Konkurenciát kap a TBSZ és a NYESZ? Újfajta megtakarítási számláról suttognak a nagykutyák
Befektetés

Konkurenciát kap a TBSZ és a NYESZ? Újfajta megtakarítási számláról suttognak a nagykutyák

Portfolio
Az Európai Alap- és Vagyonkezelési Szövetség (EFAMA) sürgeti az EU-tagállamokat, hogy vezessék be a hosszú távú befektetést ösztönző Megtakarítási és Befektetési Számlákat (SIA) a lakosság tőkepiaci részvételének erősítésére. A szervezet szerint a könnyen hozzáférhető és adókedvezményekkel támogatott számlák kulcsfontosságúak a befektetési kultúra erősítéséhez.
Szeptember 18-án lesz a Portfolio Future of Finance 2025 konferenciája, amelyen a pénzügyi szektor nagyágyúi mutatják meg a jövőt, érdemes eljönni.

Az EFAMA az Európai Bizottság Megtakarítási és Befektetési Számlákkal (savings and investment account, SIA) kapcsolatos felhívására adott válaszában határozottan támogatja a lakossági tőkepiaci részvételt ösztönző kezdeményezéseket. A franciaországi, olaszországi, svédországi és egyesült királyságbeli tapasztalatok azt mutatják, hogy

a jól megtervezett, helyi környezethez igazított szabályozások számottevően növelhetik a megtakarítók tőkepiaci részvételét

– írja az EFAMA.

Bár a szervezet nem támogatja az EU-szintű jogszabályok bevezetését a SIA-kra vonatkozóan, arra bátorítja a tagállamokat, hogy ahol még nem elérhetők, ott vezessék be ezeket a számlákat.

A szervezet az alábbi elemeket javasolja beépíteni a nemzeti SIA-szabályokba:

  • A hosszú távú szemléletet kell népszerűsíteniük olyan ösztönzőkkel, amelyek gátolják a korai pénzkivonást.
  • A számláknak széles körű eszközökhöz kell hozzáférést biztosítaniuk, beleértve az összes UCITS-alapot, ELTIF-et és lakossági AIF-et.
  • Kellően magas befizetési limiteket kell szabniuk, és lehetőséget kell biztosítaniuk mind a rendszeres megtakarításra, mind az egyösszegű nagyobb befektetésekre.
  • A számláknak könnyen hozzáférhetőnek kell lenniük minden értékesítési csatornán keresztül, egyszerű regisztrációval és további MiFID megfelelőségi/alkalmassági tesztek nélkül.
  • A számláknak ösztönözniük kell a rendszeres megtakarítást, megkönnyítve a befektetési szokások kialakítását.

A fenti elvárások közül az öt év futamidejű magyar tartós befektetési számla (TBSZ) a rendszeres megtakarítás ösztönzése terén gyengén teljesít, hiszen a "nulladik" évet (gyűjtőévet) leszámítva egyáltalán nincs lehetőség pénzt befizetni a számlára. Emiatt a rendszeres megtakarítás érdekében sokan minden évben új TBSZ-t kénytelenek nyitni, így akár öt párhuzamos számlát is fenntartanak, ami a befektetéseik szétaprózódásához vezethet.

Az EFAMA az egyes tagállamokban már bevált, vonzó és egyszerű nemzeti adózási ösztönzőket is javasol, amelyek képesek hatékonyan ellensúlyozni a nyugdíjcélú megtakarítás halogatásának általános tendenciáját.

  • Például csökkentett adókulcsok alkalmazása, illetve az összehasonlítható befektetések/befektetők egységes kezelése.
  • A SIA-kból származó jövedelmek (osztalékok, tőkenyereség stb.) mentessége a jövedelemadó és az örökösödési adók alól, amennyiben legalább 5 évig tartották a befektetést.
  • Egyszerű adóbevallás, amely összhangban van más pénzügyi termékekkel.
  • Olyan mechanizmusok alkalmazása, amelyek megszüntetik az osztalékok kettős adóztatását hazai jogszabályok vagy kettős adóztatásról szóló egyezmények révén.

Az EFAMA szerint kulcsfontosságú, hogy a SIA-számlák bevezetését célzott lakossági tájékoztató kampányokkal támogassák, amelyek bemutatják azok jelentőségét, előnyeit és kockázatait – segítve a polgárokat abban, hogy megalapozott, hosszú távú pénzügyi döntéseket hozzanak.

Kimon Argyropoulos, az EFAMA szabályozási szakértője szerint a SIA-k valódi előrelépést jelenthetnek a Megtakarítási és Befektetési Unió alapjainak megteremtésében. Azáltal, hogy megkönnyítik és vonzóbbá teszik a hosszú távú lakossági befektetéseket, a SIA-k hidat képezhetnek a háztartások megtakarításai és az EU gazdaságában megvalósuló termelő beruházások között.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ

Találd meg a neked való befektetési alapot!
Holdblog

Az S&P-huszárok hanyatlása

Új jelenség ütötte fel fejét falamon. Az S&P 500 ETF-ező kommentelőket lecserélték a Commerzbankozók.  "Aki három éve Commerzbankot vett, annak annálismégsokkaljobb a hozama!" De hadd.

Díjmentes előadás

A platformok harca – melyiken érdemes kereskedni?

Online előadásunkon bemutatjuk a különböző kereskedési felületeket, megmutatjuk, melyik mire jó, milyen költségekkel számolhatsz, és milyen funkciók segítenek a hatékony befektetésben.

FIN-CON 2025

FIN-CON 2025

2025. szeptember 3.

Portfolio Sustainable World 2025

2025. szeptember 4.

Sikerklub hazai kkv-nak

2025. szeptember 16.

Követeléskezelési trendek 2025

2025. szeptember 16.

Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet