Megszólalt a Pénzügyminisztérium a rekordgyenge forintról

Több napja ütik a forintot, az euróval szembeni árfolyam sorozatosan döntötte a héten is az új történelmi csúcsokat, a kormány azonban nem nyilvánult meg közvetlenül a forint árfolyamával összefüggésben. Egészen szerda délutánig, amikor választ küldött a Pénzügyminisztérium a Telex érdeklődésére.
Tovább a cikkhez410 alatt az árfolyam
Szép fokozatosan tovább erősödik a forint: jelenleg 409,3 forint körüli euróárfolyamot mutat a grafikon.
Komolyabb fordulat előjelei a grafikonon
Ma délutáni EURHUF technikai elemzésünkben már rámutattunk, hogy több indikátor a közelgő korrekció lehetőségére hívta fel a figyelmet és például arra, hogy meg kell várni a napos gyertyát, hogy tényleg az emelkedő trendcsatorna felő szára felett tud-e zárni az EURHUF, vagy visszasüllyed. Emellett a 100%-os Fibonacci szintre is felhívtuk a figyelmet, ami 411 körül húzódik. Akkor még nem tudtuk, hogy röviddel azután megszólal Virág Barnabás MNB-alelnök és a szavai után több mint 5 egységnyi forinterősödés bontakozik ki 410 közelébe. Ha viszont ezzel nem foglalkozunk és csak a grafikont nézzük, akkor azt látjkuk, hogy megpróbált kitörni felfelé az EURHUF az emelkedő trendcsatornából, de annak felső szára "visszapüfölte" az árfolyamot, így most a nap zárásához közeledve egy bő 6 egységnyi nagy kanóc látszik a grafikonon, ami komolyabb fordulat előjele is lehet. Ha holnap az MNB az egyhetes betéti tenderen tényleg komolyabb kamatemelésre szánja rá magát, ami a nap végéig is kitartó forinterősödést okoz, akkor utólag majd azt fogjuk látni, hogy megvolt a fordulat a forint pályájában és a trendcsatornában maradt az EURHUF. Idén március elején, amikor 400-ig szaladt az EURHUF, akkor is hasonlóan nagy kanócos gyertyát láttunk a március 4-i kereskedési nap után, aztán komolyabb forintrali vette kezdetét.

Tovább erősödget a forint
Az MNB alelnökének nyilatkozatát követő órákban fokozatosan erősödött a forint, jelenleg 410,2 forintot adnak a bankközi piacon egy euróért.
Mérsékelt erősödés a kora esti órákban
Az elmúlt órában kissé tovább erősödött a forint, de még mindig jóval gyengébb, mint egy nappal ezelőtt: jelenleg 411,2 forint környékén mozog az euróárfolyam.
A dollárral szemben 404-ig jött vissza
A dollárral szemben is mérséklődött a gyengülés, jelenleg 404 forintba kerül egy dollár. Ez tegnaphoz képest 1,9%-os gyengülést jelent. Az euróval szemben továbbra is 411 és 412 között áll a jegyzés.
Reagált az MNB, visszajött valamelyest
Virág Barnabás MNB-alelnök az imént azt mondta, hogy a forint gyengülése veszélyezteti az árstabilitási célokat, ezért a jegybank a holnapi egyhetes betéti tenderen határozottan reagálni fog. A jegybankalelnök megszólalására az euró/forint lefordult, 412 alá is beesett. Napon belül azonban még mindig 1%-os gyengülésben van.
Megszólalt az MNB alelnöke a rekordgyenge forint után!
"Az elmúlt napokban kialakult pénzpiaci helyzet növeli az inflációs kockázatokat és egyértelműen veszélyezteti az árstabilitást. Az MNB holnap (07.07.) az egyhetes betét kamatának megemelésével határozottan reagál. A jegybank az eszköztár minden elemével folyamatosan készen áll beavatkozni az árstabilitás biztosítása érdekében" - közölte Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke kérdésre válaszolva nemzetközi hírügynökségekkel.
Tovább a cikkhezNincs megállás
Esik tovább a forint az amerikai piacnyitást követően is. Az euróval szembeni jegyzések újra a 416-os szint felett járnak, a 416,80-as szintet is megközelítették, így délután újabb történelmi mélypont született, ahogyan ezt láthattuk az egész nap folyamán. Alig 1 óra sem telt el tehát azóta, hogy a forint fél 4 körül beállította új történelmi mélypontját az euró ellenében, most újabb mélységekről beszélünk.
A dollár ellenében még egyértelműbb a délutáni trend: már a 410-es szintnél járunk.

Megszólalhat a kormány a történelmi mélypontra zuhanó forintról

A szerdai kormányülés döntéseinek bejelentése, és az aktuális belpolitikai, gazdasági és háborús fejlemények kommentálása mellett a csütörtök délben várható Kormányinfón Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a forint árfolyamáról is beszélhet.
Tovább a cikkhezElszálltak a magyar állampapírok hozamai

Az Államadósság Kezelő Központ szerdán megállapított referenciahozamai alapján folytatódott a hozamemelkedés a másodpiacon.
Tovább a cikkhezAz új történelmi forintmélypont: 416 volt az euró

A szerda reggeli piacnyitás óta zuhan tovább a forint, az euróval szembeni árfolyama már a 416-os szint felett is járt. A hazai fizetőeszköz óráról órára dönti meg történelmi mélypontját.
Tovább a cikkhezVisszahúzták a mélypontról a forintot
Az elmúlt percekben nagyobb forinterősödés látszott: az euró jegyzései 416,6-ról 2 egységgel estek, a dolláré 409-ről 407 alá bukott. Ezzel együtt ha a háború kitörése előtti napoktól nézzük: jól látszik az alábbi harmadik ábrán, hogy a forint abszolút kilóg a régiós devizák mezőnyéből, hiszen a cseh korona lényegében oldalaz a jegybank masszív koronavédő intervenciói mellett, a lengyel zloty pedig jóval kisebb gyengülést mutat, azt is inkább csak az utóbbi napokban.



Miközben fék nélkül zuhan a forint, a kormány csendben nézi

Ritkán látott sebességgel értékelődik le a forint, és már nemcsak a főbb devizákkal szemben (euró, dollár, svájci frank), hanem a régiós fizetőeszközök (zloty, lej, kuna) ellenében is. Közben pedig a parlament is ülésezik a költségvetés elfogadása miatt, valamint a kormány is ülést tart szerdán, vagyis a hivatali gépezet nem állt le, azonban a forint zuhanásával kapcsolatban nem jött nyilatkozat a kormányzat részéről.
Tovább a cikkhezSzakad tovább a forint, 417 közelében az euró
Az elmúlt percekben nagyon felgyorsult a forint esése, a jegyzések percek alatt átvitték a 414-es, majd 415-ös és 416-os szinteket, legutóbb 416,6-nál járt a kereskedés. A dollár kurzusa 409 közelébe ugrott.

Szétverik a forintot, szárnyal a dollár, új mélyponton az OTP

Egymás után éri el az újabb és újabb történelmi mélypontokat a forint az euróval és a dollárral szemben, előbbinél már 413 fölött vagyunk, utóbbi jegyzése pedig meghaladja a 405 forintot. Eközben a magyar tőzsde ugyan stagnál ma, egyet hátra lépve látszik, hogy jelentősen megszenvedték a mögöttünk álló időszakot a magyar részvények, főként az OTP, melynek árfolyama ma is lokális mélypontra került. Ez azt jelenti, hogy azokon a szinteken kereskednek most a bankpapírral, amelyeken a koronavírus miatt kialakult pánikeladási hullámban járt az árfolyam.
Tovább a cikkhezMeddig eshet még a forint? - Csúnya szintek vannak a láthatáron

Az elmúlt napokban gyors ütemben gyengült a forint és mivel a 410 feletti tartományban eddig még sosem járt az euróval szemben, így nincs múltbeli kapaszkodó arra a kérdésre, hogy meddig eshet még a forint. A technikai elemzés néhány megközelítése azonban segít választ adni.
Tovább a cikkhezA 413 is megvolt
Szerda délután 413 fölé emelkedett az euró jegyzése, ez 1,3%-kal magasabb a tegnapinál. Kedd reggel még 400-tól futottunk neki, vagyis nem egészen két nap alatt 13 forinttal lett drágább egy euró. A dollár most 406,2 forintba kerül.
A dollár ára is elszabadult
A forint gyengesége a dollárral szemben látványos még inkább. Az USD/HUF jegyzése már a 405-ös szint felett jár.
Eközben az euróval szembeni kurzus a 412-es szinthez tapadt az elmúlt 1 órában.
A 412 is elesett
Már 412 fölé emelkedett a jegyzés, ezzel 1,1%-os gyengülésben van ma a forint. A dollár 403,7 fori ntba kerül éppen.
Mint kés a vajon, a 411 sem okozott kihívást
Közben 411 fölé emelkedett az euró jegyzése, a dollár most 402,2 forintot ér.
Itt a Portfolio videós elemzése
Néhány perccel ezelőtt a Portfolio Facebook-oldalán élőben elemeztük a forint gyengülését, a videót itt visszanézhetik:
410 körül megtorpant az esés
Szerda dél körül 410,2-nél járt a forint, vagyis az elmúlt percekben nem gyengült tovább, viszont egyelőre érdemben erősödni sem tud a magyar deviza. A 0,8%-os gyengülés egyelőre megegyezik a lengyel zloty teljesítményével, miközben a cseh korona alig mozdul.
400 felett a dollár
Nem csak az euróval, hanem a dollárral szemben is fontos lélektani szint esett el, a 401-es árfolyam több mint 1 százalékkal haladja meg a kedd estit. Mondani sem kell, hogy ez is történelmi csúcs.
410-nél az euró
Szerda délelőtt 410 fölé gyengült a forint az euróval szemben, ez 0,7%-kal magasabb a tegnapi jegyzésnél.
Mitől lett a világ egyik leggyengébb láncszeme a forint? Mikor tud talpra állni?

A Portfolio stúdiójában 11:30-kor élőben elemzik az utóbbi napok-hetek legfontosabb témáját munkatársaink: mitől gyengült történelmi mélypontra a forint? Miért van az, hogy lassan az összes devizával szemben leértékelődik? Mi kellene ahhoz, hogy megforduljon ez a negatív tendencia? A kérdéseket Csiki Gergely, a Portfolio lapigazgatója, illetve Beke Károly és Hornyák József, a Makro rovat elemzői igyekeznek megválaszolni.
Tovább a cikkhez408 körül várja az újabb híreket a forint
Szerda reggel 408 felett kicsivel stabilizálódott a forint árfolyama, vagyis a jó hír, hogy nem gyengül tovább a magyar deviza, a rossz hír viszont az, hogy továbbra is gyenge szinten van. Ha napközben megint nyugtalanító hírek érkeznek, akkor az sem zárható ki, hogy célba veszi a 410-es árfolyamot a jegyzés.
Hajnalban megbillent a forint, újra 410 közelében az euró
A gázár, illetve a megélhetési válság fogyasztást visszafogó hatásai miatt egyre erőteljesebbek világszerte a recessziós félelmek, tegnap is ez okozott jókora befektetői hangulatromlást, részvény árfolyamesést, dollárerősödést, forintesést. Ennek jegyében az euró/dollár letörte a 19 éves mélypontját 1,034 körül és egészen 1,024-ig esett. Ma hajnalban ismét ezen szint felé fordult a kereskedés, azaz erősödött a dollár.

A határidős amerikai részvényindexek sem jeleznek egyelőre érdemi felpattanást, így tehát ismét borongós nap elé nézhet a forint, ezt pedig már a hajnali kereskedés jelzi, hiszen a jegyzések 407-ről 408,5-ig ugrottak. Tegnap 409,7 körül érte el eddigi történelmi mélypontját a forint az euróval szemben, a dollár ellenében pedig 399,5-nél. A tegnapi forintpiaci mozgásokról hírfolyamunk itt érhető el.

A dollárral szemben mindössze 1 egységre, 398,5 körül jár a reggeli kereskedésben a forint, így tehát itt is nagyon közel a friss történelmi mélypont. Az MNB csütörtökön dönt az egyhetes betéti tenderre felajánlott kamatszintről, ami múlt héten összeolvadt az alapkamattal 7,75%-on. Akkor az alapkamatot 185 bázisponttal, a betéti kamatot 50 bázisponttal emelte az MNB, de azóta már látszik, hogy ez csak rövid időre tudta erősíteni a forintot és számos fundamentális ok hatására a forint jócskán tovább esett, rontva ezzel az inflációs kilátásokat is. Ezeket a fundamentális okokat az alábbi két cikkünkben foglaltuk össze részleteiben:

Címlapkép forrása: Getty Images