A Bloomberg Economics becslései szerint a világ legnagyobb gazdaságaiban az emberek 2900 milliárd dollárnyi extra pénzt takarítottak meg a koronavírus időszakában, ez a rengeteg pénz pedig jól fog jönni a gazdaságnak a pandémia után.
Azzal, hogy a koronavírus miatti lezárásoknak köszönhetően visszaesett a fogyasztás, az amerikai, kínai, brit, japán és nagyobb euróövezeti országok lakosai jelentős összegeket tudtak megtakarítani. Az adatok szerint a 2900 milliárd dollárból 1500 milliárdot egyedül az amerikai háztartások takarítottak meg.
A cikk szerint sokan arra számítanak, hogy a pandémia végével ezek az extra pénzek megjelennek majd a fogyasztási cikkek és szolgáltatások piacán, de vannak, akik szerint nem lesz ilyen gyors a pénzköltés, hanem sokan kivárnak még, amíg biztosabb nem lesz a gazdasági környezet.
A Bloomberg becslései szerint minden esetre az amerikaiak által az elmúlt évben felhalmozott pénzek teljes elköltése 9%-kal tudná növelni a GDP-t idén, szemben a mostani 4,6%-os előrejelzéssel. Amennyiben ezeket a megtakarításokat nem élik fel, akkor a gazdasági növekedés mindössze 2,2% körül lehet.
Az adatok szerint a kínai háztartások 430 milliárd dollárral többet takarítottak meg a vizsgált időszakban, mint normális esetben tették volna. Hasonló volt a trend Japánban is, itt 300 milliárd dollárnyi extra megtakarítás maradt a bankszámlákon, az Egyesült Királyságban pedig 160 milliárd. A legnagyobb euróövezeti országokban a háztartások 465 milliárdnyi extra pénzt takarítottak meg, élen a németekkel, akik 142 milliárd eurót tettek félre.
A cikk szerint az is a fogyasztás felé ösztönözheti az embereket, hogy az alacsony kamatok miatt már nem éri meg bankbetétben tartani a pénzt. Sokan viszont inkább a hiteleik visszafizetésére használhatják fel megtakarításaikat, illetve tovább tartalékolnak, míg rendbe nem jön a munkaerőpiac.
Címlapkép: Getty Images