A világ legnagyobb szuverén vagyonalapjának etikai tanácsa augusztus 30-án levélben tájékoztatta a norvég pénzügyminisztériumot az etikátlan vállalati magatartás nemrég kibővített definíciójáról - tudta meg a Reuters.
A levél nem nevezte meg azokat a vállalatokat, amelyek részvényeit esetleg eladhatják, de azt sugallta, hogy kis számú vállalatról lesz szó, amennyiben a végső szót kimondó jegybank igazgatótanácsa követi a tanács ajánlásait. A hírügynökség szerint egy vállalatot már azonosítottak az új definíció szerint.
Az alap nemzetközi szinten vezető szerepet tölt be a környezetvédelmi, társadalmi és kormányzási (ESG) befektetések terén. A világ tőzsdén jegyzett részvényeinek 1,5%-át birtokolja 8800 vállalaton keresztül. A gázai háború októberi kezdete óta az alap etikai felügyelete vizsgálja, hogy több vállalat nem esik-e kívül az engedélyezett befektetési irányelveken.
A kérdéses cégek között van például az RTX védelmi eszközöket gyártó vállalat, a General Electric és a General Dynamics. Nem kormányzati szervezetek szerint ezek a cégek olyan fegyvereket, eszközöket gyártanak, amelyeket Izrael használ Gázában.
Az alap június 30-án 16 milliárd korona (1,41 milliárd dollár) értékű befektetést tartott Izraelben 77 vállalatnál, köztük ingatlanokkal, bankokkal, energiával és távközléssel foglalkozó cégeknél.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ