Hirtelen lendületbe jött a forint
Hirtelen lendületbe jött a forint


Nagy lendületben a dollár, szenved a forint
Miután egy fej-váll alakzat formálódott szeptember közepére az euró/dollár árfolyamra, esélyes volt, hogy intenzív árfolyamsüllyedés következik be, de még tartotta a devizakeresztet a berajzolt emelkedő trendvonal. A hétvégi német választások eredményére (nehéz dolga lesz Merkelnek a kormányalakítással, az EU-integráció intenzív mélyülése kérdéses), illetve Janet Yellen minapi jelzésére (a fokozatos kamatemelés híve) azonban ez a trendvonal letört és jókora dollárerősödés indult meg. Ezt tegnap még az is táplálta, hogy kijött végre a Donald Trump amerikai elnök által régóta ígért adócsökkentési csomag, ami elvileg élénkíti majd a gazdaságot (és így a további kamatemeléseknek is megágyaz). Mindezek hatására az 1,20 felett ingadozó árfolyam tegnapra 1,1720 körülig ereszkedett, ami a 2015. augusztusi lokális csúcs, így egyelőre megállította a dollár erősödését. Ma reggel 1,1750 körül jár a kereskedés.

A decemberre árazott újabb Fed kamatemelés (1,25-1,50%-ra) nem tesz jót az alacsony kamatozású régiós devizáknak, főként a forintnak, így nem véletlen, hogy hetek óta gyengül, amit az MNB jelzései/döntései is segítenek. Ennek jegyében tegnap délután óta már a 312-es szint közelében látjuk az euró jegyzéseit, ami csaknem öthavi forintmélypontot jelent.

Technikai elemzési alapon a 312,8 körüli szint állíthatja meg a forint esését, a szűkülő háromszög felső szárát jelenti ez.

Az utóbbi két hónap teljesítményét nézve a forint az alulteljesítők között látható az euróval szemben, igaz ez közel 3%-os forintgyengüléssel jött össze.

A dollár ereje és a forint gyengülése együtt jókora emelkedést okozott a dollár árfolyamában, a néhány apja még 260 alatti jegyzések tegnap délután óta már 265 felett mozognak, ami bő kéthavi forintmélypontnak számít.

Ma a magyar államkötvény aukciók eredményére, illetve a német inflációs adatra, valamint a felülvizsgált amerikai GDP-adatra lesz érdemes figyelni.
