Bank
Időzített bombát találtak a kínai bankok mérlegében
A nem teljesítő vállalati hitelek rejtett felhalmozódása, amit Kína egy évtizede nem látott lassulása eredményez, rontja a bankok mérlegének minőségét. A pénzintézetek jövedelmezősége is sérülne, ha nem teljesítőként lennének leírva.
A UBS elemzése szerint a 18 tőzsdén jegyzett kínai bank közül azoknak a késedelmes hiteleknek az aránya, amelyeket még nem írtak le nem teljesítőként, 57 százalékkal nőtt a tavaly év végétől 2015 júliusáig, jelenleg 645 milliárd jüant tesznek ki. A könyvekben jegyzett nem teljesítő hitelek aránya csak 17 százalékkal nőtt.
A legalább háromhavi fizetési késedelmű hitelek aránya 166 százalékkal növekedett 2014 végétől számítva, 149 milliárd jüanra. A probléma inkább a közepes, és a tőzsdén nem jegyzett, kisebb bankokat érinti. Az egyik kínai óriásbank képviselője szerint ez a praktika nagybankokra nem jellemző, ők a legalább három hónapja nem fizetett hiteleik 99 százalékát leírják, mint nem teljesítő.A kínai felügyelet szerint a bankok azért "trükköznek", mert el akarják kerülni a tőkeemelést. Egy kínai bank képviselője szerint az a probléma, hogy ha egy hitelt nem teljesítőként leírnak, a hitel állományának megfelelő céltartalékot kell képezniük, ami az eredményen keresztül csökkenti a tőkét, holott a veszteség nem biztos hogy 100 százalékos lesz.