Elképesztő áttörés: sikerült aranyat gyártania az emberiségnek?
Befektetés

Elképesztő áttörés: sikerült aranyat gyártania az emberiségnek?

Portfolio
Egy szilíciumvölgyi startup, a Marathon Fusion állítása szerint sikerült megoldania az alkímia évezredes rejtélyét: nukleáris fúziós technológiával higanyból aranyat állítanak elő - számolt be a Telegraph.
Az AI-forradalom legnagyobb innovációiról és a digitális transzformációról is szó lesz a Portfolio november 25-ei AI & Digital Transformation rendezvényén. Regisztráció és részletek itt!

A Marathon Fusion azt állítja, hogy felfedezett egy módszert, amellyel higanyizotópokat nagy energiájú neutronokkal bombázva aranyat lehet előállítani. A neutronok a nukleáris fúzió során szabadulnak fel, amikor két hidrogénizotópot egyesítenek hélium létrehozásához, így az alkímiai folyamat az energiatermeléssel párhuzamosan végezhető.

"Módszerünk, a korábbi kísérletekkel ellentétben rendkívül jól skálázható, gyakorlatban megvalósítható és gazdaságilag kikezdhetetlen. Ez egy új aranykor kezdetét jelenti" - közölte a vállalat, amely a fúziós ipar számára fejleszt üzemanyag-feldolgozási és újrahasznosítási megoldásokat.

A Marathon módszere a nukleáris fúzió jól ismert folyamatán alapul. A fúzió során a deutérium és trícium hidrogénizotópokat több mint 100 millió Celsius-fokra hevítik, majd szűk térbe zárják, hogy ütközzenek. A folyamat akkor válik önfenntartóvá, amikor a héliumatomok ütköznek az üzemanyagrészecskékkel, energiát adnak át nekik, és így a reakció fennmarad.

A vállalat a higany-198-at, a higany egy gyakori formáját használja "szaporítóként". Amikor egy neutron eltalálja ezeket az atomokat,

azok a kevésbé stabil higany-197-té alakulnak, amely néhány nap alatt természetes módon lebomlik stabil arannyá.

A Marathon szerint ez azt jelenti, hogy a fúziós folyamat melléktermékeként aranyat lehet előállítani az üzemanyag önellátásának vagy az energiatermelésnek a veszélyeztetése nélkül. Az új megközelítéssel egy körülbelül 1 gigawatt kapacitású fúziós erőmű évente 5000 kilogramm aranyat termelhetne.

A reakció során előállított arany stabil, de tartalmazhat radioaktív aranyizotópokat, ami azt jelentheti, hogy akár 18 évig is tárolni kell, mielőtt felhasználható lenne.

A startup szerint a fúziós erőművek az aranytermelésből ugyanannyi gazdasági értéket teremthetnek, mint az áramtermelésből, potenciálisan megduplázva ezeknek a létesítményeknek az értékét. A transzmutációs folyamat emellett felhasználható lenne más nemesfémek, például palládium előállítására, orvosi izotópok szintetizálására vagy nukleáris akkumulátorokhoz szükséges anyagok gyártására is.

A Marathont Adam Rutkowski, Elon Musk rakétavállalatának, a SpaceX-nek korábbi mérnöke és Kyle Schiller, az egykori Google-vezér Eric Schmidt kutatási alapítványának munkatársa alapította.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ

Találd meg a neked való befektetési alapot!
Holdblog

Az S&P-huszárok hanyatlása

Új jelenség ütötte fel fejét falamon. Az S&P 500 ETF-ező kommentelőket lecserélték a Commerzbankozók.  "Aki három éve Commerzbankot vett, annak annálismégsokkaljobb a hozama!" De hadd.

FIN-CON 2025

FIN-CON 2025

2025. szeptember 3.

Portfolio Sustainable World 2025

2025. szeptember 4.

Sikerklub hazai kkv-nak

2025. szeptember 16.

Követeléskezelési trendek 2025

2025. szeptember 16.

Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Díjmentes előadás

A platformok harca – melyiken érdemes kereskedni?

Online előadásunkon bemutatjuk a különböző kereskedési felületeket, megmutatjuk, melyik mire jó, milyen költségekkel számolhatsz, és milyen funkciók segítenek a hatékony befektetésben.

Ez is érdekelhet