A bankok közül a Banco BPM és annak leánya, a Banca Aletti, valamnint az UniCredit és a Monte dei Paschi keveredett a csalárd gyémántbizniszbe. A hatóságok szerint az érintett bankok összejátszottak a gyémántbrókerekkel és átverték ügyfeleiket. A konkrét vád szerint nagyon magas áron adták el a gyémántokat hozzá nem értő ügyfeleiknek, miközben úgy reklámozták őket, mint megbízható pénzügyi befektetés.
A forrás szerint egy ötödik bank is részt vett a mutyiban, az Intesa Sanpaolo, de a pénzintézet állítólag megegyezett a hatóságokkal korábban, ahogyan a másik, az ügybe keveredett DPI gyémánt brókerház.
A hatóságok szerint ezzel a tevékenységgel mintegy 500 millió eurót zsebeltek be a megvezetésben részt vevő pénzintézetek, brókerházak és magánszemélyek (utóbbiak a bankok és brókerházak korábbi vezetői, beosztottjai) 2016-ig. A lap ugyanakkor megjegyzi, hogy 2017-től minden érintett bank elkezdte visszatéríteni ügyfeleinek a pénzt, az Intesa, az UniCredit és a Monte dei Paschi az eredeti eladási áron vette vissza ügyfeleitől a gyémántokat. A Banco BPM a gyémántok vételi és valós ára közötti különbséget térítette meg ügyfeleinek.
A Reuters úgy tudja, hogy a megállapodás értelmében az Intesa 100 ezer eurós bírságot fizetett ki, és további 61 ezer eurót adott át, amit az ügyleten keresett. A DPI brókerház 34 ezer eurós bírságot fizetett ki és 88 millió eurós profitot adott át, amit az ügyleteken ért el.
Címlapkép: Shutterstock