Az Európai Adóügyi Megfigyelőközpont új stratégiát javasolt az adóelkerülés elleni globális küzdelemben:
a milliárdosokra kivetett világszintű minimumadót.
A párizsi kutatócsoport szerint ez az intézkedés potenciálisan évi 250 milliárd dollár bevételt hozhatna, és vélhetően nem vágná annyira földhöz a szupergazdagokat, miután
az összeg a világ 2700 milliárdosának mintegy 13 ezermilliárd dolláros vagyonának mindössze 2%-át tenné ki.
A milliárdosok jelenlegi tényleges személyi adókulcsa gyakran jelentősen alacsonyabb, mint a kisebb vagyonnal rendelkező adófizetőké. Ez az eltérés annak köszönhető, hogy a szupergazdag magánszemélyek vagyonukat sok esetben különféle fedőcégekben tárolják, így elkerülik a jövedelemadót. Erre a gyakorlatra a szervezet 2024-es globális adóelkerülési jelentése is rávilágított.
Gabriel Zucman, a Megfigyelőközpont igazgatója aggodalmát fejezte ki ezzel kapcsolatban, mondván, hogy ez "alááshatja az adórendszerek fenntarthatóságát és az adózás társadalmi elfogadottságát". Megjegyezte, hogy a milliárdosok személyi adója olyan országokban, mint az Egyesült Államok és Franciaország, a becslések szerint 0,5%, illetve nulla.
A milliárdosok minimumadójának bevezetésére irányuló erőfeszítések lassan haladnak világszerte. Joe Biden amerikai elnök javaslata is porosodik a szekrényben, miszerint a leggazdagabbak 0,01%-ára kivetendő minimumadót 25%-ban kellene meghatározni, az indok szerint ugyanis vannak más, sürgetőbb jogalkotási problémák is.
Zucman azonban rámutatott, hogy a nemzetközi együttműködés korábban is sikeres eredményeket hozott az adócsalás elleni küzdelemben. Például a banktitoktartást gyakorlatilag sikerült felszámolni, és a multinacionális vállalatok számára csökkentek a lehetőségek, hogy nyereségüket alacsony adózású joghatóságokba helyezzék át.
Forrás: Reuters
Címlapkép forrása: Shutterstock