A tőzsdén és azon kívül kereskedett befektetési alapokat meg lehet különböztetni aszerint, hogy a kezelőik milyen gyakran változtatják a portfólió összetételét. E szempont szerint két típus közül választhatunk:
- Az aktívan kezelt alapok esetében az eszköz kezelője figyeli a piaci folyamatokat, ezáltal folyamatosan kereskedik az alapon belül kezelt részvényekkel a minél nagyobb hozam elérése érdekében,
- ezzel szemben a passzívan kezelt alapok-ek kezelői az értékpapírok megvétele után nem menedzselik aktívan az ETF portfólióját, így sok esetben évekig nem változik annak összetétele.
Az ETF-ek túlnyomó többsége passzívan kezelt és indexeket követ, azaz a portfólióban ritkán történik változtatás. A befektetők azonban most úgy tűnik, jobban jártak az aktívan kezelt befektetésekkel, ugyanis míg 2022 decemberét megelőző egy év alatt még a passzívan kezelt alapok 57%-a teljesített jobban az aktívan kezelt társaik átlagos hozamánál,
addig 2022 első felében ez teljesen megfordult, és az aktívan kezelt befektetések 57%-a lenyomta a passzív alapokat.
Sőt, az aktív alapok minden eszközosztályban és kategóriában jobban teljesítettek, a jelentés szerint a vállalati kötvényalapok voltak a legjobb formában. A legnagyobb ugrást pedig a nemzetközi részvényekbe fektető alapok érték el: a június végéig tartó 12 hónapban ezen alapok több mint 63%-a verte meg a passzív társait, ami mintegy 30 százalékpontos növekedés az előző év végéhez képest.
Címlapkép forrása: Getty Images