A piacokat az ukrajnai háború, a kínai zéró Covid-politika világgazdaságra gyakorolt hatása, a globális recesszió veszélye és a beszállítói láncok elakadása rázta meg 2022-ben. A negatív gazdasági körülmények miatt az európai vállalatok 2022-ben 30 százalékkal kevesebb kölcsönt vettek fel, mint 2021 első felében, miközben a London Stock Exchange Group adatai szerint
a kezdeti nyilvános részvénykibocsátások több mint 90, a másodlagos kibocsátások pedig 70 százalékkal estek vissza.
A romló kereskedési körülmények miatt a UBS a nyári hónapokban a szokásosnál nagyobb munkaterhelésre számít, hogy felkészüljön a megnövekedett kötvénykibocsátásra. "Egész nyáron át kell majd dolgoznunk" - mondta Barry Donlon, a UBS Emea kötvénypiacokért felelős vezetője. A nehéz körülmények miatt a bankároknak ki kell használniuk a nyári nyugodt időszakokat a kötvénykibocsátásra. A likviditás a 2020-as koronavírus-járvány kezdete óta a legrosszabb szinten van az összes piacon a Financial Times-nak nyilatkozó befektetők és amerikai bankok képviselő szerint.
Guy Stear, a francia Société Générale bank kötvénypiaci kutatásainak vezetője szerint az utóbbi időben felhalmozódott a kereslet a kötvények kibocsátására:
"A szokásosnál is mozgalmasabb augusztust elé nézünk, feltéve, ha a piac addigra stabilizálódik" - mondta.
Alison Harding-Jones, a Citigroup M&A Emea részlegének vezetője szerint a megnövekedett nyári munkateher eleve nehéz hónapok betetőzését jelentené, és meghosszabbítaná azt a világjárvánnyal kezdődő időszakot, amelyben igencsak felborultak a munkakörülmények. Harding-Jones szerint a bankárok "kimerültek", és "már alig várják a régóta esedékes szabadságot".
Címlapkép forrása: Getty Images