A "Portfólió-ajánlók" sorozatunk keretében minden hónapban arról kérdezzük a hazai alapkezelőket, hogyan állítanának össze egy közepes kockázatvállalású, középtávra szóló modellportfóliót. Az ajánlók a márciusi helyzetnek megfelelően készültek el, a felmérésünkben tizenegy alapkezelő szerepeltette magát. A portfólió-ajánlókat a következő cégek bocsátották rendelkezésünkre: Accorde Alapkezelő, Aegon Alapkezelő, Amundi Alapkezelő, CIB Alapkezelő, Diófa Alapkezelő, Equilor Alapkezelő, Erste Alapkezelő, Hold Alapkezelő, KBC Asset Management, MKB-Pannónia Alapkezelő, Raiffeisen Alapkezelő.
Az infláció és a kötvényhozam-emelkedés irányít mindent
A várható gazdasági felpattanás és az infláció továbbra is központi téma a piacokon, így a friss portfólió-ajánlókban is. Gyakorlatilag mindenki arra számít, hogy pár hónapon belül beindul a fogyasztás, a világgazdaság, ez pedig felrepíti az inflációt.
A magyar szakemberek többnyire abban is egyetértenek, hogy ebben a gyorsan növekvő és számot tevő inflációs nyomással szembenéző gazdasági környezetben a reáleszközök, úgymint részvények, ingatlanok és árupiaci eszközöket felülsúlyozni kell, és alulsúlyozni a kötvény és pénzpiaci típusú eszközöket. Ez a szemlélet a modellportfóliókból is visszaköszön.
Nem lehet csodálkozni tehát, hogy ilyen várakozások mellett folytatódott az amerikai kötvénypiaci hozamok emelkedése, amely ellen érdemben úgy tűnik, egyelőre a Fed sem lép fel. A feltörekvő piaci kötvényeket negatívan érintette a dollárhozamok emelkedése és a dollár erősödése, és ennek a trendnek a folytatódása kockázatot jelent – derül ki a havi ajánlókból.
A szakértők arra is felhívják a figyelmet, hogy miközben a fejlett gazdaságokban még nincs jegybanki szigorítás, néhány feltörekvő piaci jegybank már a szigorítás irányába lépett, kamatot emelt a brazil, az orosz és a török jegybank (utóbbiból jó nagy balhé is lett).
Bár a részvénypiacokkal kapcsolatban mindig vannak aggályok, közép- és hosszútávon a részvénypiacokat továbbra is számos tényező támogatja (gazdasági nyitás, gyors profitnövekedés, jegybanki expanzió, fiskális stimulusok, megfelelő hozamtermelő alternatívák hiánya). A fentiek mellett fontos tényező még, hogy továbbra is a kötvények reálhozama fújja majd a passzátszelet a részvénypiacokon.
A részvénypiacokon a növekedési részvények alulteljesítését és a ciklikus részvények, bankok, iparvállalatok, autógyártók, nyersanyagok felülteljesítésének folytatódását hozhatja a kötvénypiacokon folytatódó fejlett piaci hozamemelkedés. Jelenleg a legnagyobb kockázat, az USA tech szektorában látható kisbefektetői túlpozícionáltság egyes portfóliómenedzserek szerint, amely komolyabb piaci korrekcióhoz vezethet. A fenti folyamatra erősíthet rá, hogy a hozamemelkedésben ez a szektor jellemzően gyengén teljesít.
Íme a mintaportfóliók
A hazai portfóliómenedzserek által összeállított fiktív befektetési portfóliókban egyértelmű elmozdulás látszik a fent is említett kockázatosabb eszközök felé: míg a kötvény és pénzpiaci eszközöket jelentősen alulsúlyozták, a részvény és alternatív befektetések szerepe a portfólión belül nagyot ugrott.

A mintaportfóliókon belül a legnagyobb fiktív kitettséget immár a fejlett piaci részvényekben tartják a befektetők, ezután a régiós részvényekben látnak most nagyobb fantáziát a válaszadók, amit a hedge fund/abszolút hozamú stratégiák követnek.

Az elmúlt hónapokhoz képest rekord alacsony szintre csökkent a pénzpiaci eszközök súlya, mindeközben sosem látott szintre emelték a szakértők a részvények súlyát a modellportfólióban. Ugyancsak hónapok óta nem látott emelkedést mutat az alternatív befektetések súlya is a portfólióban.

A pontosabb kép miatt érdemes elolvasni az alapkezelők egyedi portfólió ajánlóit is, amelyben részletesen is kifejtik véleményüket az aktuális piaci helyzetről. Az egyes ajánlókat az alábbi linkeken közvetlenül is elérheti:
- Accorde: az USA kötvénypiaca mutatja az irányt
- Aegon: nyár elejére a fejlett világban aki kér oltást, az kaphat is
- Amundi: a kötvények reálhozama fújja majd a passzátszelet a részvénypiacokon
- CIB: a Fed lába egy éve a gázpedálon van
- Diófa: javuló gazdasági kilátások, új történelmi csúcsok a részvénypiacokon
- Equilor: a dollár visszatért ereje jó beszállási lehetőségeket teremtett a fejlődő piacokon
- Erste: késésben a gazdasági fellendülés
- Hold: fokozhatatlannak látszó optimizmus uralkodik a piacokon
- K&H: karanténnal és emelkedő piacokkal indul a tavasz
- MKB-Pannónia: az infláció réme
- Raiffeisen: a reáleszközök tűnnek jó befektetésnek
A portfólió-ajánlók célja, hogy iránymutatást nyújtsanak a Portfolio olvasóinak, milyen tényezőket érdemes fontolóra venni egy közepes kockázatvállalású, hosszú távú portfólió összeállításakor. A portfóliók így csupán tájékoztató jellegűek, és nem tükrözik feltétlenül az alapkezelők saját befektetési stratégiáit.
Címlapkép: Getty Images