Portfolio signature

Hol itt a válság? Kegyetlenül kitömték a bankok a magyar cégeket

A válság ellenére virágzik a hitelpiac a magyar vállalkozásoknál: több mint 16 százalékkal nőtt tavaly a magyarországi cégek teljes hitelállománya, ez jóval nagyobb növekedés, mint amilyen 2021-ben volt. Az ágazatok között csak elvétve találni olyat, amelynek csökkent az állománya, több szektor pedig rekordszintű növekedést produkált. A különböző ágazatok hitelállományára vonatkozó, Magyar Nemzeti Bank által közzétett statisztikákból többek között az is kiderül, hogy melyik szektor vette fel múlt évben a legtöbb hitelt, és mely ágazatoknál volt csökkenés.
Milyen környezetben működhet és hogyan teljesíthet a magyar gazdaság a következő másfél évben? Ezt beszéljük meg szakértőkkel, döntéshozókkal a Budapest Economic Forumon!

A lakossági hitelekkel ellentétben úgy tűnik, a gazdasági helyzet nem igazán tudta rányomni a bélyegét a vállalati hitelezésre, inkább csak változásokat indított el. A magas piaci kamatok miatt a vállalkozások a kamattámogatott hitelek irányába kezdtek mozgolódni, a forint instabilitása és a forint alapú hitelek magas kamatszintje pedig ahhoz vezetett, hogy a természetes devizafedezettel rendelkező cégek a devizahiteleket részesítették előnyben. Háttérbe szorultak a hosszú lejáratú beruházási hitelek is, helyettük a rövid lejáratú forgóeszköz-jellegű kölcsönök léptek előtérbe. Így történhetett meg az, hogy 2022-ben a devizahitelek aránya 37%-ról 40%-ra, az 5 évnél rövidebb futamidejű hitelek aránya pedig 47,8%-ról 49,7%-ra emelkedett. A gazdasági helyzetet elnézve a legnagyobb pozitív meglepetés az, hogy a hitelezés felpörgött, a hitelállomány pedig rég nem látott mértékben növekedett.vállalati hitel típusok szerinti arány

A múlt héten megjelentek a Magyar Nemzeti Bank gazdasági ágazatok hitelállományára vonatkozó friss statisztikái, ezeket elemezve sok érdekes dolgot láthatunk:

  • a teljes hitelállomány 16,3%-kal nőtt 2022-ben, 5,4 százalékponttal többet, mint 2021-ben,
  • a növekedéshez eleinte a törlesztési moratórium is hozzájárult, viszont nem volt számottevő, mivel 2022 végére már csak a vállalatok 1-2 százaléka nem törlesztett,
  • a kamattámogatott hitelek jelentősen befolyásolták a piacot, a nettó vállalati hiteltranzakciók összege végig pozitív volt, ellentétben a korábbi évekkel, ahol a hiteltranzakciók összértéke W alakot vett fel,
  • a legnagyobb mértékben a bányászatban nőtt a hitelállomány, ez azonban viszonylag kis szektornak mondható, ezért valószínűleg egy nagyobb ügylet okozhatta a növekedést,
  • a növekedés mértékét tekintve a pénzügyi szektor zárt a második helyen 68,6 százalékkal,
  • 2020-ban az IT-szektorban nőtt a legnagyobb mértékben a hitelállomány, 2021-ben már visszaesett, 2022-re pedig ez az ágazat produkálta a legnagyobb állománycsökkenést.

Az elmúlt hat évben alapvetően a nem pénzügyi vállalatok között három ágazat dominálta a hitelállományokat: a feldolgozóipari, ingatlanügyi és a kereskedelmi/javítási szektor.

Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!

Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja egy évre 29 845 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!

Signature előfizetés