Ugyancsak ma jött ki a piacok szempontjából a hét legfontosabb közlése, azaz az amerikai munkanélküliségi adat. A legfrissebb számok alapján váratlanul megugrott a munkanélküliségi ráta az Egyesült Államokban augusztusban, ami ugyan önmagában rossz hír, de közben felveti a lehetőségét annak, hogy a Fed törekvése a gazdaság lassítására és az infláció letörésére sikeres volt. Ennek hatására jelentősen gyengül a dollár az euróval szemben, illetve a részvényindexek is megugrottak. A tőzsdék számára azért kedvező hír a váratlanul magas munkanélküliség, mert ellenkező esetben, azaz lassulni nem akaró gazdasági helyzetben a jegybankelnök jelzése szerint további kamatemelések jöhetnének, a lassulni látszó gazdasági helyzetben azonban csökkent ennek az esélye.
A nap végére sem jött meg a lendület
Csendes kereskedéssel zárta a hetet a Wall Street, a Dow Jones 0,3 százalékos emelkedése volt a legjelentősebb a fő indexek között. Az S&P-500 0,2 százalékkal került feljebb, a Nasdaq pedig stagnált.

Alig mozdul a Wall Street
A kereskedés félidejéhez közeledve a vezető amerikai tőzsdeindexek alig mozdulnak, a Dow Jones most 0,2 százalékos pluszban van, az S&P-500 0,1 százalékkal emelkedett csütörtökhöz képest, a NAsdaq pedig minimális gyengülést mutat.

Óriásit ment a mesterséges intelligencia, de az igazi csodához még többre lesz szükség

Lassan túl vagyunk az első generatív AI-robbanás zentijén, ami pedig most következik az az, hogy az üzleti szereplők megpróbálják megtalálni azokat a területeket, ahol a technológia legtöbb hasznot tudja nyújtani a számukra. A potenciális használati esetek rendre gyűlnek, ám a cégvezetőknek meg kell bírkózniuk azokkal a kihívásokkal is, amelyek a technológia implementácójával járnak. Cikkünkben összegyűjtöttük, mire érdemes odafigyelni a bevezetési projektek végrehajtásakor, illetve milyen általános szempontokat érdemes figyelembe venni ahhoz, hogy vállalatunk a lehető legtöbbet hozza ki a mesterséges intelligenciából.
Tovább a cikkhezBizonytalanok a befektetők az adatközlés után

Felemás hangulatban indult a kereskedés az amerikai tőzsdéken, a Dow Jones 0,4 százalékot emelkedett, a S&P 500 0,2 százalékkal került feljebb, míg a Nasdaq 0,1 százalékos mínuszban áll. A piacnyitás előtt megérkezett az amerikai munkanélküliségi adat - a legfrissebb számok alapján váratlanul megugrott a munkanélküliségi ráta az Egyesült Államokban augusztusban, ami ugyan önmagában rossz hír, de közben felveti a lehetőségét annak, hogy a Fed törekvése a gazdaság lassítására és az infláció letörésére sikeres volt.
Tovább a cikkhezTörténelmi rekordot döntött a magyar tőzsde augusztusban

Ugyan a tőzsdékre a nyári hónapokban a visszafogottság jellemző, a Budapesti Értéktőzsde kiemelkedő hónapot zárt. A BÉT elsődleges részvénymutatója, a BUX index 4,5 százalékos növekedést követően 55 775 ponton fejezte be a hónapot, amely a havi záróértékeket tekintve történelmi rekord. Az erős forma az azonnali részvénypiac forgalmában is tükröződött: összesen 286,8 milliárd forint értékben zajlott a kereskedés, amely 12,5 milliárd forint értékű napi átlagnak felel meg. A legnépszerűbb részvények sorrendjében továbbra sem történt változás, az OTP, a Richter és a Mol zárt az élen, 166,7, 40,1 és 33,6 milliárd értékű forgalommal, míg a brókercégek mezőnyében az Erste, a Wood & Company és a Concorde vezette a mezőnyt.
Tovább a cikkhezUgranak a határidős indexek a fontos adat után
Megérkezett a piacok szempontjából a hét legfontosabb közlése, azaz az amerikai munkanélküliségi adat. A legfrissebb számok alapján váratlanul megugrott a munkanélküliségi ráta az Egyesült Államokban augusztusban, ami ugyan önmagában rossz hír, de közben felveti a lehetőségét annak, hogy a Fed törekvése a gazdaság lassítására és az infláció letörésére sikeres volt.
Ennek hatására hirtelen jelentősen gyengült a dollár az euróval szemben, illetve a határidős részvényindexek is megugrottak - a Nasdaq és a Dow is 0,7 százalékos pluszban nyithat, míg az S&P 500 0,6 százlaékkal kerülhet feljebb.

Ezekkel a befektetésekkel lehetett idén a legjobban keresni a tőzsdén

Nvidia, narancslé, Opus - nem egy szokványos trió, mégis összeköti őket, hogy a maguk kontextusában az év eddigi legjobb befektetései közé tartoznak. Az Nvidia a tőzsdéket is felforgató AI-forradalom zászlóshajója, míg a narancslé nemcsak a mezőgazdasági termékek, de a szélesebb nyersanyagpiacon is kiugróan nagy áremelkedést tapasztalt, miközben az Opus a magyar tőzsde legizgalmasabb nyári sztorija volt, egy ponton négyszereződő árfolyammal. Persze ezeken kívül is történtek izgalmak az év első nyolc hónapjában, így megnéztük, hogyan mozogtak idén a fontosabb tőkepiaci eszközök az események tükrében.
Tovább a cikkhezEgyre lejjebb
Egyre nagyobb az esés az OTP-nél, már 3,6 százalékos mínuszban van a nagybank részvénye.

A forgalom továbbra is átlagon aluli, bár egyre nagyobb volumenben adják a befektetők az OTP-t.

Ezzel párhuzamosan a magyar tőzsde is lefordult, már 0,7 százalékos mínuszban van a BUX.

Lefordul az OTP, megy vele a magyar tőzsde
A koradélutáni órákban egyre erősebb az eladói nyomás az OTP részvényén, jelenleg viszonylag alacsony forgalom mellett 2,3 százalékos mínuszban van a papír - elsősorban ennek köszönhetően lefordult a magyar tőzsde is, jelenleg 0,3 százalékos mínuszban van a BUX. Vállalatspecifikus hír nem érkezett, a befektetők vélhetően az este érkező hitelminősítői döntés elől vonulnak "fedezékbe", nem kizárt ugyanis, hogy kedvezőtlen irányba változtatja besoolásunkat a Moody's.

Idén egyébként nagyon jól teljesít az OTP, már 38,8 százalékos pluszban van a jegyzés - ennek ismeretében egyfajta profitralizálásként is lehet értelmezni a mai esést.

Nagy forgalom mellett ugrik az Opus
Nagyot ugrott a mai kereskedésben az Opus részvénye, jelenleg 10,1 százalékos a plusz a jegyzésnél. Kifejezetten magas volumen mellett veszik a befektetők a vállalat részvényét, jelenleg az OTP után a második legforgalmasabb részvényről beszélhetünk a magyar tőzsdén - annak fényében ez nem meglepő, hogy a nyáron látott szárnyalás során számos befektető felfigyelt a papírra, mondhatni trendi lett az Opussal kereskedni.

Új nagyvállalat ült Európa trónjára

A dán Novo Nordisk gyógyszergyártó ma megelőzte az LVMH-t Európa legértékesebb tőzsdén jegyzett vállalataként, véget vetve a francia luxuskonszern 2 és fél évig tartó "uralmának".
Tovább a cikkhezBombabejelentés a kannabisz iparban, szárnyalnak a részvények

A 2021-es év egyik sztáriparágának számító kannabisz szektor a feledés homályába veszett a befektetők szemében a mögöttünk álló hónapokban, szépen lassan csordogáltak lefelé a legjelentősebb termesztő vállalatok részvényárfolyamai. A napokban azonban jött egy bejelentés a tengerentúlról, ami az alagút mélyén felvillanó fénysugárként vonzotta be ismét a befektetőket, elképesztő ralit generálva a kannabisz-részvényeknél.
Tovább a cikkhezOTP részvényeket adott el a bank egyik vezetője

OTP részvényeket hívott le és értékesített a bank Management Committee tagja, Bertalan Imre.
Tovább a cikkhezGyorsan kikezdték a forintot, kilengett az árfolyam

A forint a 200 napos mozgóátlaga felett kezdte a napot, így döntő jelentősége lehet, hogy a piacok hogyan értékelik majd a részletes második negyedévi magyar GDP-adatokat, valamint hogy mit olvasnak ki a külkereskedelmi statisztikákból. Az Egyesült Államokban a Federal Reserve kamatpolitikáját meghatározó statisztika is érkezik, ami újra bikássá teheti a dollárt.
Tovább a cikkhezVéleményt mondott az Alteóról az MBH

A vállalat gyorsjelentését követően az MBH bank szakértője friss elemzéssel jelentkezett az Alteoval kapcsolatban, melyben a megváltozott kamatlábak és a társaság nettó adósságállománya miatt kis mértékben csökkentette korábbi célárát. A szakértő által megjelölt célár mindenesetre a jelenlegi szinthez képest 45 százalékos felértékelődési potenciált jelent.
Tovább a cikkhezElégedett a 4iG a Vodafone-akvizícióval, ugrik az árfolyam a jelentés után

Komoly növekedést ért el a 4iG az első félévben, ami nagyrészt a távközlési expanziónak köszönhető az akvizíciókon keresztül, de az áremelések és a nyugat-balkáni leányvállalatok is segítettek organikusan – mondta el Fekete Péter, a vállalat vezérigazgatója a féléves eredményeket bemutató konferenciahíváson. A Vodafone akvizíciójával elégedett a 4iG, és a cégvezető azt is elmondta, hogy mennyivel járult hozzá a csoport eredményeihez a januárban felvásárolt mobilcég.
Tovább a cikkhezMeglepő adat jött az orosz feldolgozóiparról a nagy csapások után

Gyorsult az orosz feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index (bmi) növekedése augusztusban júliushoz képest. A szankciók miatt eddig főleg ez a szektor szenvedte el a legnagyobb veszteségeket, így az alacsonyabb bázis miatt van is honnan javulnia.
Tovább a cikkhezBizonytalan a hangulat a kontinensen
A hét utolsó kereskedési napján egyelőre nem látszik határozott irány a vezető európai tőzsdéknél, a DAX és a CAC 0,1 százalékos gyengülése mellett a FTSE 100 0,2 százalékkal feljebb került, a milánói és a spanyol börzéken pedig nem láthatóak jelentősebb elmozdulások.
Elsősorban a tengerentúli fejleményekre várhatnak a befektetők, ma érkezik ugyanis az inflációs kilátások szempontjából rendkívül fontos amerikai munkanélküliségi adat - az amerikai jegybankelnök szerint amennyiben a feszes munkaerőpiac nem válik lazábbá, a Fed közbeavatkozhat és akár jöhetnek az újabb kamatemelések, ami rossz hírt jelentene a tőzsdék számára

Emelkedik a magyar tőzsde a nyitásban

Felemás teljesítményt láthatunk a hazai blue chipeknél.
Tovább a cikkhezItt a friss GDP-adat! Ezért van egy éve recesszióban a magyar gazdaság

A második negyedévben a magyar gazdaság teljesítménye 0,3 százalékkal elmaradt az előző negyedévitől, illetve (szezonálisan és naptárhatással igazítva) 2,3 százalékkal volt kisebb az egy évvel korábbinál. A GDP reálértéken a negyedik egymást követő negyedévben zsugorodik, vagyis egy éve van recesszióban a gazdaság. A ma megjelent részletes adatokból az is kiderül, hogy az egyes részterületek hogyan teljesítettek.
Tovább a cikkhezÓvatos emelkedés jöhet Európa piacain
Mik az aktuális események a tőzsdéken?
- Vegyesen zártak tegnap a vezető amerikai részvényindexek, a Dow Jones 0,5 százalék mínuszban zárt, a S&P 500 0,2 százalékot esett, míg a Nasdaq 0,2 százalékkal került feljebb.
- Az ázsiai tőzsdéken ma reggel felemás hangulat látszik, a Nikkei 0,45 százalékos pluszban van, a Hang Seng 0,18 százalékos mínuszban áll, míg a CSI 300 0,9 százalékot emelkedett.
- Jó hangulatban nyithatnak az európai tőzsdék, a határidős részvényindexek állása alapján a DAX 0,43 százalék pluszban nyithat, a CAC 0,2 százalékkal kerülhet feljebb, míg a FTSE 0,45 százalékot emelkedhet.
- Az amerikai határidős részvényindexek emelkedést vetítenek előre a piacnyitásra, a Dow Jones 0,2 százalékot emelkedhet, a S&P 500 0,15 százalékkal kerülhet feljebb, míg a Nasdaq 0,09 százalék pluszban nyithat.
Mi várható makro fronton?
Ma is erős nap lesz gazdasági adatok tekintetében, a felülvizsgált magyar GDP mellett jön a hazai BMI, a Moody's értékeli a magyar hitelbesorolást, és a termék-külkereskedelem felülvizsgált számait is megismerjük júniusból. Ekkor jön a hét legfontosabb eseménye, az amerikai munkanélküliségi adat közlése is, amelyre Jerome Powell Fed-elnök múlt heti beszéde után vélhetően még nagyobb figyelem irányul majd.
2023. augusztus 28-szeptember 3. Makronaptár | ||||||
Magyar makrogazdaság | ||||||
augusztus | 29. | kedd | 11:30 | ÁKK | 3 hónapos dkj aukció | |
augusztus | 29. | kedd | 14:00 | MNB | Kamatdöntés | |
augusztus | 29. | kedd | 15:00 | MNB | Közlemény | |
augusztus | 30. | szerda | 8:30 | KSH | Szolgáltatások külkereskedelme | Q2 |
augusztus | 30. | szerda | 11:30 | ÁKK | 6 hónapos dkj aukció | |
augusztus | 31. | csütörtök | 8:30 | MNB | Kamatstatisztikák | júl. |
augusztus | 31. | csütörtök | 8:30 | MNB | Hitelintézeti mérlegek | júl. |
augusztus | 31. | csütörtök | 8:30 | KSH | Beruházások | Q2 |
augusztus | 31. | csütörtök | 8:30 | KSH | Ipari termelői árak | júl. |
szeptember | 1. | péntek | 8:30 | KSH | GDP (második becslés) | Q2 |
steptember | 1. | péntek | 8:30 | KSH | Termék-külkereskedelem (második becslés) | jún. |
steptember | 1. | péntek | 9:00 | MLBKT | BMI | aug. |
steptember | 1. | péntek | Moody's | Hitelminősítés | ||
Nemzetközi makrogazdaság | ||||||
augusztus | 29. | kedd | 15:00 | USA | Lakásár-index | jún. |
augusztus | 29. | kedd | 16:00 | USA | CB fogyasztói hangulatindex | aug. |
augusztus | 30. | szerda | 9:00 | Spanyolo. | Infláció | aug. |
augusztus | 30. | szerda | 11:00 | EU | A Bizottság hangulatindexe | aug. |
augusztus | 30. | szerda | 14:00 | Németo. | Infláció | aug. |
augusztus | 30. | szerda | 14:30 | USA | ADP munkanélküliség | aug. |
augusztus | 30. | szerda | 14:30 | USA | GDP (második becslés) | Q2 |
augusztus | 31. | csütörtök | 3:00 | Kína | NBS BMI feldolgozóipar | aug. |
augusztus | 31. | csütörtök | 8:00 | Németo. | Kiskereskedelem | júl. |
augusztus | 31. | csütörtök | 8:45 | Franciao. | Infláció | aug. |
augusztus | 31. | csütörtök | 11:00 | EU | Infláció | aug. |
augusztus | 31. | csütörtök | 13:30 | EU | EKB-jegyzőkönyv | |
augusztus | 31. | csütörtök | 14:30 | USA | PCE-infláció | júl. |
szeptember | 1. | péntek | 3:45 | Kína | Caixin BMI feldolgozóipar | aug. |
steptember | 1. | péntek | 14:30 | USA | Munkanélküliség | aug. |
steptember | 1. | péntek | 16:00 | USA | ISM BMI | aug. |
Forrás: Portfolio-gyűjtés |
Mi történt eddig a tőzsdéken?
- A vezető amerikai, ázsiai európai és régiós részvényindexek közül idén 41,7 százalékos elmozdulással a Nasdaq index áll az élen, a sereghajtó 7,1 százalékos eséssel a Hang Seng index.
- A hazai blue chipek közül idén a legjobban az OTP részvénye teljesített 42,1 százalékos emelkedéssel, a sor végén a Mol papírja áll 2,3 százalékos emelkedéssel.
- A fontosabb nyersanyagok közül év eleje óta az Arany árfolyama már 7,0 százalékot emelkedett.
Fontosabb instrumentumok | |||||||
Árfolyam | 1 nap | 1 hét | 1 hónap | Idén | 1 év | 5 év | |
Amerikai részvényindexek | |||||||
Dow Jones | 34 721,91 | -0,5% | 1,8% | -2,4% | 4,8% | 10,2% | 33,7% |
S&P 500 | 4 507,66 | -0,2% | 3,0% | -1,8% | 17,4% | 14,0% | 55,4% |
Nasdaq | 15 501,07 | 0,2% | 4,6% | -1,6% | 41,7% | 26,3% | 102,5% |
Ázsiai részvényindexek | |||||||
Nikkei | 32 619,34 | 0,9% | 1,0% | -1,7% | 25,0% | 16,1% | 42,7% |
Hang Seng | 18 382,06 | -0,5% | 0,9% | -8,5% | -7,1% | -7,9% | -34,1% |
CSI 300 | 3 765,27 | -0,6% | 1,1% | -6,2% | -2,7% | -7,7% | 12,9% |
Európai részvényindexek | |||||||
DAX | 15 947,08 | 0,3% | 2,1% | -3,0% | 14,5% | 24,2% | 29,0% |
CAC | 7 316,7 | -0,6% | 1,4% | -2,4% | 13,0% | 19,5% | 35,3% |
FTSE | 7 439,13 | -0,5% | 1,4% | -3,4% | -0,2% | 2,1% | 0,1% |
FTSE MIB | 28 831,52 | -0,3% | 2,7% | -2,7% | 21,6% | 33,7% | 42,2% |
IBEX | 9 505,9 | -0,5% | 1,9% | -1,4% | 15,5% | 20,5% | 1,1% |
Régiós részvényindexek | |||||||
BUX | 55 775,02 | -0,8% | -2,5% | 4,5% | 27,4% | 33,2% | 49,8% |
ATX | 3 154,14 | -0,5% | 1,9% | -2,8% | 0,9% | 8,8% | -4,4% |
PX | 1 340,79 | -1,4% | -0,8% | -1,4% | 11,6% | 14,2% | 25,0% |
WIG20 | 68 431,44 | -0,8% | 0,6% | -5,3% | 19,1% | 36,4% | 13,7% |
Magyar blue chipek | |||||||
OTP | 14 365 | -1,5% | -0,9% | 12,1% | 42,1% | 69,2% | 38,7% |
Mol | 2 662 | -0,7% | -3,0% | -4,2% | 2,3% | -3,2% | -7,2% |
Richter | 8 825 | 0,1% | -3,3% | -0,6% | 6,3% | 9,7% | 59,6% |
Magyar Telekom | 468 | 0,8% | 2,0% | 11,8% | 38,1% | 38,5% | 13,5% |
Nyersanyagok | |||||||
WTI | 83,63 | 2,5% | 4,9% | 2,2% | 4,2% | -7,1% | 19,8% |
Brent | 86,89 | 1,1% | 4,2% | 1,5% | 2,3% | -10,0% | 11,9% |
Arany | 1 942,45 | -0,2% | 1,1% | -1,3% | 7,0% | 13,0% | 61,5% |
Ezüst | 24,44 | -1,0% | 1,0% | -1,5% | 2,9% | 34,7% | 68,1% |
Devizák | |||||||
EURHUF | 381,7250 | 0,7% | -0,6% | -1,4% | -4,7% | -5,1% | 17,1% |
USDHUF | 351,7069 | 1,4% | -0,7% | 0,2% | -6,3% | -12,0% | 25,5% |
GBPHUF | 445,5049 | 0,8% | -0,5% | -1,4% | -1,4% | -3,8% | 22,1% |
EURUSD | 1,0854 | -0,7% | 0,1% | -1,6% | 1,7% | 7,9% | -6,7% |
USDJPY | 145,8500 | 0,0% | 0,2% | 2,7% | 9,5% | 5,2% | 31,5% |
GBPUSD | 1,2672 | -0,4% | 0,2% | -1,5% | 5,3% | 8,9% | -2,5% |
Kriptovaluták | |||||||
Bitcoin | 25 932 | -5,0% | -0,9% | -11,3% | 56,2% | 29,3% | 269,5% |
Állampapírok | |||||||
10 éves amerikai állampapírhozam | 4,1 | -0,5% | -3,3% | 4,0% | 7,1% | 30,5% | 43,4% |
10 éves német állampapírhozam | 2,44 | -2,6% | -2,1% | -0,9% | -4,7% | 65,2% | 635,8% |
10 éves magyar állampapírhozam | 7,14 | -1,1% | -3,9% | -3,3% | -22,8% | -20,5% | 102,3% |
Forrás: Refinitiv, Portfolio |
Címlapkép forrása: Getty Images
A Vodafone repíti a 4iG számait

Mind a bevételek, mind az EBITDA szintjén jelentős növekedésről számolt be a 4iG második negyedéves gyorsjelentésében, köszönhetően a közelmúltbeli akvizícióknak, leginkább a Vodafone első negyedévben lezárult felvásárlásának. A 4iG csoport átalakulása közepette változás jön a vezetőségben és a társaság azt is bejelentette, hogy a korábbi pletykáknak megfelelően bevezeti a One márkát Magyarországon.
Tovább a cikkhez