Románia 2024-ben 19,8 milliárd, 2025-ben pedig 23,38 milliárd lej bevételt szeretne termelni, hogy ezzel csökkentse a költségvetési hiányt. Erre azért van szüksége, hogy továbbra is részesülhessen az uniós gazdaságélénkítési alapból, amelyek az infrastrukturális beruházásokat és a gazdasági növekedést támogatják.
A pénzügyminisztérium honlapján közzétett tervezet szerint a kormány az alábbi terhet róná ki a piaci szereplőkre:
- Az 50 millió eurós éves árbevételt meghaladó vállalkozásokra forgalmi adót,
- A bankok és pénzintézetek számára további 1%-os forgalmi adót,
- A félmillió eurónál kisebb éves forgalmú kkv-k, vagyis a mikrovállalkozásokra 60 ezer eurós éves árbevétel alatt 1%, a küszöbérték fölött pedig 3% forgalmi adót,
- Korlátozná a bukaresti kormány a támogatott ágazatok munkavállalóinak adómentességét is: a tervezet értelmében csak a bruttó 10 ezer lej alatti bérek esetében marad érvényben adómentesség, az ezen összeget meghaladó jövedelem adóköteles.
- Különadó bevezetését irányozza elő a román kormány az 500 ezer eurónál értékesebb ingatlanok és a 75 ezer eurónál többet érő személygépkocsik esetében, és szűkíteni kívánja az üdülési utalványokra jogosultak körét. Csak azok a közalkalmazottak lennének jogosultak erre a juttatásra, akiknek a nettó bére nem éri el a 8 ezer lejt.
- Ezzel párhuzamosan 1600 lejre nő az üdülési utalványok értéke, melyek után fizetni kell majd a bruttó érték 10 százalékával megegyező egészségbiztosítási hozzájárulást - írja az MTI.
- A napelemekre és a hőszivattyúkra, valamint az egyes új lakásokra kivetett adót 5-ről 9%-ra emelik,
- a hozzáadott cukrot tartalmazó élelmiszerek áfája pedig 9%-ról 19%-ra nő.
A Reuters szerint Romániának 2021 és 2027 között 46 milliárd euró összértékű fejlesztési és 28 milliárd eurós gazdaságélénkítési támogatást különítettek el. A kormány arra kérte Brüsszelt, hogy fogadjon el egy magasabb, a GDP 5,5%-át kitevő hiánycélt.
Forrás: Reuters
Címlapkép forrása: Getty Images