Bántják a forintot
Már a pénteki kereskedésben hajszálra került a forint euróval szembeni árfolyama a 400-as szinttől, hétfőn pedig át is lépte azt.
A hazai fizetőeszköz azonban ezúttal nincs egyedül a gyengélkedésével. A dollár általánosságban vége erősödik a kockázatkerülő nemzetközi befektetői környezetben, és ez nem tesz jót a feltörekvő piaci devizák, ezen belül is a régiós fizetőeszközök megítélésének.

A dollár erejét jól mutatja az alábbi chart, ahol az euróval szemben látható a felértékelődése. Piaci beszámolók szerint jelentős befektetői hangulateltolódást hozott (és game changer makrogazdasági fejlemény lehet) a májusi amerikai inflációs adat, amely magasabb lett a várakozásoknál. Ez pedig felülírhatta azokat a korábbi piaci várakozásokat, miszerint lassan már láthatjuk az emelkedő inflációs pályák csúcsát. Könnyen lehet, hogy elhúzódó probléma lesz a magas infláció.

Az elmúlt két napban a lengyel zlotyval kéz a kézben veszít értékéből a forint. A péntek reggeli állapothoz képest így alakult az árfolyamok mozgása:

Az viszont egyáltalán nem kedvez a forintnak, hogy az általános piaci hangulatromlást megelőzően már a múlt héten is veszített értékéből belföldi okok következtében és már az elmúlt napokban a lélektaninak tekinthető 400-as szintnél ingadozott a forint euróval szembeni árfolyama. Pénteken a devizapiaci kereskedők már arról számoltak be, hogy a magyar kormány pénteki nyilatkozatai sem járultak hozzá a piaci hangulathoz. Ezek a különadókkal és az árstopokkal voltak kapcsolatosak, amelyeket a befektetők nem tekintenek piacbarát lépéseknek.
Ezekről az okokról itt írtunk összefoglaló cikket:
Elpattantak a kötvényhozamok
Az elmúlt két nap kedvezőtlen piaci folyamatai lecsapódtak a magyar állampapírok másodpiacán is. Pénteken már emelkedtek a hozamok, ám hétfőn valósággal már felrobbantak. A hosszabb lejáratokon az Államadósság Kezelő Központ referenciahozamai 60 bázispont feletti emelkedést mutatnak.

Esés a magyar tőzsdén is
Egész nap negatív hangulat uralkodott a világ tőzsdéin, ennek megfelelően a magyar BUX index is csökkenést mutatott. Majd amikor a forint euróval szembeni árfolyama átlépte a 400-as szintet, akkor újabb eladói hullám érte el a magyar részvényeket.
A világ tőkepiacain egyébként is általános hangulatromlás volt megfigyelhető az elmúlt napokban, elsősorban az inflációs félelmek, illetve a jegybanki szigorítással kapcsolatos befektetői aggályok miatt. Múlt héten az EKB is megemelte inflációs előrejelzését, majd pénteken megérkezett az amerikai inflációs adat, ami kellemetlen meglepetést okozott, és azt a forgatókönyvet erősítette, hogy az infláció nemhogy a csúcson nem járt még, de a tetőzésnél sem vagyunk.
Az alapvetően negatív tőkepiaci hangulat alól a magyar piac sem képez ma kivételt, a BUX 1,8 százalékos mínuszban, a vezető nyugat-európai tőzsdéken pedig 2 százalék körüli esés látszik. A külföldi befektetők jellemzően az OTP-n keresztül adják a magyar tőzsdét, ez egyértelműen látszik a mai kereskedésben is, hiszen az bankpapír 3,2 százalékos mínuszban van, de a Mol és a Magyar Telekom is jelentős mértékben esik ma, egyedül a Richter van 0,4 százalékos pluszban.
Címlapkép forrása: Getty Images