Az infláció csökkenésének és az MNB monetáris lazításának köszönhetően utoljára 2022 júliusában látott szintre csökkent mára a budapesti bankközi kamatláb, a BUBOR. A jelenlegi 10,51 – 11,11 százalékos értékek a 12,25 százalékos alapkamathoz hasonlóan már közel vannak ahhoz a szinthez, amelynél a kormány már döntést hozhat a kamatstop sorsáról.

Legutóbb a Gazdaságfejlesztési Minisztérium a Magyar Bankszövetséggel történt egyeztetését követően, október 26-án közölte, hogy
a vállalkozásokat érintő kamatstop kivezetésére és a lakossági kamatstop felülvizsgálatának megkezdésére akkor nyílik lehetőség, amennyiben a jegybanki alapkamat egy számjegyűre csökken.
Februárban lehet először 10 százalék alatt az alapkamat – jelentette ki ma Virág Barnabás, az MNB alelnöke, szavai alapján tehát ekkor várható, hogy a kormány megteszi az első lépéseket a kamatstop felszámolására.
A lakossági kamatstop felülvizsgálatáról Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter a Portfoliónak adott szeptemberi interjújában óvatosan fogalmazott. Szavaiból az derült ki, hogy a lakossági kamatstopot két lépcsőben vezetné ki a kormány, és az erről szóló döntés során figyelembe vennék a fogyasztás alakulását is:
A kis- és középvállalati körben a jövő év elején lehet számítani a kamatstop kivezetésére. A lakosság esetében itt is a fogyasztás helyreállása alapján fogunk dönteni. Legalább két lépésben tudjuk megszüntetni a lakossági kamatstopot, az első lépés indokoltságát akkor fogjuk vizsgálni, amikor a kkv-k esetében lépünk, tehát várhatóan januárban. De ha a háztartási fogyasztás gyenge, akkor már az első lépés is későbbre tolódhat. A részletszabályok még nincsenek meg, mérlegelni kell, hogyan lehet majd kellően árnyalt, de még érthető kivezetési rendszert megalkotni.

Címlapkép forrása: Getty Images