Az amerikai piacfelügyeleti hatóságok vasárnap bezárták a New York-i székhelyű Signature Banko, két nappal azután, hogy a kaliforniai hatóságok lakatot tettek a főként startupok hitelező Silicon Valley Bankra. A kriptofókuszú Silvergate bank a múlt héten közölte, hogy szintén kénytelen lesz felszámolni tevékenységét.
Az SVB a 2008-as pénzügyi válság óta a legnagyobb bank, amely csődbe ment, sokkoló hullámokat küldve a globális piacokra, így a magyar tőzsdére is.
Az amerikai szabályozó hatóságok a hétvégén közbeléptek, hogy garanciát vállaljanak az SVB betéteire, de ez kevéssé nyugtatta meg a befektetőket, hogy nem lesz több bukás. Így a piacok visszavettek a globális jegybanki kamatemelési várakozásokból, a bankrészvények pedig ismét zuhantak.
Az európai bóvlikötvények biztosítási költségei kéthavi csúcsra emelkedtek, miközben a részvény- (VIX) és kötvénypiaci (MOVE) volatilitás különböző mérőszámai október óta a legmagasabbra emelkedtek, és még az arany is hathetes csúcsot ért el.
Emellett a pénzpiacokon az amerikai bankrendszer hitelkockázatának egyik szorosan figyelt mutatója hétfőn emelkedett, ahogyan az euróövezet hitelkockázatának más mutatói is. Az FRA-OIS spread , amely az amerikai három hónapos határidős kamatmegállapodás és az egynapos index swap-kamatláb közötti különbséget méri, február 21. óta a legszélesebbre, 11,4 bázispontosra nyílt ki - írja a Reuters összefoglalójában.
Ezt a különbözetet széles körben a bankszektor kockázatának helyettesítőjének tekintik, és a magasabb érték a bankközi hitelezési kockázat növekedését tükrözi.
Az európai bankok (SX7P) is az elmúlt egy év legnagyobb egynapos esése felé tartottak, több mint 5 százalékos mínusszal, ahogy az euró-swapfelárak - egy másik fontos kockázati mérőszám - meredeken nőttek.
A kétéves euró-swapkamatlábak és a kétéves német kötvényhozamok közötti különbség mintegy 20 bázisponttal 83 bázispontra, november 11. óta a legmagasabb szintre ugrott.
Elemzők szerint ez a biztonságos menedékként szolgáló kötvények iránti erős kereslet eredménye. Főként azért, mert a swapfelár a befektetők által a kamatlábkockázatok elleni fedezetként használt kamatláb-swap fix kamatlábú ügyletének felárát méri a kötvényhozamokhoz képest.
A három hónapos euró-swapok mínusz 65 bázispontot értek el, ami 2020 márciusa óta a legmagasabb érték. Még 2008 végén, amikor a Lehman Brothers befektetési bank összeomlott, ez a swap-kamatláb 300 bázispontot is elérte a mínuszt.
Viszont egyelőre nem kell bankválságtól tartani Európában: az EKB nem hívta össze a válságstábot, a kontinensen pedig enyhe lehet csak az SVB-bedőlés hatása. A Reutersnek nyilatkozó elemzők inkább a bedőlések keltette negatív hangulatnak tulajdonítják a biztonságosabb eszközök iránti kereslet növekedését.
Címlapkép: Shutterstock.