A japán jen a döntés bejelentése után 2,6%-kal gyengült az amerikai dollárral szemben, jelenleg 130,3-nál jár a jegyzés, ami napon belül 1,6%-os gyengülést jelent. A jen még így is jócskán messze jár a tavaly októberi mélyponttól, amikor 150 is volt a jegyzés.
"Nincs szükség rá, hogy tovább tágítsuk a hozamcélunk körüli sávot" - mondta Haruhiko Kuroda, a Bank of Japan kormányzója a döntés utáni sajtótájékoztatón. Kuroda elmondta, hogy még nem telt el elég idő a decemberi döntés óta ahhoz, hogy annak hatásai érződjenek.
A központi bank változatlanul hagyta a kamatlábat, továbbra is -0,1% a kamat, ez nem okozott meglepetést. Emellett a jegybank megismételte, hogy a gazdaság további támogatása érdekében fenntartja ultralaza politikáját.
A jegybank decemberben váratlanul 25 bázisponttal megemelte a 10 éves kötvény hozamának toleranciasávját, azaz effektív monetáris szigorítást hajtottak végre. A jegybank akkor is úgy kommunikált, hogy a lépés nem tekinthető szigorításnak, holott a piac és a közgazdászok egyértelműen annak tekintik.
AZ infláció eközben Japánban is nő, 40 éve nem látott szinten van, ami a lakosságra komoly terheket ró, noha a 3,8%-os helyi infláció elmarad a Nyugaton tapasztalt szinttől. Az infláció és az amerikai monetáris szigorítás ellenére a jegybank tavaly tovább lazított, amely a jent több évtizedes mélypontra lökte.
A fordulatot a jen piacán az amerikai inflációval kapcsolatos kilátások változása hozta el év végén, amelyre rásegített a BoJ váratlan decemberi döntése. Amennyiben nem várható fordulat az amerikai inflációs kilátásokban, a jen erősödése előtt van további tér, és a decemberi döntés után az is látszik, hogy a jegybank - noha szigorítási ciklusba nem kezd - hajlandó lépéseket tenni a jen védelme érdekében. Emellett az is könnyen lehet, hogy a jelenlegi elnök áprilisi távozásával egészen új kurzus kezdődik a japán monetáris politikában.
Címlapkép: Getty Images