
A Raiffeisen is megszólalt
Csütörtökön a Raiffeisen közleményt adott, melyben azt írták: a következetes bírói gyakorlat szerint a Raiffeisen Bank által alkalmazott és az ügyfelek által aláírt árfolyamkockázati tájékoztató maradéktalanul megfelelt az előírásoknak.
Ennek megfelelően a Raiffeisen Bank és az ügyfelek között létrejött devizalapú kölcsönszerződések érvényességét és elszámolását a Kúria hivatkozott jogegységi döntése nem érinti.
A CIB is reagált
A bank azt írja: a CIB Bank korábban már forintosított devizahitel szerződései továbbra is érvényesek. A Kúria 10/2025. számú jogegységi határozata megerősítette a CIB Bank álláspontját, amely szerint az Európai Unió Bíróság C-630/23. számú ítélete nem terjed ki általános jelleggel a devizaalapú kölcsönszerződésekre, az mindössze az eljáró magyar bíróságok által jogerősen érvénytelennek minősített szerződések körében bír jelentőséggel az érvénytelenség jogkövetkezményeinek levonása tekintetében.
Ennek megfelelően kizárólag azon eseteket érinti, ahol a magyar bíróság megállapítja a devizaalapú kölcsönszerződés érvénytelenségét. Hangsúlyozzuk, hogy a Kúria döntése alapján jogvita esetén minden ügyet a bíróságnak egyedileg kell vizsgálnia az érvénytelenség szempontjából és a bíróság jogosult egy devizaalapú kölcsönszerződés érvénytelenségének megállapítására.
A CIB Bank elkötelezett a tisztességes szerződéskötési gyakorlat és a fogyasztókat védő jogi kötelezettségek betartása mellett, és tiszteletben tartja a magyar bíróságok jogerős döntéseit - közölték.
Az Erste, az MBH és az OTP korábban reagált
"Az Erste Bank - időközben forintosított - devizahitel szerződései érvényesek. Az Európai Unió Bíróságának legutóbbi ilyen ügyben hozott döntése és
a Kúria jogegységi határozata megerősíti az Erste Bank korábbi álláspontját.
A bank eleget tett az árfolyamkockázattal kapcsolatos ügyféltájékoztatására vonatkozó követelményeknek, ezt az Erste Bankot érintő eljárásokban a bíróságok több ezer esetben megállapították" - közölte a hitelintézet.
Az MBH Bank közleménye szerint "a Kúria a 2025. július 14-én közzétett jogegységi döntésében megerősítette, hogy az Európai Unió Bíróságának 2025. április 30-i ítélete nem terjed ki általános jelleggel a devizaalapú kölcsönszerződésekre. A döntés kizárólag csak azon eseteket érinti, ahol a fogyasztói devizahitelt nyújtó pénzügyi intézmény árfolyamkockázatról szóló ügyféltájékoztatása egyáltalán nem történt meg vagy az nem volt megfelelő, és emiatt a bíróság megállapíthatja a devizaalapú kölcsönszerződés érvénytelenségét. Hangsúlyozzuk, hogy a Kúria döntése alapján jogvita esetén minden ügyet a bíróságnak egyedileg kell vizsgálnia az érvénytelenség szempontjából és a bíróság jogosult egy devizaalapú kölcsönszerződés érvénytelenségének megállapítására."
Bankunk elkötelezett a tisztességes és átlátható szerződéskötési gyakorlat, a fogyasztókat védő jogi kötelezettségek betartása mellett, minden esetben tiszteletben tartja a magyar bíróságok jogerős döntését. Az MBH Bank 2023 májusában jött létre három bank egyesülésével, a jogelőd bankok gyakorlatát korábban több bírósági döntés is alátámasztotta. Az árfolyamkockázati tájékoztatókkal kapcsolatos peres ügyekben ezek egyedi vizsgálatára mindig sor kerül, az ilyen típusú peres ügyeket a bank rendszerint megnyeri."
Előzmények
Hétfőn jogegységi határozatot tett közzé a Kúria az Európai Unió Bíróságának április 30-án meghozott C-630/23. számú ítéletének értelmezéséről. A határozat szerint a nagy médiavisszhangot kapott ítélet
nem terjed ki általános jelleggel minden devizaalapú kölcsönszerződésre,
kizárólag azokat a szerződéseket érinti, amelyeknél az árfolyamkockázatról szóló ügyféltájékoztatás nem volt megfelelő, és ezt a hiteladós bizonyítani tudja.
Elsőként az OTP Bank reagált a Kúria döntésére, mondván, az Európai Unió Bíróságának ítélete nem terjed ki általános jelleggel valamennyi devizaalapú kölcsönszerződésre, az ügyfelek által aláírt, az árfolyamkockázat megértéséről szóló nyilatkozat tartalma megfelelő volt a banknál, amit több száz bírósági ítélet is alátámasztott.
Címlapkép forrása: Shutterstock
Trump valójában Kína győzelmét segíti elő a globális AI-versenyben
Gyökeresen megváltozott a két országban az AI-cégeket körülvevő környezet. Az egyikben a javára, a másikban a kárára.
Csak durvul Trump nyomása: kemény szankcióval csaptak le a bírókra, akik börtönbe küldhetik a szövetségesét
Újabb lépés a vámfenyegetés után.
Akkora felfordulást látunk, amire csak ritkán van példa az emberek életében
Vannak döccenők a munkapiacon.
Német vezérőrnagy figyelmeztetett a Kreml mesterterve miatt: elképesztő számot mondott be
Durván növelnék a kapacitást.
Olyan történt az európai energiarendszerben, amire még nem volt példa − Mi áll a háttérben?
A napenergia lett az EU legnagyobb áramforrása.
Bikák és Medvék: Kivel jobb haverkodni a tőzsdén? - Interaktív, díjmentes online előadás
Gyakorlati, hasznos, érthető
Évszázados esőzés, áradás, aztán földcsuszamlás követelt halálos áldozatokat: hamarosan pedig hőhullám jön
Egymást követik a szélsőséges időjárási jelenségek Dél-Koreában.
VIDEÓ! Bitcoin a csúcson, altcoinok készenlétben: Indul a következő altszezon?
2025. július 1-jétől Magyarország új kriptovaluta-szabályozása lépett életbe, amely kizárólag hivatalosan engedélyezett szolgáltatók közreműködésével teszi lehetővé a kriptovaluták v
A TB kiskönyv múltja, jelene és digitális jövője
A magyar társadalombiztosítási rendszer egyik ikonikus, papíralapú dokumentuma, a köznyelvben csak TB kiskönyvként ismert igazolvány hamarosan digitális formában él tovább. Bár sok munkáltat
Követett részvények - 2025. július
Havonta ránézek egyszer azokra a papírokra, amikből előbb vagy utóbb venni szeretnék. Általában a hetes chartokat nézem, 4-5 gyertya születik egy hónap alatt, ennyit már érdemes újra kiért
A magyar állam találkozása a közgazdaságtannal
A kormány több bevételszerző próbálkozása alatt is beleütközött a Laffer-görbébe. Ideje tehát megnézni, mit is tud ez az egyszerű, de annál fontosabb közgazdasági összefüggés, és... T
Ehető, újratölthető, komposztálható: fenntartható csomagolások az élelmiszeriparban
Ehető, újratölthető, komposztálható: fenntartható csomagolások az élelmiszeriparban Évente több százmillió tonna műanyagot állítunk elő, melynek jelentős
Régi berögződések - elengedjük őket?
Pár hete az egyik kommentben V nevű olvasóm felvetette, hogy mennyire fontos néha felülvizsgálni a spórolási szokásainkat is. Lehet, hogy valami, ami 10 éve még értelmes és hasznos dolog volt
Target Corporation - elemzés
2022-ben vettem belőle 165-ön, leginkább kereskedési céllal, de osztalékot is fizetett, ha nem is sokat. 2024-ben adtam el kis bukóban. Most megint a szemem elé került, a Top10-es listám hetedikj
G20-csoport: úton a szén-dioxid-mentes áramtermelés felé
Technológiai trendek, kihívások és szakpolitikai irányok az IEA 2025-ös jelentése alapján.


Agrárvita: mi szól a nagy EU-s agrárreform mellett és ellen?
Szakértőink ütköztették érveiket a területalapú támogatások reformjáról.
Egyre többet tudunk az Otthon Start hitelről: kik lesznek az igazi nyertesek?
A Kormányinfón Gulyás Gergely igyekezett tisztázni a félreértéseket.
Drámai változások zajlanak Európában, ennek mindenki megissza a levét
Komoly döntések előtt állunk: 8,5 milliárd ember ellátása és a bolygó jövője a tét.
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?
Bikák és Medvék: Kivel jobb haverkodni a tőzsdén?
Hogyan ismerd fel, hogy épp emelkedő (bull) vagy csökkenő (bear) piacon jársz? Megtanulhatod, mikor érdemes növelni a kockázatvállalást, és mikor jobb óvatosan hátrálni.