Estére ismét belehúzott a forint
Reggel 378-nál bő háromhónapos csúcsra ért a forint, aztán délelőtt volt egy visszagyengülés 380,5-ig, de délután ismét erőre kapott a magyar fizetőeszköz, így estére 379-ig jutott. Délelőtt arról érkezett hír, hogy megkerülné egy befolyásos EP-képviselő a magyar modellváltott egyetemeket, és egy köztes megoldás segítségével annak ellenére is odaadná az Erasmus és Horizont-pénzekeket a magyar diákoknak és kutatóknak, hogy nincs érdemi előrelépés a kormány és az Európai Bizottság között a tárgyalásokon. Este pedig az is kiderült, hogy mi az a két kérdés, amelyekben pontosítást kért a Bizottság az igazságügyi reformmal kapcsolatban, és amely válaszok kiértékelése alapvetően fontos a kohéziós pénzek felszabadítása érdekében.

Közben az euró/dollár lényegében oldalazott 1,0750-nél, így a dollár/forintnál a jegyzések estére 353-ig ereszkedtek.

Újra 380 felett
Hétfő délután újra 380 fölé emelkedett az euró jegyzése, a 380,2-es érték már 0,2 százalékkal magasabb a péntekinél. A régióban a lengyel zloty is gengülésnek indult, vagyis főleg kelet-közép-európai hatás lehet a gyengélkedés mögött.

Hamar kifulladt az erő
Délelőtt fordult a forint, így nem tartott sokáig az újabb erősödési hullám. Már 379,4-nél jár az euró jegyzése, ami minimális elmozdulás péntek estéhez képest.

Ma sem csillapodik egyelőre a forint ereje
Hétfő délelőttre 378-ig erősödött a forint, ami már újabb 0,4 százalékos javulást jelent a magyar deviza szempontjából. Ezzel egyelőre felülteljesítő a magyar deviza a régiós versenytársak stagnálása mellett. Így a forint lassan három és fél hónapos csúcson van, utoljára július végén volt ilyen olcsó az euró.

Több mint kéthónapos csúcsra rakétázott a forint – Maradt még benne szufla?
Hétfő reggel 379,4 körül járt a forint az euróval szemben, ez minimális elmozdulást jelentett a péntek esti árfolyamhoz képest. A múlt héten nagyot menetelt a forint, majdnem egy százalékkal erősödött, így augusztus legvége óta először ment 380 alá az euró jegyzése. A következő napok nagy kérdése az lehet, sikerül-e ez alatt a lélektani határ alatt maradnia a forintnak, akkor lehet ugyanis sikeres a kitörés. Vagyis most még néhány napnyi kedvező nemzetközi hangulat, illetve a kockázatvállalási kedv fennmaradása kellene ahhoz, hogy komolyabb tér nyílhasson meg lefelé az euróárfolyamban. Elsősorban a külföldről érkező hírek mozgathatják az árfolyamot a közeljövőben, pénteken pedig érkezik a friss magyar inflációs adat, ami szintén hozhat kilengéseket a forint piacán. Emellett hazai fronton az uniós forrásokkal kapcsolatos hírekre lehet érdemes figyelni, amennyiben további biztató információk jönnek Brüsszelből, azok szintén erősíthetik a forintot. Rövid távon ugyanakkor azon a fronton nem számíthatunk komoly áttörésre. A dollárral szemben 353-nál járunk, míg az angol font 437,5 forintba kerül ma reggel.

A régióban a lengyel zloty minimális gyengüléssel kezdi a napot, míg a cseh korona egyelőre stagnál az euróval szemben. A feltörekvő piacon a török líra és az orosz rubel sem mutat egyelőre komoly kilengést a dollárral szemben.
Az amerikai deviza pénteken érezhetően gyengült az euróval szemben, így ma reggel 1,0736 körül fut neki a hétnek a jegyzés. Részben a dollár gyengülése segített a forintnak, emellett a jó nemzetközi hangulatot mutatja a tengerentúli kötvényhozamok esése is. Az amerikai tízéves hozam 4,6 százalék körül jár, miközben két hete 5 százalék felett döntött 15 éves rekordot. A japán jen 0,1 százalékos gyengüléssel kezdi a hetet, míg az angol font egyelőre minimálisan erősödik a dollárral szemben.

Címlapkép forrása: Shutterstock