K&H alapok kezelője: a befektetők próbálják beárazni a recesszió esélyeit
A "Portfólió-ajánlók" sorozatunk keretében minden hónapban arról kérdezzük a hazai alapkezelőket, hogyan állítanának össze egy közepes kockázatvállalású, középtávra szóló, fiktív modellportfóliót. Az alábbiakban a KBC Alapkezelő írását olvashatják:
"Júliusban kisebb pozitív irányú korrekciót láthattunk a részvénypiacokon, és a hozamszintek csökkenése miatt a fejlett piaci kötvényárfolyamok is emelkedni tudtak. A befektetők továbbra is azt próbálják beárazni, mennyi az esélye a világgazdaság recesszióba süllyedésének. Az inflációs nyomás jelentős, és a jegybankok igyekeznek agresszív kamatemelésekkel letörni az áremelkedést, ezek a lépések azonban elkerülhetetlenül hozzájárulnak a globális gazdasági növekedési ütem mérséklődéséhez. A bizonytalansági tényezők fokozódása miatt továbbra is ingadozó piaci környezetre kell berendezkednünk. Ebben a helyzetben még inkább fontossá válik a hosszú távú befektetési stratégia tartása, és a kockázatosabb, de nagyobb hozampotenciálú eszközökkel történő fokozatos, lépcsőzetes építkezés.

A befektetési alapok kezelésénél folyamatosan követjük az eseményeket és a helyzetnek megfelelően igazítjuk a mögöttes befektetések összetételét és arányát. Ennek megfelelően a vegyes alapjainkban tovább csökkentettük a részvénykitettséget és a befektetéseken belül növeltük azoknak a régióknak és szektoroknak a súlyát, amelyeket kevésbé érinthetnek negatívan az emelkedő kamatok és a geopolitikai problémák. A régiókat tekintve ilyen lehet például az ázsiai, kiemelten a kínai részvénypiac, ahol a jegybank már egy ideje élénkítő lépésekkel segíti a gazdaságot. A szektorok szintjén pedig a hagyományosan defenzív ágazatok, mint például a gyógyszeripari vagy az élelmiszeripari szegmens részvényei lehetnek stabilabbak egy bizonytalanabb környezetben. Emellett a tartósan magas szinteken ragadó energiaárak az energia-szektor részvényeit segíthetik.
A kötvények terén a hozamemelkedés megtorpant, mivel a piaci szereplők egyre nagyobb esélyt adnak egy recessziós forgatókönyvnek. Egy ilyen helyzetben pedig a fejlett piaci kötvények menedékeszköz szerepe felerősödik, megnövelve irántuk a keresletet, felhajtva így az árfolyamokat és csökkentve a hozamszinteket. Mindezek alapján mi is növeltük a fejlett piaci kötvényekben meglévő pozíciókat, csökkentve a korábbi jelentős alulsúly mértékén.
A pénzpiaci eszközöket továbbra is felülsúlyozzuk, amelyet a magas hazai hozamkörnyezetben és inverz hozamgörbe mellett rövid futamidejű, néhány hónapos lejáratú kötvényekkel valósítunk meg.

Az eszközallokáció csupán tájékoztató jellegű.