383-ig gyengült a forint
Egész nap viszonylag stabilan tartotta magát a forint az euróval és a dollárral szemben is, azonban az esti órákra gyengülni kezdett a hazai fizetőeszköz. Az euróval szembeni jegyzés a korábbi 379-ről 383-ra ugrott, a dollárral szemben pedig 362-ig ment el a kurzus.
Az EURHUF kurzus áttörte a három hónapos csökkenő trendvonalat, ennek hatására holnap további nyomás alatt lehet majd a forint.

A forint gyengélkedésében bizonyára szerepet játszik, hogy az amerikai tőzsdéken is elromlott a hangulat, a befektetők a holnapi munkaerő-piaci adatokat várják.
Szelektív csődre minősítette az argentin pesót az S&P

Az S&P hitelminősítő csütörtökön "CCC-/C"-ről "SD/SD"-re, vagyis szelektív csődre minősítette le Argentína helyi valutájának besorolását.
Tovább a cikkhezStabil a forint a kormányzati bejelentések mellett
A reggeli gyengülési hullámot leszámítva érdemi mozgást nem mutatott ma a forint: az euróval szembeni jegyzések 379 körül ragadtak a mai kormányzati bejelentések és a viszonylag gyenge államkötvény aukció mellett is, igaz az euró/dollár árfolyam is csak oldalazott - láthatóan kivárnak a befektetők a holnap délután fél 3-kor érkező februári átfogó amerikai munkaerőpiaci adatok előtt, amelyek a Fed kamatpolitikájára nagy hatást gyakorolhatnak.

Mivel az euró/dollár kurzus is jórészt oldalazott ma 1,055 körül, így a dollár/forint is jórészt ezt tette 358 körül.

A viszonylag gyenge mai magyar államkötvény aukciók mellett az állampapírok másodpiacán ma csak kis hozamemelkedés mutatkozott a legtöbb futamidőnél.

Jön az új lakossági állampapír!

Az Államadósság Kezelő Központ által 2022. júniusában kibocsátott Prémium Euró Magyar Állampapír (PEMÁP) 400 millió euró összegben meghirdetett mennyisége hamarosan elfogy, újabb sorozat már nem kerül meghirdetésre ebben a konstrukcióban. A kivezetéssel egy időben az ÁKK 2023. március 9-én új euró alapú lakossági állampapírt hirdet meg, Euró Magyar Állampapír (EMÁP) néven, 250 millió euró keretösszegben, a 3 hónapos Euriborhoz kötött negyedéves kamatfizetéssel, évi 2,944% induló kamattal, amelyet az eurómegtakarításokkal rendelkező lakossági befektetők 2023. március 17-től vásárolhatnak meg kizárólag a Magyar Államkincstárnál - derül ki az ÁKK közleményéből.
Tovább a cikkhezÜtik az OTP-t, nagy esésben a magyar tőzsde

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Gazdasági Évnyitó című rendezvényén szólalt fel Orbán Viktor, a miniszterelnök többek között elmondta, hogy Magyarországon 500 ezer új munkaerőre lenne szükség, továbbá a konkrét kormányzati tervek között megemlítette , hogy Kelet-Magyarországon a kormány 2-3 nagyteljesítményű gázerőművet fog építeni, hogy a beruházásvezérelt iparbővülést a térségben támogassa. Azt is aláhúzta Orbán, hogy Magyarország nem mond le az orosz energiáról, illetve megerősítette, hogy van most egy gazdaságpolikai vita az MNB és a kormány között, és érzékeltette, hogy ha széthúznak a lovak, akkor "a kocsi az árokban köt ki". Ami a nemzetközi befektetői miliőt illeti, az amerikai jegybankelnök tegnapi megszólalása beárnyékolhatja a hangulatot, Jerome Powell ugyanis úgy fogalmazott, hogy a központi bank akár a korábban vártnál magasabb kamatemeléssel is számolhat. Ugyanakkor elmondta, hogy még nem döntött arról, hogy a jegybank mit fog tenni a kamatlábakkal kapcsolatban, amikor később, márciusban ülésezik. Jelenleg rossz a hangulat Európa tőzsdéin, esnek a vezető részvényindexek.
Tovább a cikkhezItt vannak a kormány bejelentései: 1000 milliárdra emelték az állami hitelprogram keretét

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter, és Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő ma déltől ismertették a kormány bejelentéseit. A kormány elhúzódó háborúra és növekvő gázárakra számít. Gulyás Gergely a tegnapi KSH adatokra hivatkozva arról beszélt, hogy túl lehetünk az infláció csúcspontján, bár ezzel kapcsolatban óvatosan fogalmazott. Fontos bejelentés, hogy a Baross Gábor Program vállalati hiteleinek forráskeretét az eddigiről 300 milliárddal 1000 milliárd forintra emelték. Szóba kerültek az extraprofitadók is, amelyek a jelenlegi formájukban nem, de valahogy fennmaradhatnak. Matolcsy György tegnapi parlamenti beszédével kapcsolatban határozottan tagadták, hogy személyes okok állnának a hátterében, és hangsúlyozták, hogy folyamatos a kapcsolattartás az MNB és a kormány között. Az eseményről percről perce tudósítottunk ebben a cikkünkben.
Tovább a cikkhezA tervezettnél kevesebb államkötvényt adott el Magyarország

Aukciókat tartott ma az Államadósságkezelő Központ, 3 állampapírt kínált eladásra a befektetőknek. A 3 és 5 éves kötvényekből jóval kevesebbet tudtak eladni, mint ahogy tervezték, ugyanakkor a 10 éves papírokra nagy volt a kereslet. Összességében 12,5 milliárd forinttal kevesebb papírt adtak el, mint ahogy azt tervezték.
Tovább a cikkhezOrbán Viktor: Magyarországnak szüksége van még 500 ezer emberre

Orbán Viktor a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Gazdasági Évnyitóján tartott beszédet Parragh László, Varga Mihály és Nagy Márton előadása után. A pénzügyminiszterhez és a gazdaságfejlesztési miniszterhez hasonlóan kiemelt figyelmet fordított a munkaerőpiaci kilátásoknak, és jelezte, hogy 500 ezer új munkaerőre lenne szükség és ezt elsődlegesen a belső tartalékokból kell előteremteni. Itt pedig konkrétan megemlítette a határon túli magyarokat és azt is leszögezte, hogy ha gazdasági migráció keretében be is jöhetnek külföldi munkavállalók, azokat kényelmi okokból nem szabad behozni, mert azzal "Magyarország kulturálisan aknázná alá az életét". A geopolitikai helyzetről alkotott gondolatait is megosztotta a vállalkozó közönséggel, ugyanis szerinte a háború csak a felszín és éppen Európa gazdasági térképének újraszerkesztése folyik, és ez amerikai kísérlet. A konkrét kormányzati tervek között említette meg, hogy Kelet-Magyarországon a kormány 2-3 nagyteljesítményű gázerőművet fog építeni, hogy a beruházásvezérelt iparbővülést a térségben támogassa. Az akkumulátorgyárakat támogató kormányzati politikát a védelmébe vette, a járműipartól függ ugyanis 300 ezer család megélhetése közvetlenül is. Aláhúzta továbbá, hogy Magyarország nem mond le az orosz energiáról. Míg Nagy Márton és Varga Mihály kínosan ügyelt arra, hogy ne tegyen semmilyen megjegyzést a Magyar Nemzeti Bank politikájára, Orbán Viktor szóba hozta az ügyet és elismerte, hogy van most egy gazdaságpolikai vita az MNB és a kormány között, és érzékeltette, hogy hHa széthúznak a lovak, akkor a kocsi az árokban köt ki". Azt is bevallottta, hogy az ő kötelessége újra megteremteni a gazdaságpolitikai ágak közötti összhangot.
Tovább a cikkhezElmondták a kormány tagjai, hogyan lesz Magyarországon felzárkózás és növekedés

Csütörtökön 10 órakor veszi kezdetét a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara hagyományosan minden évben megrendezett Gazdasági Évnyitó című rendezvénye, amelyen ezúttal Orbán Viktor miniszterelnök, Varga Mihály pénzügyminiszter, Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter és Parragh László a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke szólal fel. Az eseményen Parragh László a jegybanknak üzent, szerinte a gazdasági növekedés monetáris visszafogása zajlik. Nagy Márton miniszter azt hangoztatta, hogy folytatódik a beruházásra épülő gazdasági növekedés, a beruházási rátát 30%-ra akarják emelni, és ehhez lényegesen több energiára, valamint a munkaerő számának emelésére van szükség. Erre az egyik lehetőség a gazdasági migráció a gazdaságfejlesztési miniszter szerint. Varga Mihály pénzügyminiszter is arról beszélt, hogy kezdenek kimerülni a munkerőben rejlő belső tartalékok. Emellett a magyar gazdaság kilátásait is értékelte a tárcavezető.
Tovább a cikkhezNem bír tartósan gyengülni a forint, hiába erős a dollár
Jerome Powell Fed-elnök keddi délutáni beszédének üzenete (további kamatemelések kellenek a váratlanul erős amerikai makroadatok miatt) jókora dollárerősödést hozott, amiből nem is volt visszagyengülés szerdán: a jegyzések végig 1,055 körül ragadtak.

A dollár hirtelen jött ereje általában gyengíteni szokta a régiós devizák között a forintot is, de ez kedden nem igazán történt meg, szerdán is csak ideig-óráig (részben azon MNB üzenet hatására, hogy elvi ellentét feszül a kormánnyal és a kamatkiadások csapda felé terelik az országot), ráadásul a régiós devizák is csak rövid ideig gyengültek, noha azok kamattartalma jóval alacsonyabb a forinténál (amelynek egynapos betéti rátája október óta 18%).

Az átmeneti gyengülés mellett továbbra sem sérült a berajzolt csökkenő trendvonal, tehát technikailag a forint továbbra is az erősödés felé haladhat, azaz süllyedhet az EURHUF. Nyilván a pénteki átfogó amerikai munkaerőpiaci adat kiemelt jelentőségű lesz, mert ha a Fed további kamatemeléseinek szükségességét megerősíti, az átrajzolhatja a régiós devizák kapcsán is a kockázati térképet és jöhet devizagyengülés.

A dollár kilengései és a forint viszonylagos ereje együtt továbbra is 360 alatt tartja a dollár/forint árfolyamot: ma reggel éppen 358 körül jár a kereskedés.

Címlapkép forrása: Getty Images