Továbbra is 362 felett az euró
Michel Barnier uniós brexit-ügyi főtárgyaló délután 4-kor a nagyköveti ülésre érkezve aztmondta: kritikus pillanatban vannak a tárgyalások és tesznek még egy utolsó próbát, hogy összejöjjön a kereskedelmi megállapodás (a halászati jogok terén mutatkozó nézeteltérések áthidalásával). Előtte egy névtelen uniós diplomata már azt mondta a Reutersnek: úgy tűnik, hogy sikerül összehozni az egyezséget. Mindenesetre Barnier jelzése nyomán a fontot megint megütötték: a dollárral szemben 1,33 közelébe bukott és így a forint sem tud erősödni a piaci nyugtalanság mellett. Az euróval szemben továbbra is 362 felett mozog az árfolyam. a dollárral szemben 297,4-nél.


Esik tovább a forint, egyhavi mélypontra ütötték
A német és a francia vezető tőzsdeindex 1% körüli, a magyar 1,5%-os emelkedésben van jelenleg a tegnapi nagyobb esés után, azaz erősödik a kockázatvállalási hajlandóság, ez mégsem látszik a forint és a régiós devizák piacán. A forint 362 fölé lendült az euróval szemben, azaz egyhavi mélypontra bukott, ez fél százalékos gyegnülés. A korona és a zloty is hasonló gyengülést szenvedett el ma, noha amint megírtuk: közelednek az álláspontok a Brexit-tárgyalásokon is a leginkább vitásnak tartott halászati területen is, igaz még nem lehet mérget venni, hogy tényleg összejön az alku.


Koronavírus: a negyedik negyedév jobban fáj a gazdaságnak, mint azt vártuk

Jelentős mértékben rontották az euróövezeti gazdasági teljesítmény várható alakulásáról adott előrejelzéseiket vezető európai gazdaságkutató intézetek.
Tovább a cikkhezBrexit: közelednek az álláspontok a halászat terén, ma este többet tudhatunk

A legfrissebb jelek szerint mindössze egy 33 millió eurós tételen vitatkoznak a felek a halászat terén az EU-brit kereskedelmi tárgyaláson, mert fokozatosan közelednek az álláspontok az átmeneti időszak végső napjaira - derül ki a Bloomberg kedd délelőtti információiból.
Tovább a cikkhezGyengébb szinten ragadt a forint
Már 40 ország zárta le légiforgalmát az Egyesült Királysággal szemben a szuperfertőzőnek mondott új vírustörzs miatt és a brexit-tárgyalásokon sincs egyelőre végső megállapodás, az amerikai 900 milliárdos gazdasági mentőcsomag elfogadása összességében azért javított valamelyest a piaci hangulaton. A német tőzsde ma már kicsit emelkedni tud a tegnapi nagy esés után és a font is erősebb szinteken ragadt a dollárral szemben a tegnapi nagy esés után.

Mindez azonban nem látszik a forint árfolyamán, amely továbbra is 361 felett jár kissé a bankközi piacon, azaz kora reggelhez képest még kicsit gyengült is.

Technikailag nézve az történt, hogy az EURHUF süllyedése elakadt a 353-354-es erős támasz zónában (emelkedő trendvonal és 200 napos mozógátlag) a vétóvita megoldódása nyomán, de aztán három kereskedési nap alatt gyorsan visszaugrott az árfolyam a 360 feletti zónába.

Amennyiben relatív grafikonon nézzük, hogy mit csinált a forint az elmúlt napokban, illetve hetekben, azt látjuk, hogy egyáltalán nem lógott ki a régiós devizák mezőnyéből.

A borongósabb hangulatban a dollár erősödése és a forint gyengülése miatt a dollár/forint jegyzések visszapattantak a 290 körüli erősebb támaszról az utóbbi napokban, de most nem látszik további elrugaszkodás.

Címlapkép forrása: Getty Images
Szerda estig jöhet a Brexit-alku

Egy svéd jogszabályi adottság miatt legkésőbb december 23. estig össze kellene jönnie az átfogó EU-brit kereskedelmi megállapodásnak, mert különben nem lesz idő azt a két ünnep között legalább EU27 tagállami szinten jóváhagyni, hogy aztán az Európai Parlament január elején utólagosan jóváhagyja az alkut – ez most a legfrissebb menetrend. Még ez is azt jelentené, hogy január elején átmenetileg a WTO kereskedelmi szabályrendszerére zuhannának vissza az EU-brit kapcsolatok, azaz vámok és adminisztratív akadályok jönnének. Közben jó hír, hogy már végre látszanak a potenciális alku keretei az eddigi leginkább vitásnak tartott halászati területen is.
Tovább a cikkhez