400 felett ragadtunk
Az utóbbi egy órában 400 felett ragadtak az euróval szembeni forintjegyzések, ezekben a percekben 401 fölé is felszúrt az árfolyam. Továbbra is alulteljesítők vagyunk, a napi gyengülés közel 0,8%-os, a zloty eközben 0,6%-kal erősödik az euróval szemben.
400 fölé szúrt az euró árfolyama
Délelőtt 398,5 és 399,5 között, viszonylag szűk sávban jegyezték a forintot az euróval szemben, és mivel nem volt messze a 400-as határ, nem meglepő, hogy kora délután egy kis gyengülés is elég volt ahhoz, hogy átvigye a lélektani szintet az árfolyam. Különösebb hírt nem látunk a gyengülés mögött, bár az európai energiapiaci feszültségek bizonyára nehezítik, hogy erősödni tudjon a forint. A hazai fizetőeszközünk ma is alulteljesítő, a zloty 0,7%-os erősödésben, a forint 0,5%-os gyengülésben van a mai napon.
A háború kitörése, február vége óta a forint tartósan rosszabbul teljesít, mint a zloty vagy a cseh korona.

A hét végére újra 400 fölé gyengült a forint
A Fed felőli szerdai üzenetek csak néhány órára tudták javítani a kockázati étvágyat a világban, aztán a csütörtöki váratlan svájci, illetve várt brit kamatemelés újra emlékeztette a befektetőket, hogy az infláció bizony komoly probléma. Ugyanígy még a svájci lépés előtt az MNB is meglepett sokakat a piacon az egyhetes betétnél az 50 bázispontos emelésével, de ez is csak másfél órára tudta erősödni a forintot az egyre borúsabb nemzetközi befektetői hangulatban, amelyben egy téli gázválság lehetősége is megjelent az oroszok felőli újabb komoly fenyegetés mellett.
Este pedig Navracsics Tibor új uniós területfejlesztési miniszter küldött – összességében nem túl optimista – üzenetek a most zajló brüsszeli tárgyalásainak kilátásairól, amelyek szintén nem segítettek a forinton.
Péntek reggel tehát mindezek miatt az euró jegyzései továbbra is a 400-as szint közelében állnak, és vegyesek a piaci előjelek, mert bár a dollár tegnap jókora gyengülést szenvedett el az euróval szemben (1,04-ről 1,06-ig), de annak felét máris visszaadta, a határidős amerikai részvényindexek pedig továbbra sem mutatnak érdemi felpattanást.


Ma az Európai Bizottság várhatóan hivatalosan ajánlani fogja majd Ukrajnának a tagjelölti státuszt, aztán az uniós vezetők rövidesen állam- és kormányfői szinten is jóváhagyhatják majd ezt, a fejleményre orosz részről továbbra is várhatók üzengetések például a gázpiacon keresztül, az pedig a gazdasági kilátásokon keresztül az eszközárakat is mozgathatja.
Emellett ma délelőtt lesz a magyar Kormányinfó, amelyen várhatóan kiderül majd, hogy mit akar a kormány a kkv-k rezsicsökkentésével (eddig egymásnak ellentmondó üzeneteket hallottunk), illetve az árstopok meghosszabbításának néhány fontos technikai részlete is kiderülhet.
Amint az alábbi ábrán berajzoltuk: egy intenzívebb forinterősödésnél az emelkedő trendvonalat kell figyelni (most éppen 392 körül jár), és ha azon átjutna az EURHUF lefelé, akkor komolyabb további forinterősödés is jöhetne a technikai elemzés szabályai szerint (rövid távú forintgyengülési trend megtörne).

A forint a dollárral szemben tegnap jókora erősödést mutatott a zöldhasú gyengülése miatt, a jegyzések a 380-as szint alá buktak és ma reggel is ott járnak.

Címlapkép forrása: Getty Images