Új akciónk keretében a március 31. és április 9. között vásárolt éves SIGNATURE előfizetéseket most 40%-os kedvezménnyel, 18.000 forintért lehet megvásárolni. Így lényegesen kedvezőbb áron juthatsz hozzá a legfrissebb hírekhez, a legfontosabb elemzésekhez és az exkluzív tartalmakhoz. Ráadásul még a minőségi gazdasági tartalomgyártást is támogathatod. További részletek ide kattintva.
Szinte napra pontosan két éve indult el az MNB zöld programja, amelyet a jegybank a környezeti fenntarthatóság elősegítése céljából hívott életre. Ennek kapcsán kezdték meg a zöld ösztönzők beépítését a hazai bankszektorban, és az MNB már 2021-ben karbonsemlegessé akar válni maga is.
Egy éve zúdult ránk a COVID-járvány, ezért attól tarthattunk, a piaci szereplőknek nem lesz módjuk a zöld törekvésekkel foglalkozni, de a járvány árnyékában is előrelépés történt a zöld pénzügyek területén
- mondta Kandrács Csaba, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke a mai sajtótájékoztatón.
Az új jelentés segítséget nyújt abban, hogy értékeljük a pénzügyi rendszert, hogy képes-e a hazai gazdaság fenntartható átállását segíteni, sőt, akár katalizálni. A fenntartható fejlődési célok elérése szempontjából a hazai pénzügyi szektornak van hova fejlődni, az út elején állunk.
Alig egy hónap múlva publikálja az MNB zöld ajánlásait, hogy miként építsék be a zöld szempontokat a működésükbe.
Gyura Gábor, a Fenntartható Pénzügyek Főosztályának főosztályvezetője elmondta, a jelentés elkészítésének célja, hogy felmérje, hol tart a pénzügyi rendszer, tudja-e finanszírozóként segíteni a zöld gazdaságot.
A magyar gazdaság mely területein van szükség előrelépésre zöld szempontból?
Az üvegházhatású gázok kibocsátása 1990 óta erősen csökkent Magyarországon az utóbbi évekig, azonban jelenleg stagnál és kismértékben nő már. Az EU-s átlaggal szinkronban mozog az egy egységnyi megtermelt termelésre jutó CO2 kibocsátás. A mezőgazdaságban 2030-ra au EU-ban az ökológiai gazdálkodásba bevont mezőgazdasági területek arányát 25 százalékra kell emelni, ez alig haladja meg a 10 százalékot Magyarországon jelenleg.
Az itthon megtermelt energia előállítása mennyire zöld? Magyarországnak ebben jócskán van teendője, a bankszektornak finanszírozóként ebben nagy szerepe van, a napenergia és más energiatermelési fajták nagy beruházási igényűek. Az elektromobilitás terén is még sokat kell fejlődni, egyelőre messze vagyunk az EU más országaitól ebben. A települési-hulladék újrahasznosításában is elmaradunk az EU-s átlagtól, míg itthon 35 százalék körüli ez az arány, az EU-ban ez az 50 százalékot közelít.
Az MNB minden bankot megkérdezett, milyen lehetőségeket látnak a zöld gazdaságban, sokan az energetikában, az elektromobilitásban, a zöld kötvényekben és zöld befektetési alapokban látnak üzleti lehetőséget.
Az energiahatékony, zöld ingatlanok támogatása érdekében programot dolgozott ki az MNB, a zöld hitelösztönző mellett egy zöld jelzáloghitel is tervben van. 2020-ban két sikeres zöld állampapír kibocsátásra került sor, ez egy fontos üzenet volt a piacoknak. Beindult a vállalati zöld kötvény piac, három sikeres kibocsátásra került sor. A bankokat egy szabályozási kedvezménnyel zöld kötvények vásárlására ösztönzik. A kibocsátó vállalatok zöld projekteket finanszíroznak a zöld kötvénykibocsátásból, például a szállítást teszik környezetbarátabbá, vagy energetikai fejlesztést finanszíroznak ebből.
A zöld eszközkínálat növekedés a befektetési alap szegmens miatt is fontos, az ESG trend térnyerésében utol kell érnünk Európát, így a lakossági megtakarítások is ebbe az irányba mozdulhatnak el.
Az MNB legfontosabb szabályozó lépései a közeljövőben zöld területen:
- 2021 márciusban publikálja az MNB a fenntartható befektetésekkel kapcsolatos iránymutatást a piaci szereplőknek,
- Áprilisban jelenik meg a zöld ajánlás, amely a bankok számára kockázatkezelési, illetve a klímavédelmi, vállalatirányítási törekvéseket segítő iránymutatás lesz,
- 2021-ben fokozatosan terjesztik ki a vállalati hitelezésre és a zöld kötvények vásárlására vonatkozó programot, a tőkekövetelmény-kedvezményt,
- A tőkepiacra vonatkozó nemzeti fenntartható tőkepiaci stratégiát nyárig tervezik létrehozni.
A címlapkép forrása: Getty Images.