A japán jegybank mai kamatdöntő ülésén ismét megerősítette, hogy felső határ nélkül fogja felvásárolni a 10 éves kötvényeket, hogy fenn tudja tartani a 0,25%-os hozamszintet a szigorú hozamgörbekontroll jegyében.
Eközben a többi nagy jegybank már elkezdte a szigorítást: az EKB megszüntette a pandémiás eszközvásárlási programot, és épp csökkenti a hagyományos eszközvásárlási programjának havi vásárlásait. A júniusi ülésen pedig már kamatemelésre is sor kerülhet.
A Fed még messzebb megy: az amerikai jegybank márciusban már 25 bázisponttal emelte a kamatot, májusban pedig 50 bázispontos kamatemelés jöhet a mennyiségi szigorítás mellett. A Fed ráadásul több hónapig tartó szigorítási ciklusba lépett, miközben a japán jegybank extrém laza maradt.
Nem csoda, hogy a jen árfolyama jelentősen gyengült az előző hetekben.
A devizaleértékelés általában jól szokott jönni Japánnak, hiszen élénkítőleg hat a gazdaságra. Manapság viszont már egyre jobban zavarja a japán döntéshozókat a jen árfolyamvesztése, az ország masszív ipara és kevés természeti erőforrása miatt ugyanis nettó nyersanyagimportőr, a világpiaci drágulást pedig fokozza a dollárban jegyzett nyersanyagok jenben történő további drágulása.
Eközben a japán eszközökön is nő a nyomás: mivel mind az európai, mind az amerikai hozamok jelentősen emelkednek, egyre nehezebb a jegybanknak fenntartani hozamgörbe-kontrollt és alacsonyan tartani a hozamokat. Ehhez mind több és több pénz nyomtatásával tud hatni, amely viszont a jen leértékelődésének és az infláció emelkedésének kockázatával jár. A japán helyzetről itt írtunk bővebben.
Címlapkép: Getty Images