A pénzmosás és más pénzügyi bűncselekmények megelőzésének elmulasztásáért kiszabott globális bírságok tavaly több mint 50 százalékkal emelkedtek, ami azt mutatja, hogy továbbra is jelentős magatartási és rendszerhibák vannak a világ pénzügyi világában.
A Fenergo adatai szerint 2022-ben a bankokat és más pénzintézeteket közel 5 milliárd dollár bírsággal sújtották "pénzmosás elleni" jogsértések, szankciók megszegése és az "ismerd meg az ügyfeled" rendszerek hiányosságai miatt, amivel így a 2008-as pénzügyi válság óta összesen majdnem 55 milliárd dollárra emelkedett a bírságok összege.
Azzal, hogy 2021 után 2022-ben ismét emelkedett a bírságok összege, felvetődnek a kérdések a pénzügyi bűnözés elleni globális fellépés hatékonyságát illetően, holott a 2008-as válság után a felügyeleti szervek nagy összegű bírságok kiszabásával igyekeztek rávenni a bankokat, hogy többet tegyenek a pénzügyi rendszer védelme érdekében.
A Fenergo adatai szerint az Egyesült Államokban szabták ki a legmagasabb, 37 milliárd dollárnyi bírságot tavaly, ezt követi nagyjából 11 milliárd dollárral Európa, a Közel-Kelet és Afrika, és valamivel több mint 5,1 milliárd dollárt pedig az ázsiai és csendes-óceáni térségben szabtak ki.
A lap megjegyzi, hogy a BNP Paribas, a UBS, a Goldman Sachs, a JPMorgan Chase, a HSBC és a Standard Chartered vezeti a pénzmosás és az azzal kapcsolatos bírságok rangsorát a válság utáni korszakban.
Címlapkép: Getty Images