A Silicon Valley Bank csődje miatt ismét a befektetők látóterébe került a recesszió rémképe, ami együtt jár az olaj iránti kereslet várható visszaesésével. Ez meglátszik a mögöttünk álló napok árfolyamalakulásában is, a Brent típusú olaj ára ugyanis a múlt pénteki állapotokhoz képest több mint 11 százalékot zuhant, ezzel átszakítva a 76 dollár körüli fontos technikai szintet és így
már 2021 decembere óta nem látott szintre ért el a jegyzés,

de a WTI árfolyama is gyakorlatilag a földbe állt.

Az olajár-esésnek köszönhetően természetesen nagyot estek tegnap a vezető európai olajipari vállalatok részvényei is, ma egyébként a Mol „csak” kisebb mínuszban van egyelőre.

Az olajárak beesésének hátterében kereslet-kínálati körülmények is meghúzódnak az általános recessziós félelmek mellett: az amerikai olajkészletekre vonatkozó legfrissebb adatok szerint a készletek kifejezetten magas szinten állnak és folyamatosan nőnek, miközben a Capital Economics vezető nyersanyagközgazdásza, Caroline Bain szerint "visszafogott hazai kereslet" tapasztalható az amerikai fogyasztók részéről.
Az American Petroleum Institute kedden közzétett adatai szerint a március 10-én véget ért héten már a 10. egymást követő héten emelkedtek a készletek, míg az Energiainformációs Hivatal (EIA) tegnapi jelentése szerint a készletszint 7 százalékkal magasabban áll az ötéves átlagnál.

Bain rámutatott arra is, hogy a Biden-kormányzat hétfői döntése, miszerint jóváhagy egy hatalmas alaszkai fúrási projektet, annak jele, hogy további kínálat érkezhet egy olyan piacra, ami alapvetően már nem küzd olajhiánnyal, ez szintén lejjebb nyomhatja a nyersanyag tőzsdei árát.
A jóváhagyásnak még jogi feltételei vannak, de ez az egész azért jelentős, mert ezzel Biden megszegte kampányígéretét, miszerint betilt minden fúrást a szövetségi földeken
- írta Bain, hozzátéve: "Teljes üzembehelyezéssel, napi 180 000 hordó kapacitással ez az alaszkai olajtermelésben 40 százalékos növekedését jelentené, mintegy 620 000 hordó/napra."
Címlapkép: Getty Images