A múlt hét második fele óta jelentős hozamemelkedés indult el az európai kötvénypiacon, a folyamat már-már egy „tökéletes viharra” hasonlít. Emögött egyszerre több dolog áll: az EKB csütörtökön belengette, hogy júliusban 25 bázisponttal megemeli az irányadó kamatot, majd szeptemberben ennél nagyobb lépés is jöhet, ha a középtávú inflációs kilátások rosszak maradnak. Pénteken pedig megjelent egy vártnál magasabb amerikai inflációs adat, ami a Fed kamatemelésével kapcsolatos várakozásokat fűtötte tovább.
Vagyis elsősorban a jegybankok monetáris politikájával kapcsolatos várakozások mozgatják a piacot. Egyre erősebbek azok a vélemények, hogy a Fed és az EKB a korábban vártnál nagyobb szigorításról dönthet. Ezzel párhuzamosan pedig a recessziós kockázatok is erősödtek, hiszen sok szakértő és befektető tart attól, hogy a túlzott kamatemelések erős negatív hatással lesznek a gazdasági növekedésre.
A fokozódó várakozások hatására emelkedtek szinte egész Európában tízéves csúcsra a kötvényhozamok. Múlt szerda óta a német tízéves hozam közel 40 bázisponttal emelkedett, a francia hozam ennél is nagyobbat, 50 bázispontot ugrott. Az eurózóna perifériáján még nagyobb volt az emelkedés, az olasz tízéves hozam néhány nap alatt 80 bázisponttal ugrott meg, de hasonló, 60-70 bázispontos emelkedés volt a spanyol és portugál hozamban is.

Vagyis az EKB-nak több problémája lehet most, melyeket meg kellene tárgyalniuk a szerdai rendkívüli ülésen.
- Egyrészt a hozamok sok országban tíz éve nem látott szintre emelkedtek. Ez önmagában talán kisebb probléma, hiszen számítani lehetett arra, hogy a kamatemelkedéssel a hozamok is felfelé indulnak. Ráadásul legutóbbi cikkünkben rámutattunk, hogy a dél-európai országokban kevés a lejáró állampapír, vagyis nagyon lassan árazódik át az adósság a magasabb hozam mellett.
- A nagyobb probléma a heves piaci reakció lehet, elképzelhető, hogy a jegybank sem gondolta, hogy néhány nap alatt ekkora hozamemelkedés jön hirtelen. Vagyis nem finanszírozási problémái lehetnek elsősorban az eurózóna perifériájának, sokkal inkább a piac stabilitását féltheti a jegybank.
- A kamatemelés múlt heti bejelentése után a dollár ismét erősödött az euróval szemben, idén már közel 8%-kal értékelődött le a közös deviza, ami szintén aggaszthatja az EKB-t.
- A múlt heti kamatdöntő ülés után már pedzegették, hogy az eszközvásárlások leállítása után a perifériás országoknak további támogatásra lehet szükségük, azonban ennek részleteiről nem árult el semmit a jegybank.
Címlapkép: Getty Images