX, Hang Seng, Shanghai Composite stb.) vagy túlvettség (dollár index) alakult ki, napi és heti grafikonon is 30 alatti (vagy a dollár indexnél 70 feletti) RSI-értékeket láthattunk, amiből jött a korrekció.
- Több eszközben (S&P 500, Nasdaq, DAX stb.) fontos szint, például a június-júliusi lokális mélypont által kijelölt zóna esett el, történelmi analógiák alapján hasonló helyzetekben (rövid távon) gyakran fordul a piac, fals letörés alakul ki, ami után felbátorodnak a longosok.
- De az is igaz, hogy a gyakorlatilag év eleje óta tartó tőzsdei lejtmenetben nagyobb shortállományok épültek ki, amik gyors zárásával rövid időn belül nagy emelkedés alakul ki a tőzsdéken.
- Az egyik legfontosabb részvényindexnél, az S&P 500-nál a sokak által figyelt 200 hetes mozgóátlagról pattant az árfolyam, ez szintén meghozta a vevőket.
De fundamentális és hangulati indokok is állnak a felpattanás mögött:
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja egy évre 29 845 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!