Próbál erősödni a forint
A dollár délutáni hullámzásával együtt a forint ismét rákapcsolt, az euróval szembeni jegyzések ma szépen fokozatosan süllyedtek, vagyis erősödni tudott a hazai fizetőeszköz. Lassan két egységgel került lejjebb az EUR/HUF kurzusa.

Gyengül a dollár
Az amerikai inflációs adat megjelenését követően kezdetben nem volt egyértelmű az irány a devizapiacokon, az EUR/USD árfolyamkeresztben jelentős csapkodásokat láttunk, mostanra úgy tűnik, a dollárgyengülésé a fő szerep. Az euróval szembeni dollárjegyzések az 1,075-ös szintnél járnak.

Megjött a hét legfontosabb adata: megint emelkedik az infláció Amerikában!

A júliusi 3,2 százalékról 3,7 százalékra emelkedett az infláció az Egyesült Államokban, a maginfláció viszont tovább csökkent – derül ki a szerda délután megjelent adatokból. A mostani statisztika jelentős hatással lehet a Fed politikájára és a devizapiacokra is.
Tovább a cikkhezJön vissza a mélyrepülésből a zloty, ami a forintnak is segít - Délután Amerikára figyelünk
A lengyel kormány olyan jelzést tett, miszerint megvannak az eszközei a zloty erősítésére az elmúlt napok mélyrepülése után, emiatt pedig hirtelen erőre kapott a lengyel fizetőeszköz. Az euróval szembeni jegyzések 4,62 közelébe ugrottak, ez 0,7%-os erősödés, a megelőző napok hanyatlása után, amit a jegybank váratlanul nagy kamatvágása és üzenetei váltottak ki.

A zltoy ugrása a forintnak is segíthetett, amely az utóbbi órákban szintén erősödött kicsit: az euró jegyzései 384,5-ig süllyedtek a bankközi piacon.

Több kincstárjegyet adott ma el a magyar adósságkezelő, mint a meghirdetett

Ma az Államadósság Kezelő Központ 6 hónapos lejáratú állampapírt kínált fel a szokásos aukciós rendszerében, és a 15 milliárd forintnyi meghirdetett mennyiségre végül 40 milliárd forint feletti ajánlat érkezett be, és ezt látva 20 milliárd forintra emelte az elfogadott mennyiséget.
Tovább a cikkhezVon der Leyen: az EU szubvenciós vizsgálatot indít a kínai ipari szereplőkkel szemben

Éves programbeszédében Ursula von der Leyen levette a kesztyűt, több fontos kérdésben is megüzente Kínának, hogy az Európai Unió új irányt vehet, és szigorúbban fellépnek majd a gazdasági nyomulással szemben. Az Európai Bizottság elnöke belengetett egy magyar ipari szempontból is fontos szubvenciós vizsgálatot, ígéretet tett az intézményi reform támogatására, valamint több támogatási program indul a kkv-knak, a tisztaipari szereplőknek és a kutatóknak is. Az EP-képviselők között volt, aki épp a magyar kormánnyal való bánásmód miatt bírálta von der Leyent.
Tovább a cikkhezErősödés felé mozdult a forint von der Leyen beszéde mellett
Magyar szempontból is fontos bejelentéseket tett Ursula von der Leyen európai bizottsági elnök a mai évértékelő beszédében (pl. kínai autógyártók elleni szubvenciós vizsgálat indul, amit ha kiterjesztenek a teljes e-autós iparágra, akkor a magyar akkumulátor gyárakat is érinti, illetve uniós intézményi reformok jönnek, amelyek akár a magyar vétófegyvert is elvehetik bizonyos területeken). Ezek mellett, a délutáni amerikai inflációs adat előtti piaci kiváró hangulatban a forint enyhe erősödést mutat: az euró jegyzései 385,5 körülről 385 alá buktak az imént. A dollár kurzusa 359 közelében ingadozik.


Equilor: újra jöhet 400 feletti euró, tartósan magas maradhat a magyar infláció

A következő hónapokban további forintgyengülésre számít az Equilor, a ma reggeli sajtóeseményen az is kiderült, hogy a befektetési szolgáltató várakozásai szerint az idei harmadik negyedévben érhet véget Magyarországon a recesszió, az év egészében viszont így is 0,7 százalékkal zsugorodhat a magyar gazdaság, és bár lassul az infláció, 2024-ben még mindig magas lehet. A sajtóesemény előadója Szécsényi Bálint, elnök-vezérigazgató, Árokszállási Zoltán, vezető elemző és Buró Szilárd, pénzügyi innovációs vezető volt.
Tovább a cikkhezMegint elindult a lejtőn a forint, délután derül ki, vissza tud-e fordulni
Szerda reggel 385,5 körül járt a forint az euróval szemben, ez egyelőre minimális gyengülést jelent a magyar deviza szempontjából tegnaphoz képest. A következő órák azonban izgalmasak lehetnek a forint szempontjából is, hiszen magyar idő szerint délután fél háromkor jön az amerikai inflációs adat. Kérdés, azt hogyan értelmezik majd a befektetők a Fed várható kamatpolitikája szempontjából. Azt követően pedig holnap délután az EKB kamatdöntő ülésére figyelhetnek a befektetők, nagy kérdés, hogy az eurózóna jegybankja emeli-e tovább a kamatot, illetve milyen kilátásokat fogalmaz meg. Ezek elsősorban az euró-dollár árfolyamra lehetnek hatással, közvetve azonban a forint sorsát is eldönthetik a következő napokra. A magyar deviza szempontjából a dollár gyengülése lenne kedvező, hiszen abból profitálhatna, míg egy komolyabb dollárerősödés további lejtmenetet hozhatna a forint piacára is. A dollár árfolyama most 359 közelében jár, míg az angol font 447,1 forintba kerül.

A régióban a forint versenytársai közül a lengyel zloty folytatja az utóbbi napok vesszőfutását, már korán reggel újabb 0,3 százalékos gyengülésben van az euróval szemben, míg a cseh korona egyelőre stagnál. A feltörekvő piacon a török líra egyelőre alig mozdult a dollárral szemben, az orosz rubel pedig 0,2 százalékos erősödéssel kezdte a napot.
Az euró-dollár árfolyamban egyelőre a várakozás perceit éljük, egyelőre minimális, 0,1 százalékos dollárerősödés látszik, 1,074 körül jár a jegyzés. Délután a befektetők elsősorban a maginflációs adatra figyelnek, az előzetes várakozások szerint a júliusi 4,7 százalékról 4,3 százalékra mérséklődhetett. Ha ettől jelentősen eltérő adat jelenik meg, akkor lehet jelentősebb kilengésekre számítani a devizapiacon is. A japán jen ma reggel minimális gyengülésben van a dollárral szemben, míg az angol font 0,3 százalékot veszített.

Címlapkép forrása: Shutterstock