Első körben 25 olyan területet határozott meg a kormány abban a tervezetben, amely arról szól, hogy kik vehetik igényelheti a 10 millió forintos, 0%-os kölcsönt. Ez a kormányzati számítások szerint összesen 56 600 vállalkozást érint, amelyből több mint 53 ezer 10 főnél kisebb vállalkozás. A kabinet a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) javaslataira is támaszkodva határozza meg a területeket, hogy támogassák azokat a cégeket, amelyek a korlátozó intézkedések feloldásával párhuzamosan újra teljes kapacitással működhetnek majd.
A 25 ágazatban elsősorban a turizmus-vendéglátás, a művészet, a sport, és a szórakoztatás területei találhatóak meg (lásd cikkünk végén). A fodrászok, a taxisok és a járművezető-oktatok esetében még kérdéses, hogy beletartoznak-e majd ebbe a körbe.
Elsősorban azok a szektorok vehetik fel a hitelt, amelyeket nagyon erőteljesen sújtott a járvány, illetve a korlátozó intézkedések hatására zárva kell/kellett tartaniuk, vagy csak minimálisan tudták fenntartani a tevékenységüket. Parragh László, az MKIK elnöke azt javasolja, hogy egy második és egy harmadik programban szélesítsék majd ki a kedvezményezetti kört.
A kormány tehát most azokat a szektorokat célozza, ahol a koronavírus-járvány közepette visszaesett vagy teljesen megszűnt a cégek bevételi forrása. Ezeken a területeken egyébként jelentős a magyar kkv-k súlya, a 10 millió forintos ingyenhitel pedig alapvetően az ő talpra állásukat segítheti. A 25 ágazat között nincsenek kiskereskedelmi vállalkozások, azonban a későbbiekben újabb körnek is nyújthat támogatást a kabinet.
AZ MKIK azt javasolja a kormánynak, hogy a terjesszék is a támogatást azokra az iparágakra, amelyeket a bankok nem szívesen hiteleznek. Ettől azt várja az MKIK, hogy életképes vállalkozásokat sikerülne megmenteni. "Számos olyan iparág és régió lehet, ahol nem olyan szembetűnő a visszaesés, mint a turizmusban, de ezek a cégek is nehéz helyzetbe kerültek" – mondta a Portfolio-nak Parragh. Szerinte a második programban tevékenységi körtől függetlenül kell majd segítséget nyújtani a cégeknek, hiszen sokan a „gazdaság rejtett szegmenseiben” dolgoznak, akik nincsenek annyira szem előtt, mint pl. egy bezárt étterem.
A tervezet szerint az első körben az alábbi TEÁOR-számokkal rendelkezők kapják meg a 10 millió forintos kedvezményes hitelt:
- TEÁOR 5610 - Éttermi, mozgó vendéglátás
- TEÁOR 5621 - Rendezvényi étkeztetés
- TEÁOR 5630 - Italszolgáltatás
- TEÁOR 5914 - Filmvetítés
- TEÁOR 8230 - Konferencia, kereskedelmi bemutató szervezése
- TEÁOR 8551 - Sport, szabadidős képzés
- TEÁOR 9001 - Előadó-művészet
- TEÁOR 9002 - Előadó-művészetet kiegészítő tevékenység
- TEÁOR 9004 - Művészeti létesítmények működtetése
- TEÁOR 9102 - Múzeumi tevékenység
- TEÁOR 9104 - Növény-, állatkert, természetvédelmi terület
- TEÁOR 9311 - Sportlétesítmény működtetése
- TEÁOR 9312 - Sportegyesületi tevékenység
- TEÁOR 9313 - Testedzési szolgáltatás
- TEÁOR 9319 - Egyéb sporttevékenység
- TEÁOR 9321 - Vidámparki, szórakoztatóparki tevékenység
- TEÁOR 9604 - Fizikai közérzetet javító szolgáltatás
- TEÁOR 9329 - Mns egyéb szórakoztatás, szabadidős tev.
- TEÁOR 5510 - Szállodai szolgáltatás
- TEÁOR 5520 - Üdülési, egyéb átmeneti szálláshely szolg.
- TEÁOR 5530 - Kempingszolgáltatás
- TEÁOR 5590 - Egyéb szálláshely-szolgáltatás
- TEÁOR 7911 - Utazásközvetítés
- TEÁOR 7912 - Utazásszervezés
- TEÁOR 4939 - Máshova nem sorolt egyéb szárazföldi személyszállítás
Egyelőre kérdéses, hogy mikor és milyen feltételek mellett kapjanak kedvezményes hitelt:
- TEÁOR 9602 - Fodrászat, szépségápolás
- TEÁOR 4932 - Taxis személyszállítás
- TEÁOR 8553 - Járművezető-oktatás
Címlapkép: Getty Images