A piacok számítottak költségvetési kiigazításra, de a tőzsdei reakciókból azt látjuk, hogy az intézkedés volumene, valamint az érintett szektorok köre mégis okozott némi meglepetést – közölte Nagy Viktor, a Portfolio Részvény rovatának vezető elemzője a Checklist, lapunk munkanapokon megjelenő podcastjének pénteki adásában.
Hozzátette: bár hozzászokhattunk, hogy a nagyobb kormányzati bejelentések forgatókönyve szerint előbb a miniszterelnök bejelenti nagyvonalakban, hogy mi várható, s csak ezt követi a részletek kibontása, de a múlt heti kiigazítás esetében a nyilvánosság tájékoztatása talán még a szokásosnál is jobban elhúzódott, ami fokozhatta a piaci bizonytalanságot.
Emlékeztetett: előbb szerda koradélután érkezett a hír, hogy a miniszterelnök fontos bejelentést fog tenni, erre a hírre már esett a tőzsde és gyengült a forint is. Ezt követően, már jóval a piac zárása után jött Orbán Viktor bejelentése a különadókról, a részletek nélkül, melyek ismertetése csak a csütörtöki Kormányinfón, az azt követő sajtótájékoztatón, majd pedig egy esti háttérbeszélgetésen történt meg.
Az információk tehát folyamatosan csöpögtek, és a piacok ezt folyamatosan árazták be, s az egész folyamatnak volt egy improvizációs üzenete – tette hozzá.
Úgy tűnt, mintha a különadók főbb sarokszámai – köztük, hogy mely szektorok mekkora terhet kapnak – már korábban rendelkezésre álltak volna, de olyan részletek, mint például az adóalap, vagy hogy az egyes vállalatoknak mennyit kell befizetniük, folyamatosan kerültek volna az intézkedés mögé – vélekedett.
Nagy Viktor a Checklistnek elmondta: a bejelentés-sorozat hatására már szerdán elkezdődött a piaci gyengülés, ami csütörtökre ritkán látott kereskedési volumenekbe és esésekbe torkollott.
Olyan árfolyammozgások fordultak elő [csütörtökön], amik nagyon-nagyon ritkák a magyar tőzsdén. Molban 13-14%-os esés napon belül, az OTP is bőven 10% fölötti esést produkált
– közölte. Hozzátette: mindez ráadásul kiemelkedő forgalom mellett történt, melynek keretén belül vélhetően nagyobb piaci szereplők is megmozdultak.
Szemléltetésül elmondta: az OTP-n a napi átlagos kereskedési forgalom csütörtökön már a tőzsdenyitás utáni első félórában összejött, 8-10 milliárd forintos forgalommal indult a nap első néhány perce, ami brutális mértékű.
Emellett hasonló tendencia jellemezte a Mol és a Magyar Telekom papírjait is, melyeket szintén kiemelkedő forgalom mellett ütötték a befektetők. Az okokkal kapcsolatban Nagy Viktor emlékeztetett: annál rosszabb nem történhet a tőzsdékkel, mint a bizonytalanság, és ezt láthattuk csütörtökön. Azt ugyanis már tudni lehetett, hogy ezen vállalatok profitjának egy részét el akarja vonni a kormány, de a pontos összegek még nem voltak ismertek.
De tényleg, mi az az extraprofit?
Nagy Márton miniszter azon felvetésével kapcsolatban, mely szerint a 8 szektort érintő extraprofit-adók csak olyan pénzeket vonnak majd el a cégektől, melyekre az érintett vállalatok nem számítottak, ezért az intézkedés a cégek üzleti tervét nem fogja felborítani, Nagy Viktor elmondta:
Ugye, amiről most beszélgetünk, az az, hogy mi az extraprofitnak a definíciója, és egyébként erre valójában nincsen definíció.
A különadó-intézkedésekkel kapcsolatban közölte: a piacok számára az üzenet az, hogy a magyar részvények kockázatos eszközök, de nem abban az értelemben, mint ahogy általában a részvényekről szokás gondolkodni, hanem azért, mert
itt a gazdaságpolitika részét képezik a különadók, melyek már nem első alakalommal kerülnek bevezetésre, s abban az esetben, ha sokkszerűen romlik a külső környezet, akkor a kormány a vállalati adók felemelésében látja részben a megoldást.
Emlékeztetett: bár a most bevezetésre kerülő adók két évre szólnak, de korábbi extraterhek, mint például a bankadó, a tranzakciós illeték, a telekomadó vagy a közműadó sem kerültek kivezetésre.
Az interjúban egyebek mellett szóba került még, hogy
- a különböző szektorokban honnan származik az az összeg, melyet a kormány most elvonni készül;
- melyik az az érintett szektor, ahol nemhogy extraprofit nincs, de a cégek még a koronavírus-járvány hatásain sem tették túl magukat;
- várható-e, hogy a különadókat teljes mértékben lenyelik a vállalatok;
- a magyar bluechipek menyit fizetnek majd az intézkedés keretén belül;
- milyen szempontokat érdemes értékelni, mielőtt kisbefektetőként valaki befektetési döntést hoz a magyar tőzsdén.
A Nagy Viktorral készült teljes, közel félórás interjú meghallgatható a Portfolio Checklist pénteki adásában 38:00-tól a Spotify-on, az Apple Podcasten, a Google Podcasten, a többi nagy podcast platformon, és itt, a cikkbe ágyazott lejátszóban is:
Címlpakép forrása: MTI Fotó/Balogh Zoltán