„A klímaválság, valamint az éghajlattal és környezettel kapcsolatos kockázatok küszöbén állunk” – mondta Elderson egy konferencián tartott beszédében, és hozzátette, hogy "a bankoknak még sok házi feladatuk van a kockázatok kezelése érdekében, mind a bank indikatív elvárásainak teljesítésével, mind a szerkezetátalakítási tervekkel kapcsolatban".
Szavai szerint "néhány európai a pokolra jutott ezen a nyáron. Rekordot döntő hőhullámok perzselték fel a Földközi-tenger térségét. Görögországban erdőtüzek követeltek emberéleteket és pusztítottak el otthonokat. Észak-Olaszország és Közép-Európa lakóit pedig rendkívüli áradások sújtották. Eközben világszerte hasonló katasztrófák játszódtak le. Kanadában az eddigi legrosszabb erdőtűzszezon zajlik. A Hawaii-szigeteken pusztító erdőtüzek több mint 100 ember halálát okozták. Kínában pedig a közelmúltban bekövetkezett áradások vélhetően több mint egymillió embert kényszerítettek lakóhelyük elhagyására."
Az ember okozta éghajlatváltozás nélkül ezek az események gyakorlatilag lehetetlenek lettek volna. A tragédia a nyakunkon van, és már elkezdett kibontakozni.
A szakember a kockázatok között sorolja, hogy a bankokat beperelhetik a klímaváltozással összefüggésben, és erre több példa is van már.
A pereskedők a pénzügyi szektor felé fordítják figyelmüket, azzal az elképzeléssel, hogy ha beperelik a bankokat, akkor "elzárhatják a pénzcsapot" a nagy (Co2) kibocsátók számára.
Pénzügyi intézmények valamint nyugdíjalapok vagyonkezelői ellen is indítottak pereket, Franciaországban pedig közvetlenül egy bank ellen indítottak pert a vállalati átvilágítási jogszabályok alapján, amiért az szerepet játszott a fosszilis tüzelőanyagok bővítésének finanszírozásában.
Címlapkép forrása: Getty Images