A jó ideje tartó gyengülés után a hétfői 400-as euró árfolyamszint átlépése egy jól meghatározható eseményhez köthető. Előző hét pénteken az Egyesült Államokban kijött egy olyan inflációs adat ami eléggé magas volt. Ez azért volt fontos mert a befektetők abban bíztak, hogy ez az adat megerősíti azt a vélekedést, hogy az infláció az Egyesült Államokban csökkenni kezd és nem kell erős jegybanki politikát, kamatemelést alkalmazni a Fed-nek és nem kell recesszióba dönteni a gazdaságot ahhoz, hogy az infláció eltűnjön. De az infláció kellemetlenül magas lett ami megerősítette azt a nézetet, hogy a gazdaságot erős fékező hatás fogja érni. Ez a globális kockázatkerülő hangulat a feltörekvő piacok devizáit sem érinti jól és a forint amúgy is gyengélkedő árfolyamát még jobban megütötte - mondta Madár István, a Portfolio makro rovatának vezető elemzője a tegnapi Facebook élő bejelentkezésben ami a Portfolio Checklist keddi adásában is meghallgatható. Madár István hozzátette, hogy
majdnem másfél évtizede gyakorlatilag egy folyamatos, tartós forint gyengülő tendenciánk van. Ez nem ért véget idén sem és ez a 400-as euró egy új lélektani határ.
A beszélgetés, melyben Madár István arról is beszélt, hogy milyen a forint teljesítménye a régiós devizákhoz képest és hogy a kormánynak milyen eszközei vannak a hazai fizetőeszköz stabilizálására már meghallgatható a Portfolio Checklist előző napi adásában 18:05-től a Spotify-on, az Apple Podcasten, a Google Podcasten, a nagyobb podcast platformokon, és itt, a Portfolio-n is:
Mi az a Portfolio Checklist?
A Portfolio Checklist lapunk napi podcastje, melyben a Portfolio elemzői és más szakértők segítségével dolgozzuk fel a nap meghatározó gazdasági és pénzügyi híreit. A sorozat követhető a Spotify-on, az Apple Podcasten, a Google Podcasten, a nagyobb podcast platformokon, és itt, a Portfolio-n is.
Címlapkép forrása: Getty Images