Amikor a bankok a vállalatok nevében kötvényeladásokról állapodnak meg, általában meghatározzák azt a maximális kamatlábat, amelyre a befektetők számíthatnak az adósság megvásárlásáért cserébe - figyelembe véve némi rugalmasságot a piaci mozgások esetére.
A piacok azonban a 2022-ben tervezettnél jóval többet estek, mivel a magas infláció, az európai háború és a beszűkült ellátási láncok miatt a központi bankok felemelték a hitelfelvételi költségeket és visszavonták a hatalmas adósságvásárlási programokat. Az Ice Data Services által vezetett magas hozamú kötvények indexe 2022-ben eddig közel 13 százalékkal esett. Erre válaszul a befektetési bankok csökkentették a vállalatok kötvényeinek árát, hogy vevőket vonzzanak - ez pedig a jegyzési díjaikat emésztette fel. "Majdnem minden egyes aláírt ügylethez engedményt kell adni, és a jegyzési garanciavállalóknak ezt meg kell fizetniük" - mondta az egyik nagy amerikai bank egyik bankára.
Az Intertape Polymer csomagolóipari csoport, amelynek alacsony a hitelminősítése, a múlt héten 400 millió dollárt vett fel a befektetőktől 10 százalékos kamatláb mellett. Ez az összeg elérte a korábban megállapított felső határt, amelyet a vállalat hajlandó volt fizetni a kötvényvásárlóknak, amikor a Deutsche Bank márciusban megállapodott az ügyletben - mondták a finanszírozást ismerő személyek. A kötvénypiacokon a közelmúltban lezajlott eladás után azonban még a 10 százalékos kamatláb sem volt elég vonzó ahhoz, hogy a hitelezőket magához csábítsa, így a Deutsche a kötvény árát dolláronként 82 centre csökkentette. Az árfolyam csökkentésével a kínált teljes hozam - amely az ellenkező irányba mozog - több mint 14 százalékra emelkedett.
A bankároknak meg kell fizetniük a különbözetet, ha úgy döntenek, hogy egy olyan kötvénykibocsátás árát csökkentik, amelyre már elkötelezték magukat. Több bankár elmondta, hogy az Intertape idején aláírt ügyletek esetében körülbelül 2 cent engedélyezett árengedményt adnak, hogy a jegyzési garanciavállalók "rugalmasan" eladhassák az ügyletet, majd erre még további 3 cent díjkedvezmény rakódik. Amint egy ügylet nagyjából 95 cent alá esik, a bankok veszteségei egyre nőnek. A Deutsche Bank, a Bank of Montreal, a Credit Suisse, a Golub Capital és a Jefferies által az Intertape ügyleten elszenvedett veszteségek becsült összege 50 millió dollár körül van, az ügyletet ismerő személyek szerint.
A vállalati kötvények piacán ritkák az ilyen meredek árengedmények. Az LCD pénzügyi adatszolgáltató szerint a 2008-as pénzügyi válság óta mindössze öt másik ügyletet bocsátottak ki az Intertape által elért 82 centes árszinten vagy az alatt. Az Entegris amerikai chip-alapanyaggyártó múlt heti második ügylete, amelyet a Morgan Stanley által vezetett bankcsoport jegyzett 2021 végén, szintén árengedménnyel, alig 91 centes árfolyamon jött létre. A 895 millió dolláros kötvényt az üzletet ismerő személyek szerint a lehető legmagasabb, 5,95 százalékos megállapodás szerinti kuponnal, vagyis kamatlábbal bocsátották ki. Az árengedmény a kötvények teljes hozamát 7,5 százalékra emelte. A bankok - köztük a Barclays, a Bank of America, a PNC, a Truist és a Wells Fargo, valamint a Morgan Stanley - vesztesége a források szerint mintegy 35 millió dollár volt.
A bankárok elmondták, hogy már megváltoztatták az új ügyletek jegyzéséhez kapcsolódó gyakorlatokat, nagyobb tartalékot építettek be, hogy a jövőben kedvezményesen adhassák el a kötvényeket. De még néhány hónapba telik, amíg a régi ügyletek átmennek a piacon - mondták. A veszteségek várhatóan fájdalmasak, de kezelhetőek lesznek. A bankárok azt is elmondták, hogy a gazdasági ciklus fordulatának kitett vállalatok különösen nagy büntetést kaptak a kötvénypiacon, és az Intertape ügylete szerintük jól tükrözi a helyzetet.
Címlapkép forrása: Getty Images