Portfolio signature

Magyar milliárdosok nagy problémája: a mesés vagyon már megvan, de ki vigye tovább?

Portfolio
A vagyon nemcsak örömmel jár, hanem kihívásokkal is, a vagyonos emberek számos olyan problémával küzdenek, amelyeket értelemszerűen kevesen éreznek át – hangzott el a Grémium az Utódlásért Egyesület budapesti konferenciáján. Az egyik ilyen problémaegyüttes lehet az is, hogy a vagyont felépítő „úttörők” miként vonuljanak vissza, és adják át a stafétát a fiatalabb generációnak. És az még a jobbik eset, ha van kinek átadni, hiszen az is előfordulhat, hogy a leszármazottak nem éreznek indíttatást arra, hogy tovább vigyék a családi vállalkozást. Ilyenkor az üzletrész értékesítése és a pénzügyi vagyon átörökítése lehet az egyik kézenfekvő, bár lelkileg megterhelő megoldás.
Szeptember 18-án lesz a Portfolio Future of Finance 2025 konferenciája, amelyen a pénzügyi szektor nagyágyúi mutatják meg a jövőt, érdemes eljönni.

Második alkalommal rendezte meg csütörtökön az Utódlásmenedzsment konferenciát "Alapítók és örökösök" címmel a Grémium az Utódlásért Egyesület. A rendezvény elején Kállay András, a szervezet elnöke felidézte az eddig elért eredményeiket, egyúttal kijelölte a közeljövő prioritásait, amelyek nem kizárólag üzleti fókuszúak, hanem például a bizalmi vagyonkezelés adózásának reformja is szerepel célkitűzéseik között.

A vagyonosodás pszichológiája

Varga Szabolcs, a Grémium az Utódlásért Egyesület alelnöke előadásában bemutatta, milyen kihívásokkal szembesülnek a vagyonos embereknek attól függően, hogy hogyan tettek szert a vagyonra.

  • Az úttörők azok, akik a közép- vagy munkásosztályba születtek, majd – általában vállalkozóként – felépítették a családi vagyont: az ő identitásuk szorosan kötődik az általuk létrehozott céghez, ugyanakkor vagyonosként is hordozzák a születési kultúrájuk jellemzőit. Karrierjük végén a vállalkozás esetleges eladása szabályos gyászfolyamatot jelenthet számukra.
  • A „transzplantált” vagyonos emberek váratlanul váltak gazdaggá valamilyen esemény hatására, jó példa erre a lottónyertesek története. Ők gyakran küzdenek a szakirodalomban hirtelen vagyon szindrómának (sudden wealth syndrome) nevezett problémaegyüttessel, tünetek széles köre gyötörheti őket, úgymint depresszió, pánikrohamok, alvászavar, ingerlékenység, döntésképtelenség, ezenkívül hajlamosak a fokozott impulzusvásárlásokra.
  • A vagyont megöröklő generáció tagjai, a „bennszülöttek” ugyancsak sok nehézséggel szembesülnek életük során, el kell viselniük a társadalom ellenérzését kivételes helyzetük miatt, miközben saját identitásuk kialakításában is gátolhatja őket a családi név, illetve az örökölt vagyon. Szüleik sok esetben nem voltak jelen aktívan a gyermekkorukban, a jelenlét hiányát pedig anyagi javakkal pótolták, ez a működés az örökösök későbbi életszakaszában önállótlanságot eredményezhet.

Vagyonépítők és örökösök

Varga Mihály (KÉSZ Group) úgy vélekedett, hogy az ember értéke nem a vagyonában, hanem a személyiségében rejlik. Több mint 40 oldalas családi alkotmányuk lefekteti a közös értékrendet, ez a fenntarthatóság és a gondoskodás köré épül. A gyermekeknek nem kötelező foglalkozniuk a céggel, bármilyen irányban folytathatják tanulmányaikat, illetve kipróbálhatják magukat a startupok világában, amihez a családi kasszából is kaphatnak némi kezdeti forrást.

Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!

Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. A Signature PRO szolgáltatás havi díja jelenleg 2490 forint, ami augusztus 13-tól 2990 forintra emelkedik. A hozzáférés egy évre is megvásárolható, amelynek díja 29845 forint, így tehát még jobban megéri éves előfizetésre váltani. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!

Signature előfizetés