Először Szabó Balázs vezérigazgató-helyettes beszélt a Hold Alapkezelő tevékenységeiről. A szakember elmondta, hogy a Hold vagyonkezelési tevékenysége két részre bontható: privát, illetve online vagyonkezelésre, előbbinél a szükséges minimális vagyon 120 millió forint. Fontosnak tartotta kiemelni, hogy a Hold nem befektetési tanácsadást végez, azaz nem hívják fel az ügyfelet minden döntés előtt, hanem napi szinten saját maguk hozzák meg azokat. Az alapkezelő a befektetéseknél a kötvényeket és részvényeket részesíti előnyben, más eszközök, például az ingatlanok helyett.
Móricz Dániel, a Hold Alapkezelő befektetési igazgatója az alábbiakról beszélt a webináron:
- Egy olyan évtized előtt állunk, amelyikben tartósan magas lesz az infláció és így a kamatkörnyezet, nem az előző években megszokott szinttel fogunk találkozni. Ettől függetlenül nem a jelenlegi és későbbi helyzet az abnormális, hanem az, ami az előző évtizedben történt. A szakember szerint nem fogunk visszatérni az előző évek trendjeihez, mivel minden strukturális tényező megváltozott.
- A következő évtizedben megváltoznak még az állami költségvetések is, jóval lazábbak lesznek, valamint a termékek áraiban meg fognak jelenni a zöldítés költségei is. A demográfiai szempont sem elhanyagolható: egyre kevesebb aktív munkavállaló fog eltartani egyre több idős állampolgárt.
- Még nem tudni, hogy milyen időtávon, de a mesterséges intelligencia mindenképpen gazdasági fellendülést fog hozni, ugyan nem a következő 3 évben, de hosszú távon - a többi technológiai forradalomhoz hasonlóan - lejjebb fogja nyomni az inflációt.
- Ha a következő évtizedben a magas kamatkörnyezet marad a jellemző, az infláció lesz a legnagyobb veszélyforrás: ilyen környezetben a kötvény- és a részvénypiac egyszerre is tud esni vagy emelkedni, nem úgy, mint az alacsony kamatkörnyezetben, ahol e két piac általában ellentétes irányba mozog. Egy ilyen időszakban pedig az is kiemelten fontos lesz, hogy a lakosság a megtakarításával kezdjen valamit, hiszen a magas inflációval folyamatosan romlik a pénz értéke.
Móricz Dániel után Zsiday Viktor, a Citadella Alap portfóliómenedzserének előadását lehetett meghallgatni, erről ebben a cikkben számoltunk be bővebben:
A harmadik előadást Kun-Welsz Edit portfóliókezelő tartotta meg, a szakértő egyebek mellett a horvát Adris nevű cégen keresztül mutatta be, hogy a Hold Alapkezelő hogyan választja ki a cégeket a befektetési portfóliójába. E cég főleg a biztosítási és turisztikai szektorban tevékenykedik, 2011 óta 11%-os éves eurós hozamot tudott kínálni a befektetőknek.
- Alapvetően két tényezőt lehetett figyelembe venni az Adris kiválasztásakor: a régió bérei folyamatosan emelkedni fognak, ami így jót tesz majd a turisztikai szektornak, a növekvő kamat pedig a biztosítási biznisznek fog jót tenni.
- A cég kiválasztásánál az egyik legfontosabb tényező az, hogy az adott vállalat mennyire olcsó, de ilyenkor mindig azt is meg kell nézni, hogy mi okozza az olcsóságot: ha a piac ezt éppen benézi, nem biztos, hogy az árfolyam felfelé fog menni.
- A piacon rengeteg befektető dolgozik, de mégsem kell azt nézni, hogy miképp lehetünk okosak mindenki másnál: elég, ha az átlagnál vagyunk jobbak, így átlagon felül is tudunk teljesíteni.
Címlapkép forrása: Getty Images