A múlt héten ugyancsak a hírügynökség számolt be az elképzelésről, akkor még elsősorban a hitelkiváltások ösztönzéséről volt szó. Az első kamatcsökkentésre már a következő hetekben sor kerülhet, míg a második lépés a jövő év elején várható. A még véglegesítésre váró terv valószínűleg az első és a második lakásra felvett hitelekre is vonatkozik majd.
A lépés elsődleges célja a háztartások adósságszolgálati terhének a csökkentése és ezzel a fogyasztás támogatása.
A kínai bankok marzsa június végére rekordalacsony, 1,54%-os szintre süllyedt, ami jóval az ésszerű nyereségesség fenntartásához szükségesnek tartott 1,8%-os küszöbérték alatt van.
A szabályozók egy másik fontos változtatást is fontolgatnak: lehetővé tennék a lakástulajdonosok számára, hogy mielőbb újratárgyalják hitelük feltételeit jelenlegi bankjukkal, illetve más banknál refinanszírozzák azt. Ez utóbbira a globális pénzügyi válság óta nem volt példa.
Larry Hu, a Macquarie Group Ltd. kínai közgazdasági vezetője szerint ez lényegében egy vagyonátcsoportosítás lenne a bankoktól a háztartások felé,így pozitív lenne a fogyasztás szempontjából. Becslése szerint, ha az összes meglévő jelzáloghitelt refinanszíroznák, a hitelfelvevők évente mintegy 300 milliárd jüan (42 milliárd dollár) kamatfizetést takaríthatnának meg, ami egyébként a kínai GDP nagjyából 0,2%-ának felel meg.
A bankok szempontjából azonban ez kihívást jelenthet. A Citigroup Inc. elemzői szerint a vártnál nagyobb kamatcsökkentés jövőre átlagosan 8 bázispontos marzscsökkenéshez vezethet, és 6,4%-kal ronthatja a bankok nyereségét.
A tervezett intézkedések célja az is, hogy csökkentsék az új ingatlanvásárlók és a meglévő lakástulajdonosok kamatai közötti különbséget, amely az elmúlt években feszültséget okozott a bankok számára.
Címlapkép forrása: Shutterstock