Hétfőn este tette közzé második negyedéves gyorsjelentését a Raiffeisen, ami arról árulkodik, hogy az orosz-ukrán háború egyelőre jelentős pozitív, semmint negatív hatással volt az osztrák bankcsoport eredményességére. Ami a fő számokat illeti:
1,712 milliárd eurós konszolidált nyereséget ért el az első félévben, és 1,270 milliárd eurót a második negyedévben a bank, beleértve a Raiffeisenbank (Bulgária) eladásából származó nyereséget is, amely 453 millió eurót tett hozzá a számokhoz.
Az orosz leánybank nyeresége euróban számítva ötszörösére (!), 534 millió euróra emelkedett egy év alatt, a magyar leánybanké viszont - feltételezhetően részben az új banki különadó miatt - 32 millió euróról 8 millióra, vagyis a negyedére esett. Az orosz leánybank működési eredménye az egy évvel korábbi 262 millió euróról 896 millió euróra ugrott, amiben az orosz kamatszintek emelkedése, a rubel felértékelődése és a devizaügyletekben mutatott aktivitás nagy szerepet játszott.

A nettó kamatbevétel 23%-kal nőtt az előző, és 51%-kal (!) az egy évvel korábbi negyedéhez képest, a legutóbbi hónapok növekedése a közép- és kelet-közép-európai és délkelet-európai magasabb kamatlábaknak, valamint az orosz rubel felértékelődésének köszönhető. A nettó díj- és jutalékbevételek 29%-kal nőttek negyedéves összehasonlításban, különösen a továbbra is erős ügyféltevékenység és az oroszországi devizaügyletek következtében.

Annak ellenére nőtt jelentősen a bankcsoport profitja, hogy a céltartalékképzési ráta számottevően, 86 bázispontra emelkedett az előző évhez képest, főként az overlay-ek felhalmozódása és a makrogazdasági leminősítések miatt. Az első negyedéves, jórészt a háború kitörése miatt bekövetkezett nettó 319 millió eurós céltartalék-képzés után a bank most nettó 242 millió eurós céltartalékot képzett, az idei eddigi 516 millió eurós nettó céltartalék-képzés ötszöröse a tavalyi első féléves 110 millió eurónak.

A bankcsoport ügyfélhitel-állománya egy év alatt 15%-kal, betétállománya 21%-kal, mérlegfőösszege 18%-kal emelkedett, a bank megfogalmazása szerint a közép- és kelet-közép-európai és délkelet-európai piacokra összpontosító növekedésnek köszönhetően.

A társaság CET1 tőkerátája 13,4% (átmeneti, beleértve az év végi eredményt is), amiben a bolgár egység eladása 75 bázispontos szerepet játszott.
Johann Strobl vezérigazgató úgy nyilatkozott, hogy "Az RBI egy nagyon nyereséges bank, proaktív kockázati politikával. Ezt tükrözik a nagyon jó féléves eredményeink és a Standard & Poor's által a közelmúltban megerősített minősítésünk. Ez ismét bizonyítja bankunk stabilitását és üzleti modellünk rugalmasságát. Üzletünk jövedelmezősége Ausztriában, valamint a közép-európai és délkelet-európai régióban kiváló.
Még ha a bolgár leánybankunk eladásából származó nyereséget nem is vesszük figyelembe, akkor is nagyon elégedettek lehetünk az eredményeinkkel.
"Hónapok óta nagyon koncentráltan és strukturáltan dolgozunk az oroszországi üzletágunkkal kapcsolatos stratégiai lehetőségeken. Ez a folyamat figyelembe veszi az oroszországi példátlan és gyorsan változó piaci feltételeket. Az összetett helyzet és a folyamatosan változó keretfeltételek miatt a folyamat még eltart egy ideig. Az első negyedév óta az oroszországi Raiffeisenbank már több mint egyötödével csökkentette a helyi pénznemben mért hitelezési volumenét, és megerősítette saját tőkéjét."
Címlapkép: Getty Images