A napelemesek esetében meglépett komoly hátraarc után a kormány aktívan egyeztet és kommunikál az ügyben. Olyannyira, hogy a közel 200 ezer napelemes életét pár napra felforgató bejelentések óta már másodszor ül le az Energiaügyi Minisztérium a Magyar Napelem Napkollektor Szövetséggel és a MANAP Iparági Egyesülettel szakmai egyeztetés céljából.
Az első egyeztetés eredményeiről itt számoltunk be:
A hétfői találkozóról részletesen írtunk a minisztérium hivatalos közlése alapján, és ezek szerint értelmeztük is a legújabb fejleményeket, amelyek alapvetően kedvezőek az érintett napelemrendszer-tulajdonosok számára:
Érdemes ugyanakkor elolvasni a Magyar Napelem Napkollektor Szövetség hétfői ülésről kiadott tájékoztatását, amely azzal kezdődik, hogy "a mai napon sok kérdésre sikerült választ kapni az Energiaügyi Minisztériumban". Jelen voltak Steiner Attila államtitkár, Alföldy-Boruss Márk helyettes államtitkár, a MANAP képviseletében Szolnoki Ádám, az MNNSZ képviseletében Szilágyi László alelnök vett részt.
Szilágyi László arról számolt be, hogy a szakmai egyeztetésen első körben a múlt héten megjelent rendeletmódosítások kapcsán kérte az államtitkárt, hogy értelmezze azokat, kifejezetten a rendszerhasználati díj számítása kapcsán felmerült kételyek miatt.
Megerősítette a számomra is így értelemezett elszámolást, miszerint
az éves szaldó elszámolásban a napelemes felhasználók a rendszerhasználati díjat csak a szaldó elszámolás különbözete után, kizárólag a többletfogyasztásra számítva fizetik meg.
RHD-t a termelő nem fizet az általa termelt energia után - olvasható a beszámolóban. Szilágyi László tájékoztatása szerint az államtitkár felhívta a figyelmemét arra, hogy a rendeletet az MEKH hozta, és bár az államtitkár a MEKH szándékában biztos, de kérte, hogy tőlük kérjen pontos értelmezést. Ezt egyébként a szövetség alelnöke a múlt héten megtette, várja a pontos választ.
Az is kiderült itt, hogy a megbeszélésen újra javasolta, hogy a meglévő HMKE esetén a 10 éves limitet se érvényesítsék vagy legyen egységesen mostantól számítva a 10 év. "Az ajánlást megtettem újfent, de a minisztérium elsősorban az új elszámolási rendszert szeretné mindenki számára elfogadható módon szabályozni, hogy a bruttó elszámolás a 10 éves határidő lejárata után is vonzó befektetés legyen" - írta.
Azt is hozzátette a szövetség alelnöke, hogy mivel a január elsejétől életbe lépő bruttó elszámolási rendszerről a végleges döntés még nincs meg, ezért megtették a szakmai javaslataikat:
- Az átvételi ár és a vételi ár aránya legyen sokkal kisebb.
- Elsősorban magasabb átvételi ár, akár piaci átlagárral kalkulálva.
- A megtermelt áramot a felhasználók értékesíthessék energiakereskedők felé magasabb áron.
- Az energiaközösségek létrehozását és működését támogassák törvényi akadályok elhárításával, szabályzással.
- A napelemes rendszerek ÁFA tartalmát csökkentsék.
- Ha lesz napelemes támogatás, azt ne külső forrásra várva, hanem meglévő költségvetésből finanszírozzak, az adminisztratív hibákat küszöböljék ki és egyszerűsítsék. A kivitelezők kifizetését garantálják határidőben, hogy ne nekik kelljen hitelezni.
- A visszatáplálás feloldását minél előbb indítsák el és engedjék a napelemes rendszerek visszatáplálását a hálózatra.
- Ha lesz pályázati támogatási keret a napelemeken túl, akkor azt energiatakarékos beruházásokra, szigetelésre, hőszivattyúkra és az energetikai tervezésre is terjesszék ki.
Címlapkép forrása: Getty Images