Portfolio signature

Van külföldi befektetése? Erről érdemes tudnia

Hiába sikerült találni egy jó befektetést – ha közben az árfolyammozgások elviszik a hasznot. A devizakockázat kezelésére kialakult rutinok megkérdőjeleződtek: a dollár már nem mindig viselkedik menekülővalutaként, a jen sem a régi, a fedezeti ügyletek drágábbak. Aki most akar határokon átnyúló részvényekbe fektetni, vagy külföldi kötvényeket venni, annak újfajta gondolkodásra lesz szüksége.

Mi a probléma?

A devizakitettség fedezése mindig is a befektetők réme volt. Az alap problémát megérteni nem nehéz: ha valaki vesz egy olyan eszközt, ami nem abban a devizában van, amivel a mindennapi működése során fizet, akkor ha nagyon elmozdul az árfolyam, csúnyán pórul járhat. Ha máskor nem, sajnos a devizahitel-válság során ezt mindenki megjegyezhette. A nyilvánvaló rizikó kezelésére természetesen léteznek pénzügyi eszközök, mint például az opciók és határidős ügyletek.

Amikor viszont a gyakorlatban kell számszerűsíteni, hogy egy részvény megvételével mekkora kockázatot vállal a befektető, és kitalálni, hogy azt hogyan enyhítse, elég sok nehézség jön szembe.

Vegyünk példának egy képzeletbeli céget, ami ugyan Kínában gyárt, de nem csak ott értékesít, hanem Japánban és az EU-ban is, és euróban készíti a beszámolását! Világhódító Nyrt. előre nem tudja, hogy az egyes régiókban mennyit tud majd értékesíteni az áruiból, és így melyik deviza árfolyamváltozásával szemben milyen mértékben kell védekeznie. Ráadásul, ha mondjuk az euró erősödik, akkor a jüanban vagy jenben szerzett bevételei kevesebbet érnek euróban. Márpedig a részvényesek az eurós bevételeket vetítik előre, mivel ebben számol be Világhódító. Ha ezek váratlanul kisebbek lesznek a korábbi számításoknál, akkor bizony elkezdhetnek azon gondolkodni, hogy a papír korábbi árazása indokolatlan. Csakhogy sok különböző deviza egymáshoz viszonyított mozgását előre jelezni nem egyszerű feladat.

Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!

Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. A Signature PRO szolgáltatás havi díja jelenleg 2490 forint, ami augusztus 13-tól 2990 forintra emelkedik. A hozzáférés egy évre is megvásárolható, amelynek díja 29845 forint, így tehát még jobban megéri éves előfizetésre váltani. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!

Signature előfizetés