A Dynata piackutató céggel együttműködve a Revolut 1000 magyarországi embert kérdezett meg megtakarítási hozzáállásukról. Az eredmények rávilágítanak arra, hogy az egyes generációk miért döntöttek a takarékoskodás mellett, és mik a fő kihívások, amelyekkel a pénzügyi célok elérése során szembesülnek.
Miért takarítanak meg a magyarok?
Hasonló tendencia figyelhető meg minden korcsoportban: a válaszadók 52%-a a vésztartalékot jelölte meg legfőbb megtakarítási célként. Akár váratlan autós problémákra, akár egy nem várt fogorvosi látogatásra készülnek, a vésztartalék életmentő lehet bármely életkorban, különösen a 35-44 évesek számára (a 35-44 évesek 58%-a).
Pénzügyi biztonság
A magyarok 31%-a a pénzügyi biztonságot érzi a megtakarítás legfontosabb céljának. A pénzügyi nyugalom iránti vágy minden generációban közös, de a 65 év felettiek számára kiemelten fontos (36%).
Nyaralás
Legyen szó egy álomutazásról a Balatonra vagy egy havas ausztriai kiruccanásról, a nyaralási megtakarítás fontos szerepet játszik sok magyar számára: 17% gyűjt nyaralásokra és szabadidős programokra. Az utazás minden korcsoport számára vonzó megtakarítási cél, a 25-34 évesek körében különösen népszerű (23%).
Család
A magyarok nem csak saját pénzügyi biztonságukat tartják szem előtt. Akár jövőbeni családalapítást terveznek, akár már szülők, a válaszadók 16%-a nyilatkozott úgy, hogy gyermekeire spórol. A 35-44 évesek vezetnek ezen a téren, 22%-uk takarít meg gyermekek számára.
Életesemények
A megtakarítók 10%-a készül izgalmas életeseményekre, mint az esküvő vagy otthon vásárlás. Nem meglepő, hogy a 25-34 évesek a leginkább érintettek ezekben a kiadásokban, 20%-uk spórol ilyen nagyobb életeseményekre. Az idősebb generációk már megvalósították ezen terveiket, így kevésbé érzik szükségesnek a megtakarítást.
A megtakarítás fő kihívásai
A magyarok egy kis része (8%) egyáltalán nem takarít meg. A megtakarítás bizony kihívásokkal járhat.
A mindennapi élet néha útjába állhat a hosszú távú céloknak: a válaszadók 44%-a szerint a váratlan kiadások – például egy nem várt számla – megnehezíthetik a megtakarítási terveket. A rendelkezésre álló jövedelem hiánya is fő okként szerepel: 39% mondta, hogy egyszerűen nem marad elég pénze a megtakarításra.
Infláció
Az infláció egy másik kihívás, amellyel sok magyar szembesül. A válaszadók 25%-a tapasztalja a megélhetési költségek emelkedésének hatásait, és küzd azzal, hogyan növelheti megtakarításait anélkül, hogy azok elértéktelenednének.
A fiatalok társadalmi nyomás alatt vannak
A magas életszínvonal elérése mindig fontos a magyarok számára, de a helyi válaszadók közül 10-ből 6-nak hozzá kellett nyúlnia a megtakarításaihoz, hogy lépést tudjon tartani a családja és barátai költéseivel.
Az Y-generáció a leginkább hajlamos arra, hogy társadalmi nyomás hatására költsön (52% szemben az átlagos 45%-kal). A 18-24 éves korosztály különösen érintett az olyan vásárlásokban, amelyeket nem engedhetnek meg maguknak (26% az átlag 13%-kal szemben), míg a Baby boom-generáció tagjai (65 év felettiek) nagyobb arányban nyilatkoztak úgy, hogy nincsenek megtakarításaik (22%).
Pénzügyi választások: nagy projektek vagy rövid távú élvezetek?
Tízből négy magyar (42%) inkább lemondana egy új autó vásárlásáról, ha választani kellene egy fontos beszerzés és egy bűntudatos öröm között, különösen a 45-54 évesek körében (52%). A magyarok voltak azok, akik az összes európai közül a leginkább hajlandóak elhalasztani a lakásvásárlásra való megtakarítást a közép- vagy rövidtávú elégedettségek javára (41%, a legmagasabb arány 58% az 18-24 év közötti korosztályban). 19% halasztaná el a saját vállalkozás indítására való megtakarítást, míg 14% pedig a gyermekvállalást tolná későbbre (a legmagasabb arány, 25%, a 25-34 évesek körében).
A férfiak inkább lemondanának egy új autó (44%) és egy új ház vásárlásáról (41%), míg a hölgyek inkább a saját esküvőjük időpontját halasztanák el (18%).
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ