Az úgynevezett bail-in kötvények olyan forrásemelek, amelyeket kötvényből részvénnyé alakíthatnak át a szabályozó hatóságok, ha szükségesnek találják a beavatkozást. Az európai adósságválságot követően vezették be ezeket, hogy a bankok megmentésének költségeit elsőként ne az adófizetők, hanem a befektetők viseljék.
A bank holdingtársasága közel 76 milliárd svájci frank értékű ilyen bail-in, illetve kiegészítő Tier (AT1) típusú kötvénnyel rendelkezik összesen. Előbbieket saját tőkévé alakíthatják át a hatóságok, utóbbiak pedig a tőkeszint 7% alá süllyedése esetén leírhatók (2022 végén a CET1 tőkeráta bőven efölött, 14,1%-on volt), vagyis a kötvényesek ezek esetében akár elvesztenék befektetett tőkéjüket is.
A bank 35 milliárd svájci frank elsőrendű (CET1) tőkével rendelkezik, a veszteségelnyelésnek ez az első zónája. Bevatkozás esetén ezt követné a 16 milliárd frankos AT1-kötvényállomány, majd az 59,8 milliárd frankot kitevő Bail-in kötvények.
A svájci piacfelügyeleti hatóság honlapja szerint a svájci nagybankok elsődleges szanálási stratégiája az "egyablakos" mentőakció, amelyet kizárólag a székhely szerinti felügyelet hajt végre. A csoport holding társasága által kibocsátott bail-in kötvényeket szükség esetén saját tőkévé alakítják át.
Jelenleg a Credit Suisse 2026 októberében lejáró 2,125%-os kamatozású bail-in kötvényének egy eurójáért a befektetők 66 centet adnak. "A Credit Suisse kötvényárai azt tükrözik, hogy nagy a valószínűsége annak, hogy valamilyen szanálás bekövetkezik, ami a kötvénytulajdonosok számára veszteségeket eredményez" - mondta Jeroen Julius, a Bloomberg Intelligence vezető hitelelemzője.
A héten a bank részvényei közel 25%-ot estek, CDS-felára pedig hullámzó likviditás mellett 3000 bázispont körüli szintre emelkedett.
A JPMorgan elemzői a Credit Suisse felvásárlását látják valószínű forgatókönyvnek, de a legnagyobb svájci bankkal, a UBS-szel való összebútorzás ötlete nem tetszik az érintetteknek. A Keefe, Bruyette & Woods elemzői szerint a svájci központi bank likviditási biztosítékával időt nyert a bank, de a Credit Suisse feldarabolása a legvalószínűbb megoldás.

Címlapkép: Getty Images