Két amerikai bank, az SVB és a Signature közelmúltbeli csődje érthető módon a Fed szigorítási kilátásainak jelentős átértékelését váltotta ki. Ennek következtében a kétéves EURUSD swap-kamatlábak közötti különbség 2021 októbere óta most a legkisebb - hívják fel a figyelmet az ING közgazdászai, akik szerint emiatt az euró-dollár árfolyamnak lényegesen magasabb szinten kellene állnia.
A Fed egyre szigorúbb hangvételű üzeneteit (amelyeket az inflációs aggodalmak indukáltak) egy csapásra eltörölte a Silicon Valley Bank csődje, illetve az ennek kapcsán felerősödő pénzügyi stabilitási aggodalmak. A kamatemelési várakozások szinte teljesen kiárazódtak a piacról, vagyis az eurózóna és az Egyesült Államok várt kamatpályája két nap alatt jóval közelebb került egymáshoz.
Normális esetben a hozamgörbe rövid végén lévő kamatlábak az árfolyamok erős mozgatórugói, és a meredeken szűkülő különbözettől logikusan lett volna várható EUR/USD árfolyam emelkedése. Ehhez képest a mozgás meglehetősen visszafogott volt.
Az ING magyarázata szerint a jelenlegi kockázatkerülő környezetben a rövid hozamok közötti különbözet kevésbé meghatározó. A befektetők félnek a stagflációtól és a jegybanki kamatpolitika körüli bizonytalanságtól, ez az óvatosság pedig jobban befolyásolja az árfolyamot. Az ING úgy véli, hogy ha tisztul a kép, jöhet egy euróerősödés. Jelenleg a piacok a Fed fordulatára spekulálnak, de még árazzák a bankszektor zavarainak esetleges növekedését is, utóbbi pedig fékezi az árfolyam mozgását. Amennyiben azonban a Fed valóra váltja a piaci reményeket, és visszafogja a kamatpolitikáját a rendszerszintű kockázatok miatt, a dollár gyengülésnek indulhatna.
A szakértők arra számítanak, hogy amennyiben a Fed legalább kicsit oldja a közelmúltbeli "héja" retorikáját, az segíthet a hangulat stabilizálásában, és erősebb EUR/USD árfolyamot eredményezhet. Az ING alapforgatókönyve szerint a hét végére 1,08-1,09-es szintre emelkedhet a kurzus.
Címlapkép: Getty Images