
A Marathon Fusion azt állítja, hogy felfedezett egy módszert, amellyel higanyizotópokat nagy energiájú neutronokkal bombázva aranyat lehet előállítani. A neutronok a nukleáris fúzió során szabadulnak fel, amikor két hidrogénizotópot egyesítenek hélium létrehozásához, így az alkímiai folyamat az energiatermeléssel párhuzamosan végezhető.
"Módszerünk, a korábbi kísérletekkel ellentétben rendkívül jól skálázható, gyakorlatban megvalósítható és gazdaságilag kikezdhetetlen. Ez egy új aranykor kezdetét jelenti" - közölte a vállalat, amely a fúziós ipar számára fejleszt üzemanyag-feldolgozási és újrahasznosítási megoldásokat.
A Marathon módszere a nukleáris fúzió jól ismert folyamatán alapul. A fúzió során a deutérium és trícium hidrogénizotópokat több mint 100 millió Celsius-fokra hevítik, majd szűk térbe zárják, hogy ütközzenek. A folyamat akkor válik önfenntartóvá, amikor a héliumatomok ütköznek az üzemanyagrészecskékkel, energiát adnak át nekik, és így a reakció fennmarad.
A vállalat a higany-198-at, a higany egy gyakori formáját használja "szaporítóként". Amikor egy neutron eltalálja ezeket az atomokat,
azok a kevésbé stabil higany-197-té alakulnak, amely néhány nap alatt természetes módon lebomlik stabil arannyá.
A Marathon szerint ez azt jelenti, hogy a fúziós folyamat melléktermékeként aranyat lehet előállítani az üzemanyag önellátásának vagy az energiatermelésnek a veszélyeztetése nélkül. Az új megközelítéssel egy körülbelül 1 gigawatt kapacitású fúziós erőmű évente 5000 kilogramm aranyat termelhetne.
A reakció során előállított arany stabil, de tartalmazhat radioaktív aranyizotópokat, ami azt jelentheti, hogy akár 18 évig is tárolni kell, mielőtt felhasználható lenne.
A startup szerint a fúziós erőművek az aranytermelésből ugyanannyi gazdasági értéket teremthetnek, mint az áramtermelésből, potenciálisan megduplázva ezeknek a létesítményeknek az értékét. A transzmutációs folyamat emellett felhasználható lenne más nemesfémek, például palládium előállítására, orvosi izotópok szintetizálására vagy nukleáris akkumulátorokhoz szükséges anyagok gyártására is.
A Marathont Adam Rutkowski, Elon Musk rakétavállalatának, a SpaceX-nek korábbi mérnöke és Kyle Schiller, az egykori Google-vezér Eric Schmidt kutatási alapítványának munkatársa alapította.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ
Találd meg a neked való befektetési alapot!
Mit üzennek a BYD és a CATL hazai gyárairól érkező baljós hírek?
Összetett okok húzódnak meg az autópiaci kereslet megtorpanása mögött.
Mai béketárgyalás: bejelentette Zelenszkij Ukrajna egyetlen követelését
Egyetlen dolgot kérnek az oroszoktól.
Eldőlt: soha többé nem lehet megnyitni a parajdi sóbányát
Visszafordíthatatlan károkat okozott az áradás.
Zsugorodó világ, táguló tudomány - együttműködés és rivalizálás a fejlődés motorjaként
Verseny vagy együttműködés? A tudomány és technológia fejlődését évszázadokon át ez a kettősség hajtotta előre. Ma a világ zsugorodóban, az elmúlt évtizedekben egyre több a közös kut
Rekordszinteken az Egyesült Államok légszennyezettsége
Több mint 150 millió amerikai él olyan területen, ahol a légszennyezettség meghaladja az egészségügyi határértékeket.
Otthon Start Program 2025: Megjelent a 3%-os lakáshitel jogszabálytervezet
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Otthon Start Program 2025: Megjelent a 3%-os lakáshitel jogszabálytervezet Az Otthon Start Program 2025 szeptemberben induló, új állami lakástámogatási
Az S&P-huszárok hanyatlása
Új jelenség ütötte fel fejét falamon. Az S&P 500 ETF-ező kommentelőket lecserélték a Commerzbankozók. "Aki három éve Commerzbankot vett, annak annálismégsokkaljobb a hozama!" De hadd.
NAV Online Számla rendszer - szeptembertől újabb szigorítások növekvő elvárások az adatszolgáltatásban
2025. szeptember 15-től a NAV tovább szigorítja az online számlaadat-szolgáltatással kapcsolatos szabályokat. A változások célja világos: a NAV még nagyobb hangsúlyt fektet az adatminőségre.
Nulla kamat, nulla önerő - és most indul az aranyroham!
KKV-k, figyelem! Elindult a történelmi lehetőség: pénzhez juthatsz úgy, hogy közben egy fillért sem kell kockáztatnod.
Egy új innovációval zöldforradalom törhet ki a textiliparban
A Mashouf testvérek új szemlélete formálhatja át a textilgyártás jövőjét.
VIDEÓ! Politika, piac, infláció: Miért érdemes most Japánra figyelni?
A 2025-ös japán választások rendkívüli feszültség közepette zajlottak: az inflációs bizonytalanság, a gyenge jen és az emelkedő állampapírhozamok megrendítették a lakosság és a befekte


Mit üzennek a BYD és a CATL hazai gyárairól érkező baljós hírek?
Összetett okok húzódnak meg az autópiaci kereslet megtorpanása mögött.
Olcsó a lakosságnak, brutális az iparnak – Hol a kiút az árampiaci káoszból?
A jónak tűnő vállalati megoldásoknak is vannak kevéssé ismert buktatói.
Elhullottak a forint támadói – Meddig tarthat ki ez a hihetetlen erő?
Páratlan évet fut a magyar deviza.
Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
A platformok harca – melyiken érdemes kereskedni?
Online előadásunkon bemutatjuk a különböző kereskedési felületeket, megmutatjuk, melyik mire jó, milyen költségekkel számolhatsz, és milyen funkciók segítenek a hatékony befektetésben.